6 rzeczy, których naprawdę potrzebuje twoja skóra

2020-06-09 11:10

Nakładasz na nią drogie kremy, regularnie bywasz u kosmetyczki, a mimo to twoja skóra nadal jest kapryśna i nie wygląda tak, jak powinna? Być może dajesz jej to, co uważasz za najlepsze - ale niekoniecznie to, czego naprawdę potrzebuje. Poznaj 6 rzeczy, które naprawdę są jej potrzebne.

skóra
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Woda
  2. Witaminy
  3. Kolagen
  4. Składniki mineralne
  5. Sen
  6. Koncentraty odżywcze

To, że skóra potrzebuje pielęgnacji dopasowanej do wieku, rodzaju czy stanu, jest oczywiste. Warto jednak pamiętać, że na kondycję skóry wpływ ma wiele różnych czynników - a by wyglądała młodo i zdrowo, potrzebuje nie tylko pielęgnacji.

I gdy te proporcje zostaną zachwiane, to znaczy - gdy skóra będzie bombardowana składnikami dobrych kremów, ale prócz nich nie otrzyma od nas nic albo niewiele więcej - szybko będzie to widać. Co zatem naprawdę jest skórze potrzebne?

Woda

Zawiera ją każda komórka ciała, każda też stale potrzebuje jej nowych dostaw. To, że skóra jest dobrze nawilżona, od razu widać: wygląda młodziej, jest elastyczna, lepiej broni się przed czynnikami zewnętrznymi.

Woda zawarta w kosmetykach nie nawilży jednak skóry: jej cząsteczki są za duże i nie pokonają bariery naskórkowej. Dlatego warto zadbać, by skóra dostawała wodę w inny sposób: np. dzięki zawartemu w kosmetykach kwasowi hialuronowemu, który co prawda wodą nie jest, ale ją do siebie przyciąga. Kwas ten jest naturalnie obecny w skórze – niestety, z wiekiem jego ilość maleje.

Dla dobrej kondycji skóry ważne jest również, by wodę pić - około 2 l. dziennie - bo dociera ona do skóry również od środka, to znaczy - dostarczana jest bezpośrednio do komórek.

Witaminy

Należy je zapewnić skórze niezależnie od wieku i to - podobnie jak wodę - od zewnątrz i od środka. Najważniejsze dla kondycji skóry są:

  • witamina A, która wpływa na syntezę kolagenu i elastyny, dzięki temu poprawia jędrność i elastyczność skóry, redukuje drobne zmarszczki, a także neutralizuje wolne rodniki, a więc opóźnia procesy starzenia. Zmniejsza też pory i rozjaśnia przebarwienia. Znajduje się w marchewce, dyni, botwinie, morelach, pomidorach, śliwkach.
  • witamina C - ułatwia syntezę kolagenu i elastyny, zwiększa elastyczność naczyń włosowatych i poprawia mikrocyrkulację, sprawia, że skóra jest sprężysta i jędrna, ma równy koloryt, zmniejsza też trądzik młodzieńczy. Jej bogatym źródłem jest papryka, kapusta, pomidory, brokuły, cytrusy, truskawki, czarne porzeczki.
  • witamina E - chroni włókna kolagenowe i elastynowe, łagodzi skutki działania promieni słonecznych, a w połączeniu z witaminą C jest pogromcą wolnych rodników. Wygładza i ujędrnia skórę, uelastycznia też tkankę łączną, bierze również udział w zaopatrywaniu komórek w tlen. Dostarczają jej tłuste ryby, roślinne oleje, orzechy i ziarna zbóż.

Kolagen

To naturalnie występujące w skórze białko decyduje o wyglądzie skóry - jest go w niej najwięcej. Z wiekiem organizm traci zdolność do odtwarzania włókien kolagenu, przez co spada jędrność skóry.

Kolagen znajduje się w różnych produktach spożywczych (w tym w podrobach, galaretkach mięsnych itp), jest jednak słabo przyswajalny, dlatego nie sposób dostarczyć go z dietą. Jego niedobory mogą uzupełnić jedynie suplementy – kolagen w płynie lub tabletkach - a także działające bezpośrednio na skórę kosmetyki z włóknami kolagenowymi.

Składniki mineralne

Do minerałów, które dla skóry mają największe znaczenie, zaliczany jest przede wszystkim cynk, który wspiera jej regenerację, wpływa również na produkcję kolagenu. Jego głównym źródłem w diecie są produkty pochodzenia zwierzęcego: mięso, jaja, ryby, w mniejszym stopniu pokarm roślinny, jak: nasiona słonecznika, dyni, kiełki pszenicy i otręby pszenne, a także czosnek, cebula.

Kolejnym cennym dla skóry minerałem jest krzem, uczestniczący w syntezie kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego. Krzem wzmacnia i uelastycznia ściany naczyń krwionośnych, zmniejsza ich przepuszczalność, przyspiesza procesy gojenia, reguluje pracę gruczołów łojowych. Bogatym źródłem krzemu są glony, skrzyp polny, pokrzywa, mniszek lekarski, a także mąki z grubego przemiału, skórki owoców, czosnek i szczypior.

Dla skóry ważna jest także siarka, która odgrywa ogromną rolę w procesie regeneracji naskórka, jest też pomocna w leczeniu trądziku, AZS, łuszczycy, egzemy. Jej źródłem w diecie może być np. rzeżucha.

Sen

Gdy śpisz, skóra się regeneruje, a jej warstwy usuwają zanieczyszczenia - toksyny trafiają bezpośrednio do układu limfatycznego. W trakcie snu wydzielają się też ważne dla skóry hormony: melatonina i somatotropina. Melatonina zmniejsza poziom wolnych rodników,  umożliwia również prawidłową odnowę DNA, błon komórkowych i białek.

Somatotropina z kolei pobudza wzrost komórek, aktywuje też fibroblasty do produkcji kolagenu i elastyny. Oba hormony przyspieszają tempo podziału komórek – po północy dzielą się one i odnawiają nawet dziesięciokrotnie szybciej niż w ciągu dnia. Odbudowywana jest także warstwa ochronna na powierzchni naskórka i wyrównywany poziom wody w skórze. Jeśli zarywasz noce te procesy ulegają zakłóceniu i skóra nie wygląda tak, jak mogłaby wyglądać.

Koncentraty odżywcze

Warto też stosować preparaty o sile działania znacznie przewyższającej te do codziennego stosowania - takie jak serum (eliksir) lub maska. Stężenie substancji aktywnych jest w nich wyższe, zawierają też wiele związków o różnorodnym działaniu - wiele z nich to kosmetyki wielofunkcyjne, które jednocześnie nawilżają, regenerują, liftingują.

Serum przeznaczone jest do dłuższych kuracji, co najmniej 28-dniowych, bo tyle trwa cykl regeneracji skóry; maski warto stosować zawsze wtedy, gdy skóra doraźnie potrzebuje pomocy.

Tekst powstał na podstawie artykułu Anny Guttmann z miesięcznika Zdrowie

JAKI MASZ TYP URODY?
Pytanie 1 z 7
Jak opiszesz swoją cerę?
Zdjęcie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki