Betahistine Polfarmex

1 tabl. zawiera 8 mg lub 16 mg dichlorowodorku betahistyny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Betahistine Polfarmex 30 szt., tabl.

Betahistine dihydrochloride

34.39 zł 2019-04-05

Działanie

Mechanizm działania betahistyny nie jest znany. Badania farmakologiczne na zwierzętach wykazały poprawę przepływu krwi w prążku naczyniowym ucha wewnętrznego, prawdopodobnie wskutek rozszerzenia naczyń przedwłośniczkowych w mikrokrążeniu ucha wewnętrznego. W badaniach farmakologicznych stwierdzono, że w OUN oraz w układzie autonomicznym betahistyna ma słabe działanie agonistyczne na receptor H1 oraz silne działanie antagonistyczne na receptor H3. Stwierdzono również, że betahistyna ma zależne od dawki działanie hamujące na generowanie impulsów iglicowych przez neurony jąder przedsionkowych bocznego i przyśrodkowego. Znaczenie tej obserwacji pozostaje jednak niejasne w odniesieniu do skutecznego działania preparatu w chorobie Meniere'a. Po podaniu doustnym betahistyna wchłania się całkowicie z przewodu pokarmowego. Znany jest jeden metabolit - kwas 2-pirydylooctowy - wydalany z moczem w ciągu 24 h od podania.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 24-48 mg/dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Dawkę należy ustalać indywidualnie w zależności od reakcji pacjenta na lek. Tabletki należy połykać w całości, bez rozgryzania; tabletki są podzielne.

Wskazania

Choroba Meniere'a, charakteryzująca się następującymi objawami: zawrotami głowy (z nudnościami i (lub) wymiotami), szumami usznymi, postępującą utratą słuchu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na betahistynę lub pozostałe składniki preparatu. Guz chromochłonny nadnerczy.

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów z astmą oskrzelową oraz z chorobą wrzodową żołądka lub dwunastnicy w wywiadzie. Nie zaleca się stosowania u dzieci.

Niepożądane działanie

Często: łagodne dolegliwości żołądkowo-jelitowe (nudności, zaburzenia trawienia). Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości w postaci reakcji skórnych (wysypka, pokrzywka, świąd skóry, obrzęk naczynioruchowy). Częstość nieznana: wymioty, bóle żołądka i jelit oraz wzdęcia z oddawaniem wiatrów, anafilaksja.

Ciąża i laktacja

W ciąży i okresie karmienia piersią stosować jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności, gdy potencjalne korzyści ze stosowania leku przewyższają ryzyko dla płodu i dziecka karmionego piersią.

Cena

Betahistine Polfarmex, cena 100% 34.39 zł

Preparat zawiera substancję: Betahistine dihydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."