Nastolatka: ćwiczenia i zdrowe odżywianie a zatrzymanie miesiączki [Porada eksperta]

2015-06-17 18:38

Moja córka od roku intensywnie ćwiczy fitness, również z Ewą Chodakowską. Ma 15 lat, stosuje restrykcyjną dietę. Całkowicie wyeliminowała tłuszcze. Jada owsiankę z owocami, z jogurtem lub mlekiem 0,5%. Obiad to warzywa z patelni smażone bez tłuszczu, czasem z piersią kurczaka lub chuda zupa. Pomiędzy tymi posiłkami 2-godzinny trening. Kolacja to talerz warzyw z jogurtem i ketchupem. Pije wodę. Od 5 miesięcy zatrzymała się jej miesiączka. Bardzo mnie to martwi. Boję się, że odbije się to na jej zdrowiu.

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Już się odbija na jej zdrowiu, gdyż od 5 miesięcy ma zatrzymaną miesiączkę. Jest coś takiego jak uzależnienie od zdrowego odżywiania i sportu. Bardzo często dotyczy młodych dziewczyn, często takich, które mają niską samoocenę i nie wierzą w siebie. Zachowania takiego typu jak odchudzanie, niejedzenie - są związane przede wszystkim ze sferą emocjonalną, czyli z problemami z przeżywaniem uczuć, mówieniem o nich i okazywaniem ich. Odchudzanie się może mieć też związek ze zwróceniem na siebie uwagi najbliższych. Myślę, że dobrze pani zrobi, jak uda się z córką do dietetyczki oraz do psychologa, aby córka podjęła terapię indywidualną. Odchudzanie na własną rękę może źle się dla niej skończyć. Tutaj przede wszystkim potrzebna jest pomoc profesjonalnego dietetyka i psychologa.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza