Wyniki TSH: badanie tarczycy, pozwalające oznaczyć poziom tyreotropiny (TSH)

140 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka, Monika Majewska

TSH czyli oznaczenie poziomu tyreotropiny we krwi jest podstawowym badaniem, gdy chcemy sprawdzić, czy tarczyca prawidłowo funkcjonuje. Lekarz zleca oznaczenie TSH, gdy podejrzewa nadczynność tarczycy lub niedoczynność tarczycy. Sprawdź, jak interpretować wyniki TSH.

TSH czyli tyreotropina to hormon, który produkowany jest przez przedni płat przysadki mózgowej. THS reguluje funkcje hormonalne tarczycy, stymuluje wytwarzanie i wydzielanie podstawowych hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trijodotyroniny (T3), przyspiesza wiele procesów metabolicznych w tarczycy (wytwarzanie cyklicznego AMP, transport i przemianę glukozy, syntezę prostaglandyn i innych). W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości TSH wykonywane są specjalistyczne badania wolnych hormonów tarczycy (FT3 i FT4).

Badanie TSH: norma

Wartości referencyjne dla TSH wahają się w zakresie od 0,4 do 4,0 mlU/l dla dorosłej osoby. Wartości referencyjne podane w opisach badań nie są wartościami stałymi. Ich wielkość zależy od wielu czynników: wieku, płci i metody oznaczenia użytej w laboratorium - wartości liczbowe przedstawione jako wyniki mogą mieć różne znaczenie w różnych laboratoriach. Dlatego swój wynik zawsze porównuj z normą, która jest podana na wydruku wyników badania i skonsultuj koniecznie z lekarzem.

Wydzielanie TSH jest pulsacyjne. Wzrost wydzielania TSH rozpoczyna się zwykle około godziny 21.00. Dlatego zaleca się, aby badanie było wykonywane w godzinach porannych lub o określonej porze w przypadku badań powtarzanych.

Badanie TSH: norma w ciąży

Poziom TSH w ciąży nie jest stały, ale waha się, w zależności od trymestru.

  • I trymestr - od 0,01 do 2,32 mIU/l
  • II trymestr - między 0,1 i 2,35 mIU/l
  • III trymestr - między 0,1 i 2,65 mIU/l

Badanie TSH: norma u dzieci

Normy referencyjne TSH są zróżnicowane w zależności od wieku dziecka. Norma TSH dla dzieci kilkumiesięcznych wynosi 0,6-10 mIU/l, dla dziecka 2-5 lat 0,4-6,0 mIU/l. Z kolei stężenie TSH u 9-latka powinno się mieścić w przedziale 0,4–5 mIU/L. Zakres referencyjny TSH w przedziale 0,4-4,0 mIU/l, odnosi się do młodzieży po 14. roku życia.

TSH: wyniki badania

  • Niskie TSH zwykle świadczy o nadczynności tarczycy, jednak może również odpowiadać niedoczynności przysadki - lekarze mówią wtedy o wtórnej niedoczynności tarczycy, gdy uszkodzona przysadka przestaje produkować TSH i tarczyca nie otrzymuje informacji, że w organizmie brakuje tyroksyny i trójjodotyroniny. Niskie TSH jest również charakterystyczne dla choroby Basedowa (czyli pierwotnej nadczynności tarczycy) i w przypadku rozwoju wola guzkowego toksycznego.
  • Wysokie TSH jest zwykle charakterystyczne dla niedoczynności tarczycy: pierwotnej, gdy przysadka stara się pobudzić tarczycę do produkcji hormonów, ale uszkodzona tarczyca "nie da rady" wyprodukować ich w odpowiedniej ilości oraz niedoczynności trzeciorzędowej, gdy uszkodzone podwzgórze nie wydziela TRH i nie dochodzi do pobudzenia przysadki - zmniejsza się produkcja TSH.

W przypadku podejrzenia nowotworu tarczycy - jeśli nowotwór jest we wczesnym stadium, bardzo często wyniki badania są prawidłowe.

Badania tarczycy [wideo]

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 04.08.2017

Komentarze (1 - 10 z 140)
Asia, 23.06.2017 14.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jest super
 
k, 20.04.2017 18.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
odebrałam wynik z tsh 1.543 czy on jest dobry?
 
doktorek, 08.02.2017 21.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie idźcie do lekarza z wynikami, a nie do komentarzy, to nie przychodnia.
 
bibi, 19.01.2017 12.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam odebrał wynik tej to 1,561. I mam 38 lat dobry czy zły
 
skarnie1, 12.01.2017 17.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam odebrałam wyniki z TSH wynoszą one 6540 a mojej 10 let córki to 7,070 co to oznacza
 
Aga, 13.12.2016 12.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niedoczynność
 
kasia, 12.10.2016 10.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niby mieścisz się w granicach normy, ale jesteś w wieku rozrodczym, czyli jeśli planowała byś powiększenie rodziny musiałabyś już teraz podjąć leczenie.Planując ciążę wynik tsh powinien mieścić się w granicach 1,0 - 1,5.Najlepiej 1,0.Wynik wyższy utrudnia zajście w ciążę.Musiałabyś to skonsultować z endokrynologiem. Pozdrawiam.
 
ona, 22.09.2016 17.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam mam 52 lata jstem po usuniecu lewego plata tarczycy wynik przed operacja ths byl 1,260 badania histopatologiczne rozpoznano struma nodosa ponownie ths pooperacji jest 5,640 co mnie czeka jakie dalsze leczenie
 
Hashka, 21.08.2016 23.23
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jeśli masz anty TPO i anty TG powyżej normy to znaczy że już rozpoczyna się proces niszczenia Twojej tarczycy - może to Hashimoto. Niech lekarz zleci Ci USG tarczycy.
 
ewa, 18.08.2016 17.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
właśnie odebrałam wynik TSH 154, trochę się martwie.
 
następne »
strona 1 z 14
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

48

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

38

CHOLESTEROL - jakie są NORMY cholesterolu? CHOLESTEROL - jakie są NORMY cholesterolu?

Poziom cholesterolu we krwi zależy od wielu czynników - diety, aktywności fizycznej, ogólnego stanu...

więcej

38

Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy

Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz...

więcej

38

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Leczenie rozstępów jest procesem trudnym, w tej chwili stosuje się trzy główne metody: 1. kosmetyki, 2. peelingi chemiczne, 3. laseroterapię. Preparaty przeciw rozstępom powinny zawierać składniki...

Nie wymienia się Mozarinu wśród preparatów wpływających na skuteczność hormonalnych tabletek antykoncepcyjnych. Najprawdopodobniej z powodu braku odpowiednich badań. Jednak znając mechanizm działania...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.