Gastropareza: przyczyny, objawy, leczenie

2017-08-11 10:12 lek. Natalia Adamska

Gastropareza to zaburzenie funkcjonowania przewodu pokarmowego. W wyniku neuropatii autonomicznej dochodzi do opóźnienia opróżniania żołądka mimo braku przeszkody mechanicznej. Często stanowi powikłanie cukrzycy. Jak się objawia? Jak przebiega leczenie?

Gastropareza czyli zaburzenie ruchów perystaltycznych przewodu pokarmowego pojawia się w wyniku szkodzenia nerwów, powodujących nieprawidłowości w pracy mięśniówki żołądka. Następuje spowolnienie lub zatrzymanie przesuwania się treści pokarmowej z żołądka do dwunastnicy. Ściany żołądka ulegają rozciągnięciu i może dochodzić do tworzenia bezoarów, czyli nieprawidłowych struktur zbudowanych z niestrawionych resztek. Na skutek zwiększonej fermentacji pokarmu dochodzi do nadmiernego wzrostu bakterii. Przyczyny wystąpienia gastroparezy:

Gastropareza: objawy

W ciężkich przypadkach możemy obserwować nawet spadek masy ciała, niedożywienie, odwodnienie i dyselektrolitemię.

Objawy wyglądają podobnie niezależnie od etiologii. Należy również pamiętać, że obraz kliniczny często nie koreluje ze stopniem upośledzenia opróżniania żołądka wykazanym w badaniach.

Gastropareza: badania

Metody oceny opróżniania żołądka:

  • podstawową metodą jest scyntygrafia ze standaryzowanym posiłkiem znaczonym radioaktywnym technetem
  • kapsułka bezprzewodowa z funkcją oceny pH w otaczającym środowisku (tzw. wireless motility capsule – WMC)
  • test oddechowy z oceną stężenia 13CO2 w wydychanym powietrzu po spożyciu pokarmu znaczonego tym izotopem

W zależności od sytuacji klinicznej pomocne mogą okazać się: endoskopia, badania radiologiczne i/lub manometria. U każdego pacjenta z podejrzeniem gastroparezy, należy przeprowadzić diagnostykę w kierunku cukrzycy i niedoczynności tarczycy.

Gastropareza: diagnostyka różnicowa

Należy wykluczyć choroby przebiegające z podobnymi objawami, należą do nich :

Gastropareza: leczenie

  • Leczenie żywieniowe - ma na celu uzupełnienie niedoborów płynów, elektrolitów i kalorycznych

Najlepszą drogą jest żywienie doustne. Pacjentów należy pouczyć, aby przyjmowali często (4-5 razy na dobę) małe porcje pokarmów ubogich w tłuszcz i rozpuszczalny błonnik. W przypadku problemów można posiłki rozdrobnić np. zmiksować. Przeciwwskazane jest palenie tytoniu oraz alkohol, ponieważ spowalniają opróżnianie żołądkowe. Napoje gazowane mogą nasilać objawy. Bywa że w ciężkich przypadkach konieczne jest żywienie enteralne lub pozajelitowe.

  • Leczenie farmakologiczne - stanowi uzupełnienie leczenia dietetycznego

Leki prokinetyczne:
a. Metoklopramid jest lekiem pierwszego rzutu, ze względu na poważne działania niepożądane (ostre dystonie i dyskinezy późne), należy podawać najniższą możliwą dawkę.
b. Domperidon - przed rozpoczęciem terapii należy wykonać Ekg i kontrolować je w trakcie leczenia; w przypadku wydłużenia odcinka cQT > 470 ms u mężczyzn i > 450 ms u kobiet lek należy odstawić
c. Erytromycyna - szczególnie u pacjentów wymagających dożylnego podawania leków
Leki działające objawowo: przeciwwymiotne i trójcykliczne antydepresanty

  • Inne metody leczenia

- elektryczna stymulacja żołądka
- wstrzyknięcie toksyny botulinowej do odźwiernika
- rozszerzanie balonowe odźwiernika
- endoskopowa pyloromiotomia
- chirurgiczna pyloroplastyka
- akupunktura

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

W numerze 11/2019 "Zdrowia": padaczka odczarowana, dla kogo przeszczep nerki, e-papieros - nowa plaga, cera wolna od przebarwień, porażka źródłem sukcesu, lunchbox wegetarianina. Miesięcznik "Zdrowie" to pakiet rzetelnej wiedzy i sprawdzonych porad!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie 11/2019

Materiał partnerski

KOMENTARZE