OSOBOWOŚĆ BORDERLINE (Border Personality Disorder) czyli pograniczne zaburzenie osobowości

40 komentarze
Autor: Ewa Konarowska

Nazwa osobowość borderline, czyli pograniczne zaburzenie osobowości, wzięła się stąd, iż jest to dysfunkcja osobowości, przypisywana chorym, u których nie można z całą pewnością rozpoznać psychozy (schizofrenii, choroby afektywnej) lub nerwicy, mimo iż obserwowano u nich różne objawy psychopatologiczne. Ostateczną diagnozę musi postawić psychiatra. Jakie są objawy borderline? Jak przebiega leczenie, terapia borderline?

Osobowość borderline to po polsku pograniczne zaburzenie osobowości. W przypadkach zaburzenia osobowości - pacjenci, których nie da się zakwalifikować jednoznacznie, diagnozowani są jako osobowość z pogranicza albo tzw. stan pograniczny, zespół pograniczny lub zaburzenia pograniczne. W psychiatrii używa się też żargonowego wyrażenia "pacjenci z pogranicza" lub "pacjenci pograniczni".

Czym charakteryzuje się osobowość borderline?

  • Przewaga negatywnych uczuć

W życiu codziennym chorych na pograniczne zaburzenie osobowości dominują negatywne emocje takie jak: niepokój, złość, panika, wściekłość, smutek, frustracja, wstyd, znudzenie i stres. Osoby z BPD odczuwają "wieczny niepokój". Mają małą tolerancję na stres. Nie potrafią same się uspokoić, a w sytuacjach stresujących zebrać myśli i działać.

  • Lęk przed porzuceniem

Chorzy na pograniczne zaburzenie osobowości panicznie boją się porzucenia. Dlatego też albo całkowicie się izolują, trzymają innych na dystans, albo dążą do utrzymania stałej bliskości z innymi. W związku z lękiem przed odrzuceniem unikają pozytywnych doświadczeń w kontaktach z innymi i po jakimś czasie odsuwają się od osób życzliwych.

  • Poważne kryzysy w związku z odrzuceniem, separacją lub rozczarowaniem

Osoby z BPD mają tendencję do idealizowania innych ludzi, zwłaszcza bliskich sobie osób (przyjaciół, partnerów). Unikają uświadamiania sobie własnych negatywnych uczuć i myśli na temat "idealnego obiektu", a także nie rejestrują swoich negatywnych zachowań wobec niego. Ich myślenie jest czarno-białe. W pierwszej fazie, fazie zauroczenia obiekt jest idealny, gdy zaś dochodzi do porzucenia, zamienia się w "tylko zły". Każde rozstanie, separacja, rozczarowanie wywołują poważny kryzys, depresję, myśli samobójcze, a nawet targnięcie się na własne życie.

  • Niespójność "ja"

Używane przez osoby z pograniczną osobowością mechanizmy obronne nie są mechanizmami zdrowymi i skutecznymi. Chorzy mają tendencję do "wycinania uczuć", ich "ja" ulega fragmentacji. Są to objawy notowane również w poważniejszych schorzeniach psychicznych: schizofrenii i osobowości dysocjacyjnej (tzw. wieloosobowość).

  • Niestabilne związki emocjonalne

Jak już wspomnieliśmy, osoby z pogranicznym zaburzeniem osobowości mają tendencję do trzymania innych ludzi na dystans. Powoduje to trudności w nawiązaniu bliskich relacji. Chorzy podlegają silnym emocjom, zmiennym nastrojom. Często mają poczucie, że są ofiarami innych, że ludzie ich wykorzystują. W przyjaźni i miłości są bardzo zaborczy. Często zazdrośni. Potrzebują wciąż upewniać się, że partner ich nie odrzuca. Odczuwają bardzo silne emocje - często miłość na przemian z nienawiścią. W związkach nie mają poczucia bezpieczeństwa. Są bardzo wrażliwi na ocenę i boją się jej.

Borderline: charakterystyczne zachowania

Osoby z BPD najczęściej przejawiają wiele z poniższych zachowań: palenie za sobą mostów, skłonność do ryzyka - a więc ryzykowny, przypadkowy seks, ryzykowna jazda samochodem, niekontrolowane zakupy i inwestycje, używanie substancji psychouzależniających (narkotyki, alkohol), problemy z jedzeniem (kompulsywne obżarstwo lub głodzenie się), ataki słowne, kłamstwa, samookaleczanie się, próby samobójcze lub chęć ich podejmowania.

Borderline: leczenie

Leczenie farmakologiczne, psychoterapia. W ekstremalnych sytuacjach hospitalizuje się czasowo pacjentów.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 04.12.2015

Komentarze (1 - 10 z 40)
nie wiedzący co robi, 03.01.2017 20.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
I co dalej? ja też próbuje wyjść, czekanie nie ma sensu? jak sobie poradziłeś
 
Ja, 02.01.2017 13.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam wrażenie,że na co dzień żyję z osobą o zaburzonej osobowości typu bordeline...
 
ggg, 21.09.2016 00.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W moim otoczeniu jest takie 10 letnie dziecko, które cały czas knuje, szuka afer, obgaduje, podpuszcza innych na siebie i skloca a przy tym jest bardzo miła i niewinna, ze nikt się jeszcze nie skapował. Jej matka jest taka sama. Siedzi na ławce, dobierze sobie koleżanki i jeździ po wszystkich . To jest normalne zachowanie?
 
kkkk, 20.09.2016 23.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Większość ludzi tak ma, stąd wojny,konflikty itd. Najlepiej zaakceptować siebie,ZNALEŹĆ PASJĘ i cieszyć się życiem. NAJWAŻNIEJSZA JEST AKCEPTACJA SIEBIE i cel w zyciu
 
Sylwia, 29.08.2016 21.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Bardzo Pani wspolczuje! ja rowniez mam borderline bylam 4 razy w szpitalu. Ta choroba bardzo mi zniszczyla zycie ,stracilam rodzine, córke mam w domu dziecka. Pracy rowniez nie mam za dobrej bo na umowe zlecenie malo zarabiam jakos sie staram poprawic swoja sytuacje ale nie jest to latwe. mam zmiany nastrojów, zniechecam sie latwo, mam mysli samobojcze, czasem bardzo sie denerwuje lub depresja. Mam nadzieje ze jakos sie poprawi mam 31 lat i od dwoch lat chodze na terapie. pozdrawiam
 
Kamil, 17.06.2016 08.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam nadzieję, że ktoś zabawi się Twoimi uczuciami tak jak Ty bawisz się czyimiś.
 
As, 23.10.2015 13.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Teraz kiedy terapeuta powiedział mi diagnozę wiem,że nie jestem rozkapryszoną babą która ciągle zmienia zdanie. Boję się zarówno bliskości jak i odrzucenia . Jak mam już to co chciałam robię wszystko,żeby to stracić bo jest mi źle. Dla innym wmawiam,że jest to wina męża ,że jest zły. A tak na prawdę to ja nie umiem się trzymać raz podjętej decyzji bo zabija mnie strach. Na dzieci często reagowałam krzykiem teraz staram się pomimo wielkich emocji spokojnie się przy nich zachowywać . Dzieci mają prawo do popełniania błędów .
 
Maniusia, 15.10.2015 13.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A macie dzieci? jeśli tak, to jak im mówicie, że macie "złe dni"?
 
whynot87, 10.10.2015 15.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To jest szalone , 100 procent ja ... teraz zmagam sie z probami zeby sie nie zabiwc po 4 letnim toksycznym wziazku ... jestem za granica i nie moge liczyc na niczyja pomoc , znajdzie sie ktos kto ze chce pomoc ? Marcin besky87@o2.pl
 
tylko ja , 12.08.2015 11.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jezeli jestes osoba pelnoletnia to nie jestes zobowiazana do dzielenia sie z innymi wlasna diagnoza. Najpierw poszukaj pomocy lekarskiej bo w tym wypadku sie bez niej nie obejdzie i jest dla ciebie bardzo wazna. Lekarz jest objety tajemnica lekarska i nie ma prawa kontaktowac sie z twoja rodzina bez twojej zgody. Z tego mozna sie wyleczyc. Powodzenia!
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

190

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca,...

więcej

167

Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową? Nerwica lękowa: objawy. Boisz się czegoś czy masz już nerwicę lękową?

Nerwica lękowa jest dość częstą postacią nerwicy. Nerwicę lękową ma dziś jedna na 50 osób....

więcej

145

Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę? Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy wymaga czasu, ale warto podjąć ten wysiłek. Nerwica bowiem może całkowicie...

więcej

136

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bardzo serdecznie Panu współczuję. Rozumiem Pana żal z powodu wszystkich okoliczności, o których Pan tak przejmująco pisze. To wszystko układa się w obraz żałoby kochającego człowieka. Żałoba zwykle...

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.