OSOBOWOŚĆ BORDERLINE (Border Personality Disorder) czyli pograniczne zaburzenie osobowości

2015-03-18 8:05 Ewa Konarowska

Nazwa osobowość borderline, czyli pograniczne zaburzenie osobowości, wzięła się stąd, iż jest to dysfunkcja osobowości, przypisywana chorym, u których nie można z całą pewnością rozpoznać psychozy (schizofrenii, choroby afektywnej) lub nerwicy, mimo iż obserwowano u nich różne objawy psychopatologiczne. Ostateczną diagnozę musi postawić psychiatra. Jakie są objawy borderline? Jak przebiega leczenie, terapia borderline?

Posłuchaj, jak rozpoznać i leczyć osobowość borderline. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami

Osobowość borderline to po polsku pograniczne zaburzenie osobowości. W przypadkach zaburzenia osobowości - pacjenci, których nie da się zakwalifikować jednoznacznie, diagnozowani są jako osobowość z pogranicza albo tzw. stan pograniczny, zespół pograniczny lub zaburzenia pograniczne. W psychiatrii używa się też żargonowego wyrażenia "pacjenci z pogranicza" lub "pacjenci pograniczni".

Czym charakteryzuje się osobowość borderline?

  • Przewaga negatywnych uczuć

W życiu codziennym chorych na pograniczne zaburzenie osobowości dominują negatywne emocje takie jak: niepokój, złość, panika, wściekłość, smutek, frustracja, wstyd, znudzenie i stres. Osoby z BPD odczuwają "wieczny niepokój". Mają małą tolerancję na stres. Nie potrafią same się uspokoić, a w sytuacjach stresujących zebrać myśli i działać.

  • Lęk przed porzuceniem

Chorzy na pograniczne zaburzenie osobowości panicznie boją się porzucenia. Dlatego też albo całkowicie się izolują, trzymają innych na dystans, albo dążą do utrzymania stałej bliskości z innymi. W związku z lękiem przed odrzuceniem unikają pozytywnych doświadczeń w kontaktach z innymi i po jakimś czasie odsuwają się od osób życzliwych.

  • Poważne kryzysy w związku z odrzuceniem, separacją lub rozczarowaniem

Osoby z BPD mają tendencję do idealizowania innych ludzi, zwłaszcza bliskich sobie osób (przyjaciół, partnerów). Unikają uświadamiania sobie własnych negatywnych uczuć i myśli na temat "idealnego obiektu", a także nie rejestrują swoich negatywnych zachowań wobec niego. Ich myślenie jest czarno-białe. W pierwszej fazie, fazie zauroczenia obiekt jest idealny, gdy zaś dochodzi do porzucenia, zamienia się w "tylko zły". Każde rozstanie, separacja, rozczarowanie wywołują poważny kryzys, depresję, myśli samobójcze, a nawet targnięcie się na własne życie.

  • Niespójność "ja"

Używane przez osoby z pograniczną osobowością mechanizmy obronne nie są mechanizmami zdrowymi i skutecznymi. Chorzy mają tendencję do "wycinania uczuć", ich "ja" pega fragmentacji. Są to objawy notowane również w poważniejszych schorzeniach psychicznych: schizofrenii i osobowości dysocjacyjnej (tzw. wieloosobowość).

  • Niestabilne związki emocjonalne

Jak już wspomnieliśmy, osoby z pogranicznym zaburzeniem osobowości mają tendencję do trzymania innych ludzi na dystans. Powoduje to trudności w nawiązaniu bliskich relacji. Chorzy podlegają silnym emocjom, zmiennym nastrojom. Często mają poczucie, że są ofiarami innych, że ludzie ich wykorzystują. W przyjaźni i miłości są bardzo zaborczy. Często zazdrośni. Potrzebują wciąż upewniać się, że partner ich nie odrzuca. Odczuwają bardzo silne emocje - często miłość na przemian z nienawiścią. W związkach nie mają poczucia bezpieczeństwa. Są bardzo wrażliwi na ocenę i boją się jej.

Borderline: charakterystyczne zachowania

Osoby z BPD najczęściej przejawiają wiele z poniższych zachowań: palenie za sobą mostów, skłonność do ryzyka - a więc ryzykowny, przypadkowy seks, ryzykowna jazda samochodem, niekontrolowane zakupy i inwestycje, używanie substancji psychouzależniających (narkotyki, alkohol), problemy z jedzeniem (komppsywne obżarstwo lub głodzenie się), ataki słowne, kłamstwa, samookaleczanie się, próby samobójcze lub chęć ich podejmowania.

Borderline: leczenie

Leczenie farmakologiczne, psychoterapia. W ekstremalnych sytuacjach hospitalizuje się czasowo pacjentów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Xyz
|

Facet miał przed tobą 2 żony a Ty się jeszcze żalisz?

Żona
|

Jestem jeszcze, i mam nadzieję, że już niedługo, żoną takiego człowieka. Na co dzień chwiejne nastroje, alkoholizm, zdrady, wypady na trzydniówki. Bicie, prowokowanie kłótni, jazdy po pijanemu, sikanie do szafy, ciągła zmiana miejsca pracy i w końcu jej porzucenie. Prosiłam, by poddał się terapii. Nic z tego. Zrobił wszystko bym złożyła papiery rozwodowe. Jak się okazało był na to przygotowany. Już żył z kolejną rodziną. Teraz ja próbuję się pozbierać. On gra rolę ofiary, a mnie przedstawia jako oprawcę. Po tym związku potrzebuję pomocy. Walczę o ograniczenie władzy rodzicielskiej, nie o jej odebranie. Czy takiemu człowiekowi można powierzyć opiekę nad dzieckiem? Czy kiedyś stanie na nogi? Byłam jego 3 żoną. Wykończył nad wszystkie. Czy w ogóle można to wyleczyć, gdy pacjent nieregularnie zażywa tabletki i często popija je alkoholem? Jestem w totalnej rozsypce. Gdzie szukać pomocy?

nie wiedzący co robi
|

I co dalej? ja też próbuje wyjść, czekanie nie ma sensu? jak sobie poradziłeś

Ja
|

Mam wrażenie,że na co dzień żyję z osobą o zaburzonej osobowości typu bordeline...

ggg
|

W moim otoczeniu jest takie 10 letnie dziecko, które cały czas knuje, szuka afer, obgaduje, podpuszcza innych na siebie i skloca a przy tym jest bardzo miła i niewinna, ze nikt się jeszcze nie skapował. Jej matka jest taka sama. Siedzi na ławce, dobierze sobie koleżanki i jeździ po wszystkich . To jest normalne zachowanie?

kkkk
|

Większość ludzi tak ma, stąd wojny,konflikty itd. Najlepiej zaakceptować siebie,ZNALEŹĆ PASJĘ i cieszyć się życiem. NAJWAŻNIEJSZA JEST AKCEPTACJA SIEBIE i cel w zyciu

Sylwia
|

Bardzo Pani wspolczuje! ja rowniez mam borderline bylam 4 razy w szpitalu. Ta choroba bardzo mi zniszczyla zycie ,stracilam rodzine, córke mam w domu dziecka. Pracy rowniez nie mam za dobrej bo na umowe zlecenie malo zarabiam jakos sie staram poprawic swoja sytuacje ale nie jest to latwe. mam zmiany nastrojów, zniechecam sie latwo, mam mysli samobojcze, czasem bardzo sie denerwuje lub depresja. Mam nadzieje ze jakos sie poprawi mam 31 lat i od dwoch lat chodze na terapie. pozdrawiam

Kamil
|

Mam nadzieję, że ktoś zabawi się Twoimi uczuciami tak jak Ty bawisz się czyimiś.

As
|

Teraz kiedy terapeuta powiedział mi diagnozę wiem,że nie jestem rozkapryszoną babą która ciągle zmienia zdanie. Boję się zarówno bliskości jak i odrzucenia . Jak mam już to co chciałam robię wszystko,żeby to stracić bo jest mi źle. Dla innym wmawiam,że jest to wina męża ,że jest zły. A tak na prawdę to ja nie umiem się trzymać raz podjętej decyzji bo zabija mnie strach.
Na dzieci często reagowałam krzykiem teraz staram się pomimo wielkich emocji spokojnie się przy nich zachowywać . Dzieci mają prawo do popełniania błędów .

Maniusia
|

A macie dzieci? jeśli tak, to jak im mówicie, że macie "złe dni"?