Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny, objawy i leczenie

2017-08-28 11:51 Monika Majewska

Zespół nieszczelnego jelita (inaczej zespół cieknącego jelita) oznacza, że w jelicie cienkim tworzą się mikroskopijne "dziurki", przez które do organizmu dostają się niepożądane substancje, np. toksyny. Tak przynajmniej twierdzą osoby, które wierzą w tę "chorobę". Okazuje się, że w medycynie takie schorzenie nie istnieje. Jakie są rzekome przyczyny i objawy nieszczelnego jelita? Na czym polega leczenie? Jaka powinna być dieta przy nieszczelnym jelicie?

Zespół nieszczelnego jelita (inaczej zespół cieknącego jelita) oznacza, że w jelicie cienkim tworzą się szczeliny, przez które przedostają się trucizny i inne niebezpieczne dla organizmu substancje - tak twierdzą osoby, które wierzą, że taka "choroba" istnieje. Jak rzekomo dochodzi do nieszczelności jelita cienkiego? Początkowo rozwija się stan zapalny błony śluzowej jelita cienkiego, który prowadzi do jej podrażnienia. W konsekwencji ulega ona osłabieniu, a odstępy pomiędzy komórkami, które ją tworzą, stają się coraz większe. Przez te mikroskopijne "dziurki" do organizmu dostają się niepożądane substancje, m.in. nie do końca strawione fragmenty białek z pokarmu, toksyny.

Zespół nieszczelnego jelita - przyczyny

Rzekomymi przyczynami zespołu nieszczelnego jelita mogą być:

Ważne

Istnienie zespołu nieszczelnego jelita wzbudza wiele kontrowersji. W medycynie konwencjonalnej zespołu cieknącego jelita nie uznaje się za chorobę (nie został uwzględniony w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych). Jest natomiast przedmiotem zainteresowania w kręgu medycyny naturalnej.

Zespół nieszczelnego jelita - objawy

Objawy ze strony układu pokarmowego Objawy skórne objawy ze strony układu nerwowego Pozostałe

Poza tym zespołowi nieszczelnego jelita mogą towarzyszyć choroby, takie jak, m.in.: wrzodziejące zapalenie jelita grubego, choroba Leśniowskiego-Crohna, uchyłkowatość jelita grubego, zapalenie naczyń, reumatoidalne zapalenie stawów.

Ważne

Zespół nieszczelnego jelita - skutki

Nieszczelne jelito nawet przy prawidłowej diecie prowadzi do zaburzenia przyswajania składników odżywczych, czego konsekwencją jest osłabienie organizmu. Poza tym w zespole nieszczelnego jelita dochodzi do zmniejszenia produkcji enzymów trawiennych.

Zespół nieszczelnego jelita - diagnostyka

W związku z tym, że zespołu nieszczelnego jelita nie uznaje się za chorobę i nie ma go w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób i Problemów Zdrowotnych, nie ma badań, które go wykrywają. Jednak osoby z kręgów wierzących w "leczenie" niekonwencjonalne często proponują wykonanie testu absorpcji cukrów (TAC), który polega na wprowadzeniu do przewodu pokarmowego mannitolu i laktulozy, następnie oznaczeniu ich stężeń w porcji moczu zebranej w ciągu 5 godzin i obliczeniu wskaźnika przepuszczalności jelitowej (stosunek stężeń laktuloza/mannitol). Jeśli w moczu jest niski poziom mannitolu, a wysoki laktulozy, ma to podobno oznaczać, że przepuszczalność jelitowa jest prawidłowa. W przypadku nieszczelnego jelita oba związki mają występować w wysokim stężeniu. Z kolei ich niewielka ilość ma świadczyć o zaburzeniach wchłaniania. Jednak nie ma na to dowodów naukowych.

Zespół nieszczelnego jelita - leczenie i dieta

Nie ma leku na zespół nieszczelnego jelita. Osoby, które wierzą w istnienie tej choroby proponują stosowanie probiotyków, które pomagają przywrócić równowagę flory bakteryjnej jelit.

Poza tym konieczna jest odpowiednia dieta, z której należy wyeliminować produkty, które mogą niekorzystnie wpływać na szczelność bariery jelitowej, tj. cukier, afinowany, alkohol i gluten. Niektórzy zalecają także dietę bezmleczną i bezjajeczną. Dieta przy nieszczelnym jelicie powinna być bogata w mięso, ryby, owoce, warzywa.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
PITER
|

Wojtas a jakie probiotyki bierzesz? Też mam podobne przypadłości co Ty.

tk
|

kraudio - nie ma "dowodów naukowych", bo tzw. nauka akademicka nie chce robić badań ani publikować ich wyników. Naukowców niezależnych zwykle nie stać na przeprowadzenie takowych, a jeśli nawet mają wyniki, tzw. uznane publikatory naukowe nie mają najmniejszego zamiaru ich opublikować. To co można pokazać takim, jak Ty, skoro najwyraźniej istnieje zmowa w tej kwestii?

Wojtas
|

Witam obserwuje mój organizm . Miałem ostatnio anginę , leczę się sam. Mam tez zdiagnozowany refluks. Mam czasami nawroty chorobowe, testowałem różne leki na sobie. Ostatnio pomagają probiotyki. Uszczelniają , rozkładają , Umm jak probiotyki to kapusta kiszona , heh choroby Biora się z jelit, nie zbadana jest jeszcze praca wszystkich bakterii probiotycznych. Narazie sprawdza. Na sobie streptococus salivarius, wyselekcjonowany szczep od dziecka , które nigdy nie chorowało na anginę.

aaa
|

Jasne, lekarze nie leczą większości chorób, bo grabarze zostaliby bez pracy ;-). Gdyby ludzie żyli dłużej, zabrakłoby kasy na emerytury itd.

kacha
|

jesli uważasz ze to bzdura to nie czytaj, dr Ewa Dąbrowska poiwęciła 30lat swojej pracy na badania ,które w sposób niepodważalny przedstawiają mechanizm nieszczelnych jelit, lekarze nieuznają tego faktu, bo cóż by było gdyby sie okazało że przez nieszczelne jelita powstaje większość chorób, o co.

Magda
|

Tomasz Dangel "Dieta niskoweglowodanowa i suplementacja w ciązy"

kraudia
|

Poproszę o jakikolwiek dowód NAUKOWY (nie artykuł z czasopisma "Nieznany świat") udowadniający istnienie takiej jednostki chorobowej. Dokładacie swoje 5 groszy do szerzenia absolutnych bzdur pseudomedycznych w Polsce, wstyd.