Agat : właściwości kamienia równowagi

2018-07-22 11:45

Agat zgodnie z tym, w co wierzą zwolennicy metod niekonwencjonalnych, jest kamieniem równowagi, i przywraca ją w każdym aspekcie życia: zdrowotnym, intelektualnym, emocjonalnym. Odmian kolorystycznych agatu jest wiele, i równie wiele kamień ten ma właściwości.

Agat : właściwości kamienia równowagi
Autor: Getty Images Agat ma wiele odmian kolorystycznych

Spis treści

  1. Agat - różne oblicza
  2. Agat - kamień na wszystkie czakry
  3. Agat - właściwości zdrowotne
  4. Agat – moc kolorów

Agat jest wstęgową odmianą chalcedonu. Jego nazwa pochodzi od leżącej w południowej Sycylii rzeki Achates (współczesna nazwa Dirillo), lub też od greckiego słowa agates, co znaczyło "dobry" i odnosiło się do jego właściwości.

Znany był już w starożytności - w różnych kulturach służył do wyrobu amuletów i pieczęci. Wykorzystywali go zarówno Grecy i Rzymianie, jak i Babilończycy, a nawet Indianie zamieszkujący tereny obecnej Brazylii i USA, Hindusi, i Słowianie - w sporych ilościach agaty występują bowiem również na terenie Polski, Czech i Rosji.

Agat - różne oblicza

Agat to z pozoru kamień mało atrakcyjny – z zewnątrz szaro-bury, dopiero po rozcięciu ukazuje swoje prawdziwe oblicze: kolorowe, czasem wielobarwne, a niekiedy wręcz kłujące w oczy swą intensywnością, ale zawsze w charakterystyczne pasy.

Swoją budowę i kolor agaty zawdzięczają procesowi powstawania. Tworzą się w geodach w bardzo specyficznych warunkach - w pustkach powstających w trakcie zastygania lawy wulkanicznej, które stopniowo wypełniają się roztworami zawierającymi krzemionkę i niewielkie ilości minerałów o różnych barwach - czerwonych, zielonych, różowawych, brunatnych czy fioletowych.

Agat - kamień na wszystkie czakry

Według wierzeń religii dharmicznych i ezoteryki agat jest kamieniem, który chroni wszystkie czakry, czyli ośrodki energetyczne w ciele lub inaczej punkty, w których zbiegają się kanały energetyczne i w których gromadzi się energia prana.

Agat przywraca równowagę w każdym aspekcie ludzkiego życia: intelektualnym, emocjonalnym, fizycznym. Równoważy i harmonizuje energię yin i yang, zachęca do medytacji, sprzyja rozwojowi duchowemu i emocjonalnemu, zwiększa samoświadomość.

Jego energia namawia do pokonywania uprzedzeń, zejścia z utartych szlaków i szukania własnej drogi w życiu, leczy żal, pomaga wyzbyć się gniewu i namawia do tego, by mieć odwagę do rozpoczęcia wszystkiego od nowa.

Na poziomie intelektualnym natomiast agat pomaga zwiększyć koncentrację i poprawić zdolności analityczne.

Warto wiedzieć

Agat najlepiej nosić bezpośrednio na ciele, np. na przegubie dłoni, lub w kieszeni, lecz w taki sposób, by od ciała dzieliła go nie więcej, niż jedna warstwa tkaniny. Można go również wkładać do szklanki z wodą na noc, a rano pić naenergetyzowaną agatem wodę jeszcze przed śniadaniem. W sprzedaży są również dostępne esencje z proszkiem agatowym.

Agat - właściwości zdrowotne

Zdaniem zwolenników medycyny niekonwencjonalnej energia agatu - niezależnie od jego koloru i typu - pomaga również przy rozmaitych problemach zdrowotnych.

Przykładanie agatu do zamkniętych powiek może zmniejszyć pieczenie i podrażnienie, świąd oczu, uczucie swędzenia towarzyszące zespołowi suchego oka, a nawet w zaćmie.

Agat zmniejsza również wysypki skórne, świąd (również ten po ukąszeniach), pomaga goić się ranom, oparzeniom, usuwa pęcherze, przyspiesza wchłanianie się krwiaków.

Ponoć sprawdza się też przy problemach z jelitami (usuwa wzdęcia, likwiduje biegunkę), wątrobą i układem moczowym (pomaga wydalić kamienie nerkowe, zmniejsza dokuczliwe objawy zapalenia pęcherza i nerek).

Agat leczy również problemy z zasypianiem, usuwa koszmary senne, wspiera w depresji i w tęsknocie, wzmacnia wytrwałość, pozytywne nastawienie do rzeczywistości, a także logiczne myślenie.

Agat - moc kolorów

Wymienione powyżej właściwości agatu dotyczą każdego jego rodzaju. Ponieważ jednak rodzajów tego minerału jest sporo, medycyna niekonwencjonalna każdemu z nich przypisuje dodatkowe, typowe tylko dla niego, działanie i właściwości. Oto i one:

  • Agat mleczny - można go stosować przy problemach z układem oddechowym, takich jak przeziębienie, katar, astma i katar sienny, a także z narządami ruchu: reumatyzmem, bólami kończyn i pleców. Pomaga przy dolegliwościach związanych z wrażliwością na pogodę (meteopatią), oraz zimnymi kończynami.

  • Agat błękitny - nazywany kamieniem dyplomatów, gdyż utwiera czakrę gardła, która ułatwia komunikację z innymi ludźmi w taki sposób, by nie tylko usłyszeli, ale też zrozumieli, a przy tym nie poczuli się urażeni. Wytwarza delikatną energię, która uspokaja, pomaga odzyskać wewnętrzną harmonię i stłumić strach przed odrzuceniem. Uwalnia od problemów związanych z psychiką – ze stresu, depresji, a na poziomie fizycznym pomaga przy problemach z gardłem.

  • Agat biały - noszony przy sobie ponoć skutecznie chroni przed wampirami energetycznymi, przynosi powodzenie życiowe i ułatwia odnoszenie sukcesów. Zwolennicy medycyny niekonwencjonalnej twierdzą również, że podobnie jak suplementy z DHA, poprawia on pracę mózgu i zwiększa możliwości intelektualne, sprawdza się również w przypadku niedoczynności tarczycy, a także w innych zaburzeniach układu hormonalnego. Jest również kamieniem chroniącym ciężarne.

  • Agat różowy - to kamień wspierający pracę mózgu do tego stopnia, że pomaga rozwijać dar jasnowidzenia u osób, które mają do niego predyspozycje. Pomaga również zmniejszyć stres i otworzyć się na potrzeby innych, a także wspiera miłość między rodzicem, a dzieckiem.

  • Agat czarny - pomaga rozładować stres i napięcie, uspokaja, wzmacnia siły życiowe, wspiera w walce z depresją i dodaje chęci do życia.

  • Agat muszlowy (agat turitella) - to kamień z dodatkiem skamieniałych muszli turitelli. Uznaje się go za kamień przynoszący powodzenie i ułatwiający odniesienie sukcesu, a wedle medycyny niekonwencjonalnej pomaga w zajściu w ciążę, gdyż wzmacnia układ rozrodczy, a także wspiera leczenie schorzeń wątroby.

Przeczytaj też o właściwościach innych kamieni:

Uwaga!

Pamiętaj, że sposoby proponowane przez zwolenników metod niekonwencjonalnych nie mają potwierdzenia w badaniach naukowych i nie są zgodne z EBM. Zanim zaczniesz je stosować, skonsultuj się ze swoim lekarzem.