Lacteol Fort 340 mg

1 kaps lub sasz. zawiera 10x109 inaktywowanych szczepów Lactobacillus LB - Lactobacillus fermentum i Lactobacillus delbrueckii. Preparat zawiera laktozę i sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Lacteol Fort 340 mg 10 saszetek, proszek do sporz. zaw. doustnej

Lactobacillus delbrueckii,

Lactobacillus fermentum

24.19 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat przeciwbiegunkowy przywracający prawidłową florę jelitową. Substancją czynną są produkty metaboliczne wytworzone przez inaktywowane szczepy Lactobacillus LB (Lactobacillus fermentum, Lactobacillus delbrueckii ), namnożone na pożywce na bazie laktozy. Wyniki badań farmakologicznych in vitro oraz na zwierzętach wskazują na cztery mechanizmy działania: bezpośrednie działanie bakteriostatyczne substancji chemicznych wytworzonych przez Lactobacillus LB (kwas mlekowy, substancje o właściwościach antybiotycznych o nieokreślonej cząsteczce), nieswoista immunostymulacja błon śluzowych (zwiększona synteza IgA), szybsze namnażanie się obronnej, kwasotwórczej flory jelitowej, w obecności witamin z grupy B, przyleganie inaktywowanych termicznie Lactobacillus LB do nabłonka jelitowego i wydzielających śluz komórek podłoża namnażającego chroni komórki nabłonkowe jelita przed działaniem drobnoustrojów odpowiedzialnych za biegunkę. Podawanie inaktywowanych termicznie bakterii Lactobacillus LB myszom hamowało rozprzestrzenianie się bakterii Campylobacter jejuni z przewodu pokarmowego.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli, młodzież i dzieci >6 lat: 1-2 kaps. lub sasz. na dobę, w zależności od nasilenia objawów chorobowych. W ciągu pierwszej doby leczenia dawkę można zwiększyć do 3 kaps. lub sasz. Niemowlęta, dzieci <6 lat: 1-2 sasz. na dobę, w zależności od nasilenia objawów chorobowych. W ciągu pierwszej doby leczenia dawkę można zwiększyć do 3 sasz. Przed użyciem zawartość saszetki należy wsypać do szklanki, w połowie wypełnionej wodą, zamieszać aż do rozpuszczenia proszku i wypić.

Wskazania

Wspomagające leczenie biegunki podczas jednoczesnego uzupełniania płynów i (lub) stosowania odpowiedniej diety u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 6 lat. Ponadto proszek do sporządzania zawiesiny doustnej: wspomagające leczenie biegunki podczas jednoczesnego uzupełniania płynów u niemowląt i dzieci w wieku poniżej 6 lat. Poziom nawodnienia doustnego lub dożylnego należy dostosować do ciężkości przebiegu biegunki, wieku pacjenta i innych czynników (np. choroby towarzyszące).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci z potwierdzoną alergią na białko mleka krowiego nie powinni przyjmować preparatu.

Środki ostrożności

Nawadnianie jest zasadniczym elementem leczenia ostrej biegunki szczególnie u niemowląt i osób starszych. Należy poinformować pacjentów o konieczności: odpowiedniego nawodnienia organizmu, zastosowania odpowiedniej diety. Ze względu na obecność sacharozy i laktozy: preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lappa) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. Kaps. nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat (ryzyko zachłyśnięcia).

Niepożądane działanie

Po dopuszczeniu do obrotu preparatu zgłoszono: nadwrażliwość, pokrzywka. Nie można oszacować częstości działań niepożądanych, ponieważ zostały zgłoszone spontanicznie.

Ciąża i laktacja

W celu zachowania ostrożności zaleca się unikania stosowania preparatu w okresie ciąży. Nie ma wystarczających danych dotyczących przenikania substancji czynnej/metabolitów do mleka ludzkiego. Należy podjąć decyzję czy przerwać karmienie piersią czy przerwać podawanie leku biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Cena

Lacteol Fort 340 mg, cena 100% 24.19 zł

Preparat zawiera substancję: Lactobacillus delbrueckii, Lactobacillus fermentum

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."