Axopirox©

1 g lakieru zawiera 80 mg cyklopiroksu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Axopirox© but. 6,6 ml, lakier do paznokci, leczniczy

Ciclopirox

42.9 zł 2019-04-05

Działanie

Lek o miejscowym działaniu przeciwgrzybiczym. Działa grzybobójczo i (lub) grzybostatycznie na wszystkie rodzaje patogenów odpowiedzialnych za grzybice paznokci, w tym: Trichophyton rubrum, Epidermophyton floccosum, Candida albicans i Scopulariopsis brevicaulis. Cyklopiroks zastosowany w postaci lakieru do paznokci przenika przez płytkę paznokciową, działanie terapeutyczne występuje po 48 h. Lek pozostaje w płytce 2-3 tyg. od aplikacji, w zależności od paznokcia i gradientu stężenia substancji czynnej.

Dawkowanie

Zewnętrznie: cienką warstwę lakieru nakładać raz na dobę na zmieniony chorobowo paznokieć. Czas trwania leczenia zależy od ciężkości zakażenia, ale nie powinien przekraczać 6 mies. Przed pierwszym nałożeniem lakieru należy usunąć możliwie jak największą część zmienionej chorobowo powierzchni paznokcia, np. za pomocą nożyczek oraz jak najwięcej zrogowaciałej warstwy za pomocą pilnika do paznokci. Przez cały okres leczenia, warstwę lakieru należy usuwać jeden raz w tygodniu za pomocą zmywacza do paznokci. W trakcie takiego leczenia, należy usuwać z płytki paznokciowej możliwie jak najwięcej zrogowaciałej warstwy, zawsze przy pomocy pilnika do paznokci. Jeżeli pomiędzy aplikacjami lakieru warstwa lakieru na paznokciu ulegnie zniszczeniu, wystarczy ponownie nałożyć lek na miejsca, gdzie lakier odpadł.

Wskazania

Leczenie zakażeń grzybiczych paznokci (onychomikozy).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na cyklopiroks lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Dzieci i młodzież (nie ustalono bezpieczeństwa i skuteczności stosowania leku w tej grupie wiekowej). Ciąża i okres karmienia piersią.

Środki ostrożności

Unikać kontaktu leku z oczami i błonami śluzowymi. Przerwać leczenie w przypadku wystąpienia reakcji alergicznych lub działań niepożądanych. Na leczone paznokcie nie należy nakładać żadnego innego lakieru do paznokci ani żadnych produktów kosmetycznych do paznokci.

Niepożądane działanie

Rzadko: alergiczne, kontaktowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: zaczerwienienie i łuszczenie się skóry.

Ciąża i laktacja

Lek jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią (brak doświadczeń klinicznych).

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie są znane interakcje z innymi lekami.

Cena

Axopirox©, cena 100% 42.9 zł

Preparat zawiera substancję: Ciclopirox

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."