Zdenerwowanie a zapominanie [Porada eksperta]

2013-03-31 16:53

Moja córka w szkole wezwana do tablicy czy do odpowiedzi zapomina prostych rzeczy. W ławce zadania zrobi bez problemu, a przy tablicy denerwuje się. Ma to niekorzystny wpływ na oceny. Kiedyś śpiewała na akademiach w szkole - w jej głosie słychać było zdenerowanie. Teraz nie chce wystąpić na koncercie bo boi się, że zapomni nut (gra na instrumencie). Jak mogę jej pomóc?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Radzenie sobie ze stresem nie jest rzeczą łatwą. My - dorośli, też często mamy z tym kłopoty. Rzeczywistość jednak obfituje w sytuacje powodujące napięcia i każdy z nas musi nauczyć się, jak sobie w takich sytuacjach radzić. Dobrze, że nie zostawiasz córki samej z tym problemem. Jak pomóc, by nie dopuścić do zaniżenia samooceny i wycofania się dziecka z aktywności, która niesie ze sobą stresujące sytuacje? Po pierwsze utwierdzać córkę w przekonaniu, że umie, ma talent i warto się tym pochwalić. Po drugie porozmawiać o sytuacji z nauczycielami. Poinformować ich o blokadach nerwowych córki. Wyjaśnić, że obawiasz się, by Twoja córeczka nie zniechęciła się do nauki, nie miała poczucia krzywdy z powodu niższych ocen niż te, na które zasługuje etc. i poprosić o pomoc. Zwyczajnie poprosić, by pomogli oswoić dziecko z sytuacjami, w których oni uczestniczą, a nie Ty. Jeśli będzie Ci się dobrze rozmawiało, bo dostrzeżesz u nauczyciela zainteresowanie problemem i troskę o małego człowieka, poproś, by przy odpowiedzi ustnej częściej córkę chwalili w obecności klasy i łagodniej reagowali na brak odpowiedzi z jej strony. Delikatnie zapytaj, czy nie można by (przynajmniej przez jakiś czas) uprzedzać jej o tym, że będzie pytana z określonego tematu i częściej oceniać prace pisemne, które odczyta przed całą klasą. Może także byłoby córce łatwiej, gdyby miała możliwość odpowiedzi ustnej z ławki, bez wychodzenia na środek klasy, przed tablicę (to czasem pomaga skupieniu i stwarza poczucie mniejszej widowni). Nauczyciele są z reguły bardzo zabiegani, ale większość z nich to ludzie życzliwi dzieciom. Gdy widzą troskę rodziców i znają problemy ucznia, zwykle starają się pomóc. Po trzecie niezależnie od tego spróbuj nawiązać kontakt z psychologiem, który nauczy dziecko technik radzenia sobie ze stresem (terapia indywidualna albo grupowa). Myślę, że gdy uda się przełamać pierwsze lody, córeczce wróci pewność i wiara w siebie. Wówczas i problem koncertów powinien się rozwiązać.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza