Uzależnienie od komiksów - czy jest się czym martwić? [Porada eksperta]

2014-04-28 22:59

Czy jest normalne że 15-latek od kilku lat rysuje te same postaci z komiksów i niczym innym poza tym się nie interesuje?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Trudno udzielić mi odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie przy tak ogólnej informacji na temat Pani syna. Jeżeli ma Pani wątpliwości co do "normalności" Pani syna to proponuje konsultacje w Poradni Psychologiczno - pedagogicznej z psychologiem dziecięcym. Mogłabym udzielić Pani bardziej szczegółowej odpowiedzi gdyby Pani napisała np. jakie Pani syn ma relacje z rówieśnikami, dorosłymi czy utrzymuje kontakt wzrokowy, jak sobie radzi z uczuciami takimi jak złość.

Uważam jednak, że w dobie komputerów czy Internetu to bardzo pozytywne, że Pani syn interesuje się czymś innym niż gry komputerowe czy czaty lub Facebook. Nie wiem czy Pani wie, że kontakt z twórczością taką jak malarstwo, rzeźba, rysunek czy muzyka wpływa bardzo pozytywnie na młodego człowieka. Sztuka to forma terapii, która potrafi rozładować napięcie i niepotrzebny stres. Uważam, że lepiej, jeżeli nastolatek ma takie zainteresowania czy hobby niż np. szukanie przyjemnych doznań w alkoholu czy narkotykach.

Powinna Pani wspierać swego syna w jego twórczości. Moje dziecko również wyraża się artystycznie poprzez rzeźbę - ma 11 lat- kocha to robić i wcale nie uważam, że jest "nienormalny". Wręcz przeciwnie bardzo mocno go w tym wspieram i kibicuje mu. Dlatego też od roku mój syn chodzi do DK na dodatkowe zajęcia z rzeźby.

Więcej Pani zyska w oczach syna kiedy on poczuje od Pani akceptację co do jego hobby. Niech Pani zaproponuje synowi może dodatkowe lekcje z rysunku czy grafiki, co pomoże mu w jego dalszym rozwoju.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza