Duraphat

1 ml zawiesiny zawiera 50 mg fluorku sodu (co odpowiada 22,6 mg fluoru).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Duraphat 5 amp. 1,6 ml, zaw. do stos. na zęby

Fluoride sodium

2019-04-05

Działanie

Preparat zapobiegający próchnicy zębów. Fluorek sodu stosowany zaraz po pojawieniu się uzębienia redukuje próchnicę poprzez hamowanie demineralizacji i wspomaganie remineralizacji powierzchni zębów oraz poprzez hamowanie bakteryjnego procesu powstawania próchnicy. Zmniejsza również nadwrażliwość zębów. Duraphat pokrywa zęby warstwą zawiesiny, która ulega stwardnieniu w obecności śliny i pozostaje na zębach, co powoduje, że przez kolejne godziny fluor kumuluje się na określonej głębokości w szkliwie zębowym. Po doustnym podaniu wchłanianie fluoru jest szybkie i nasilone (90-100%), a Cmax fluoru w osoczu występuje po 30 - 60 min. od podania. Fluor jest dystrybowany do ustroju i koncentruje się w kościach i zębach; około 50% fluoru jest magazynowane. Substancja jest wydalana głównie przez nerki, a mniej niż 10% jest wydalane z kałem, oraz mniej niż 1% - z potem i śliną.

Dawkowanie

Zawiesina do stosowania na zęby. Preparat nakładany jest przez stomatologa. Przed nałożeniem, płytka nazębna powinna być usunięta, a zęby osuszone. Nakładać cienką warstwą na najbardziej podatne obszary uzębienia używając pędzelka, zgłębnika lub wacika. Jednorazowe zastosowanie. Zęby mleczne: do 0,25 ml zawiesiny (= 5,65 mg fluoru); Uzębienie mieszane: do 0,4 ml zawiesiny (= 9,04 mg fluoru); Uzębienie stałe: do 0,75 ml zawiesiny (= 16,95 mg fluoru). Profilaktyka próchnicy. Kuracja powinna być powtarzana co 6 mies., ale możliwe jest częstsze stosowanie (co 3 mies.). Leczenie nadwrażliwości. Lek powinien być nałożony na uzębienie 2 - 3 razy w ciągu kilku dni. Pacjent nic powinien szczotkować zębów ani spożywać pokarmów przez 4 h po zastosowaniu.

Wskazania

Profilaktyka próchnicy zębów. Leczenie nadwrażliwości szyjek zębowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na fluorek sodu lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Wrzodziejące zapalenie dziąseł. Zapalenie jamy ustnej. Astma oskrzelowa.

Środki ostrożności

Nakładanie leku na całe uzębienie nie powinno być przeprowadzane na czczo. W dniu przeprowadzenia aplikacji leku na zęby, nic powinien być stosowany żaden inny preparat zawierający fluor, taki jak żel fluorowy. Przyjmowanie preparatów z fluorem powinno zostać zawieszone na kilka dni po aplikacji leku.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: przypadki reakcji uczuleniowych u pacjentów ze skłonnością do alergii, objawiające się obrzękiem śluzówki jamy ustnej, zwłaszcza po zastosowaniu leku na dużej powierzchni (jeśli konieczne, warstwa zawiesiny może zostać łatwo usunięta z ust poprzez szczotkowanie lub wypłukanie); wrzodziejące zapalenia dziąseł i śluzówki jamy ustnej ( u szczególnie wrażliwych pacjentów); wyzwolenie napadu astmatycznego u chorych na astmę; nudności (po zastosowaniu na dużej powierzchni).

Ciąża i laktacja

Każda dawka preparatu zawiera do 0,2 g etanolu i z tego względu nie zaleca się stosowania leku u kobiet w ciąży i w okresie laktacji.

Interakcje

Należy wziąć pod uwagę, iż lek zawiera alkohol.

Preparat zawiera substancję: Fluoride sodium

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."