Praca kierowcy - jak poradzić sobie ze stresem i obciążeniami? [Porada eksperta]

2014-04-18 1:52

Od dziecka marzyłem (o zgrozo) aby zostać kierowcą tzw. TIRa. Cóż, spełniły się moje marzenia. Szybko jednak przekonałem się, że to nie jest taka piękna praca jak myślałem. Ciągły stres, pośpiech i bycie poza domem rujnuje moją psychikę. W nadmiarze wszystkiego ma się w końcu dość. Z jednej strony uważam, że jest to moje powołanie zawodowe a z drugiej wiem, że nadawałbym się do wykonywania bezpieczniejszej pracy gdybym tylko ukończył odpowiednią szkołę i zdobył kwalifikacje. Uczyłem się zawsze bardzo dobrze ale poprzestałem na szkole zawodowej, potem maturze bo ,,przecież ja chciałem być kierowcą". Kiedy zacząłem tę pracę i ją poznałem postanowiłem ,że będę jeździł 3-4 lata a potem znajdę coś innego, może swojego. Niedługo minie 18 lat i nadal jeżdżę, nadal upadam psychicznie kiedy zostaję na weekend za granicą... Powodów do stresu w tej pracy jest dłuuuga lista (kolizje, śnieg, brak szacunku dla człowieka itd) ale ten jest najbardziej dołujący. Żona nie ma pracy, mamy 2-je dzieci, mieszkamy w niedużym mieście. Życie ucieka, lat przybywa a ja wpadam do domu co najwyżej na weekendowe przepustki. Od dawna mówię, że wybiorę się do psychologa, ale mój czas pracy to weryfikuje. Jak sobie pomóc?

Porada pedagoga
Autor: Getty Images

Każda praca wiąże się ze stresem czy obciążeniem. Nie znam takiej pracy gdzie nie ma stresu. W każdej pracy albo jest go więcej, albo mniej. Ważne jest to aby sobie z nim umiejętnie i konstruktywnie radzić. Najlepszą odpowiedzią na stres jest sport, który niweluje rozdrażnienie, wybuchy złości czy ogóle napięcie organizmu. T

rzeba wybrać taki rodzaj sportu, który przynosi dużo radości i uśmiechu. Może to być jazda na rowerze, bieganie czy koszykówka. Należy go systematycznie uprawiać minimum dwa razy w tygodniu. Dużo dobrego robi codzienna poranna i wieczorna 15 minutowa gimnastyka. Najlepiej aby pokój był dobrze wywietrzony nim rozpoczniemy ćwiczenia ruchowe. Fantastycznie na stres działa pływanie i ćwiczenia w wodzie. Proszę także ograniczyć kawę i mocną herbatę, a mieć zawsze przy sobie wodę niegazowaną. Ograniczyć także napoje gazowane. Dobrym sposobem na stres to kontakt ze sztuką np. może się Pan zapisać na zajęcia z malarstwa czy ceramiki.

Powinien Pan wprowadzić również ćwiczenia oddechowe, jeżeli myśli Pan o zniwelowaniu stresu. Polecam także trening autogenny lub metodę Jacobsona, które rozładowują przeżywane napięcia i stres. Proszę pamiętać, że nim Pan podejmie walkę ze stresem będzie Pan musiał wypróbować wiele z podanych metod np. muzykoterapię czy aromaterapię, nim Pan trafi na tę, która Panu będzie odpowiadać.

Czasem trzeba jednak zastosować kilka metod jednocześnie, aby odczuć ulgę i przede wszystkim trzeba stosować je regularnie- wtedy Pan poczuje zmiany w swoim ciele i umyśle. Pozdrawiam.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Inne porady tego eksperta

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza