Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

144 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka, Monika Majewska

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Lekarz zleca oznaczenie TSH, gdy podejrzewa nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Sprawdź, jak interpretować wyniki TSH.

TSH czyli tyreotropina to hormon, który produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej. THS reguluje funkcje hormonalne tarczycy, stymuluje wytwarzanie i wydzielanie podstawowych hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3), przyspiesza wiele procesów metabolicznych w tarczycy (wytwarzanie cyklicznego AMP, transport i przemianę glukozy, syntezę prostaglandyn i innych). W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości TSH wykonywane są specjalistyczne badania wolnych hormonów tarczycy (FT3 i FT4).

Badanie TSH: norma

Wartości referencyjne dla TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Wartości referencyjne podane w opisach badań nie są wartościami stałymi. Ich wielkość zależy od wielu czynników: wieku, płci i metody oznaczenia użytej w laboratorium - wartości liczbowe przedstawione jako wyniki mogą mieć różne znaczenie w różnych laboratoriach. Dlatego swój wynik zawsze porównuj z normą, która jest podana na wydruku wyników badania i skonsultuj koniecznie z lekarzem.

Wydzielanie TSH jest pulsacyjne. Wzrost wydzielania TSH rozpoczyna się zwykle około godziny 21.00. Dlatego zaleca się, aby badanie było wykonywane w godzinach porannych lub o określonej porze w przypadku badań powtarzanych.

Badanie TSH: norma w ciąży

Poziom TSH w ciąży nie jest stały, ale waha się, w zależności od trymestru.

  • I trymestr - od 0,01 do 2,32 mIU/l
  • II trymestr - między 0,1 i 2,35 mIU/l
  • III trymestr - między 0,1 i 2,65 mIU/l

Badanie TSH: norma u dzieci

Normy referencyjne TSH są zróżnicowane w zależności od wieku dziecka. Norma TSH dla dzieci kilkumiesięcznych wynosi 0,6-10 mIU/l, dla dziecka 2-5 lat 0,4-6,0 mIU/l. Z kolei stężenie TSH u 9-latka powinno się mieścić w przedziale 0,4–5 mIU/L. Zakres referencyjny TSH w przedziale 0,4-4,0 mIU/l, odnosi się do młodzieży po 14. roku życia.

TSH: wyniki badania

  • Niskie TSH zwykle świadczy o nadczynności tarczycy, jednak może również odpowiadać niedoczynności przysadki - lekarze mówią wtedy o wtórnej niedoczynności tarczycy, gdy uszkodzona przysadka przestaje produkować TSH i tarczyca nie otrzymuje informacji, że w organizmie brakuje tyroksyny i trójjodotyroniny. Niskie TSH jest również charakterystyczne dla choroby Basedowa (czyli pierwotnej nadczynności tarczycy) i w przypadku rozwoju wola guzkowego toksycznego.
  • Wysokie TSH jest zwykle charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy: pierwotnej, gdy przysadka stara się pobudzić tarczycę do produkcji hormonów, ale uszkodzona tarczyca "nie da rady" wyprodukować ich w odpowiedniej ilości oraz niedoczynności trzeciorzędowej, gdy uszkodzone podwzgórze nie wydziela TRH i nie dochodzi do pobudzenia przysadki - zmniejsza się produkcja TSH.

W przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy - jeśli nowotwór jest we wczesnym stadium, bardzo często wyniki badania są prawidłowe.

Badania tarczycy [wideo]

Ocena: 3.9
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 24.09.2017

Komentarze (1 - 10 z 144)
ja, 12.06.2018 11.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
super artykuł
 
john, 28.02.2018 18.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Super wynik
 
ZooL, 22.02.2018 09.12
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie norma dobrych wyników: 0,4 - 4,2 [HX]
 
Marek, 02.02.2018 17.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Otrzymałem wyniki badan TSH. Czy prawidłowy jest wynik 1.2043 uIU/ml.
 
Asia, 23.06.2017 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jest super
 
k, 20.04.2017 18.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
odebrałam wynik z tsh 1.543 czy on jest dobry?
 
doktorek, 08.02.2017 21.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie idźcie do lekarza z wynikami, a nie do komentarzy, to nie przychodnia.
 
bibi, 19.01.2017 12.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam odebrał wynik tej to 1,561. I mam 38 lat dobry czy zły
 
skarnie1, 12.01.2017 17.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam odebrałam wyniki z TSH wynoszą one 6540 a mojej 10 let córki to 7,070 co to oznacza
 
Aga, 13.12.2016 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niedoczynność
 
następne »
strona 1 z 15
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

225

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

202

Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu...

więcej

168

Przeciwciała anty-TPO - norma. Jak interpretować wyniki badań? Przeciwciała anty-TPO - norma. Jak interpretować wyniki badań?

Przeciwciała anty-TPO nie występują we krwi osoby zdrowej, dlatego ich obecność zawsze zwiastuje...

więcej

164

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.