Ibument

1 g żelu zawiera 50 mg ibuprofenu i 30 mg lewomentolu. Żel zawiera glikol propylenowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ibument 1 tuba 100 g, żel

Ibuprofen,

Levomenthol

14.7 zł 2019-04-05

Działanie

Lek do stosowania miejscowego o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym. Ibuprofen, pochodna kwasu fenylopropionowego jest inhibitorem syntetazy prostaglandynowej, wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Lewomentol po nałożeniu na skórę obkurcza naczynia krwionośne, wywołując uczucie chłodzenia i następujący po nim efekt przeciwbólowy. Działanie lewomentolu wywierane jest na poziomie zakończeń nerwowych skóry poprzez wywoływanie łagodnego podrażnienia zmniejszającego dolegliwości bólowe mięśni, ścięgien i stawów. Ibuprofen stosowany miejscowo jest wchłaniany przez skórę w ilości stanowiącej około 5% absorpcji po podaniu doustnym. We krwi osiąga Cmax ok. 0,6 µg/ml po ok. 2 h od aplikacji. Lewomentol stymuluje nocyceptory, inicjując reakcję, w wyniku której uwalniane są peptydy rozszerzające naczynia krwionośne, co daje efekt podrażnienia skóry.

Dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę. Dorośli i dzieci >12 lat: 1-4 cm żelu nałożyć na bolące miejsce i delikatnie wmasować, aż do wchłonięcia. W razie konieczności powtarzać, maksymalnie do 3 razy na dobę. Nie stosować żelu częściej niż co 4 h. Nie zaleca się stosowania u dzieci <12 lat.

Wskazania

Leczenie u dorosłych i dzieci >12 lat bólu i obrzęków wskutek uszkodzeń powysiłkowych, urazów stawów z naderwaniem więzadeł (skręceń stawów), kontuzji sportowych; bólów reumatycznych, w tym bólu stawów spowodowanych zmianami zapalnymi i zwyrodnieniowymi; bólu pleców, lumbago, bólów mięśniowych, bólów w tkance włóknistej, ścięgnach i więzadłach.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne - ibuprofen, lewomentol, inne NLPZ lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Pacjenci z astmą, u których występowały w przeszłości napady duszności, wysypka, nieżyt błony śluzowej nosa po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ.

Środki ostrożności

Nie należy stosować żelu na błony śluzowe oraz w okolicach błon śluzowych lub oczu. Unikać kontaktu ze skórą uszkodzoną lub zmienioną zapalnie. Przerwać stosowanie, jeśli wystąpi pokrzywka lub podrażnienie skóry. Nie stosować pod opatrunkami okluzyjnymi. Maksymalny czas leczenia bez konsultacji z lekarzem to 2 tyg. Jeśli po upływie 7 dni nie nastąpiła poprawa lub pacjent czuje się gorzej, należy skontaktować się z lekarzem. Ibuprofen podany doustnie może nasilać istniejącą niewydolność nerek lub pogarszać stan czynnej choroby wrzodowej, dlatego pacjenci z chorobami nerek i wrzodami trawiennymi przed zastosowaniem miejscowym leków zawierających ibuprofen powinni zasięgnąć porady lekarza. Ze względu na zawartość glikolu propylenowego lek może powodować podrażnienie skóry.

Niepożądane działanie

Do najczęściej występujących działań niepożądanych należą: podrażnienie i zaczerwienienie skóry, wysypka, świąd, pieczenie, pokrzywka, bóle brzucha, niestrawność, reakcje nadwrażliwości, takie jak niespecyficzne reakcje alergiczne, anafilaksja, napady astmy, napady duszności, skurcz oskrzeli, reakcje skórne, wysypka, świąd, pokrzywka, obrzęk naczynioruchowy i znacznie rzadziej, pęcherzyca (w tym martwica skórna i rumień wielopostaciowy).

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność podczas stosowania leku w ciąży i podczas karmienia piersią. Stosowanie leku może opóźnić wystąpienie spontanicznej akcji porodowej i wydłużyć czas trwania porodu. Ibuprofen przenika do mleka ludzkiego, ale w dawkach leczniczych raczej nie przewiduje się wpływu obu substancji na organizm noworodków i dzieci karmionych piersią.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie leku z kwasem acetylosalicylowym lub innymi NLPZ może zwiększać możliwość wystąpienia objawów niepożądanych charakterystycznych dla tej grupy leków.

Cena

Ibument, cena 100% 14.7 zł

Preparat zawiera substancję: Ibuprofen, Levomenthol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."