Dlaczego bolą nogi? Najczęstsze przyczyny bólu nóg

Dlaczego bolą nogi? Nie zawsze przyczyną bólu nóg jest długa wędrówka lub niewygodne buty. Czasami związany jest on z chorobami naczyń krwionośnych, kręgosłupa czy zaburzeniami metabolicznymi, czyli schorzeniami, które trzeba leczyć. Skąd się bierze ból nóg?

Ból nóg ma rozmaite oblicza i przyczyny. Niekiedy bywa nagły, silny, innym razem stopniowo narastający, ćmiący. Na ogół jest spowodowany zmęczeniem nóg. Ale jego źródłem są także urazy, takie jak naderwanie ścięgien, więzadeł albo wady i deformacje stóp (np. płaskostopie, halluksy). Bywa również konsekwencją chorób reumatycznych, cukrzycy, choroby alkoholowej. Powodów bólu nóg jest tak wiele, że wymieniamy tylko niektóre z nich.

Przyczyny bólu nóg: zakrzepica żył głębokich

Rozwojowi tego schorzenia sprzyjają m.in. uszkodzenia ścian żył, schorzenia układu krążenia (np. żylaki, zawał), ciąża, połóg, długotrwałe unieruchomienie (np. po operacji), zażywanie doustnych środków antykoncepcyjnych, a także wrodzone lub nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi (np. trombofilia, czyli nadkrzepliwość). Istotą schorzenia jest tworzenie się skrzeplin, które spowalniają przepływ krwi w żyłach lub go całkowicie blokują. Gdy się oderwą od ściany tych naczyń, mogą stworzyć zagrożenie dla życia, powodując zator tętnicy płucnej.

Zakrzepica żył głębokich może przebiegać bezobjawowo. Nieczęsto występują wszystkie charakterystyczne dla niej objawy: obrzęk i ból w nodze, nasilający się podczas stania i chodzenia, zaczerwienienie i ocieplenie skóry, sinica stóp. W zakrzepicy żył głębokich podaje się leki przeciwzakrzepowe, rzadziej trombolityczne, które rozpuszczają zakrzep w żyle. Wspomagająco stosuje się preparaty o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Przyczyny bólu nóg: zwyrodnienia kręgosłupa

Do zwyrodnienia kręgosłupa dochodzi na skutek starzenia się organizmu, przebytych urazów, czasami także uszkodzeń krążka międzykręgowego. Zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować miejscowe stany zapalne z uciskiem na struktury nerwowe. Często dotyczą odcinka lędźwiowego kręgosłupa, powodując przewlekłe bóle krzyża promieniujące do nóg. Dolegliwości pojawiają się głównie nocą, w czasie spoczynku. Ulgę przynosi rehabilitacja i niektóre formy aktywności fizycznej, np. pływanie, a także stosowane okresowo leki przeciwbólowe i przeciwzapalne w postaci tabletek, maści, żeli.

Przyczyny bólu nóg: dna moczanowa

Dna moczanowa jest nazywana także artretyzmem lub podagrą. Jest chorobą przewlekłą, związaną z zaburzeniami przemiany materii. Ich konsekwencją jest odkładanie się w stawach kryształków kwasu moczowego, zwanych moczanami. Są bardzo ostre, ranią tkanki, to zaś wywołuje stan zapalny. Schorzenie przez wiele lat nie daje żadnych objawów. Pierwszym jego symptomem jest zazwyczaj silny, nagły ból stawu, obrzęk, wrażliwość na dotyk, zaczerwienienie i napięcie znajdującej się nad nim skóry. Choroba może zaatakować stawy rąk, barkowy, kolanowy, ale najczęściej ból umiejscawia się w paluchu. Boli więc nas stopa. Leczenie polega na przyjmowaniu preparatów obniżających stężenie kwasu moczowego, moczopędnych i stosowaniu zaleconej przez lekarza diety.

Przyczyny bólu nóg: rwa kulszowa

Rwa kulszowa charakteryzuje się nagłym rwącym ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa, promieniującym pod pośladek, do tylnej części uda, następnie do boku podudzia aż do stopy. Jego przyczyną jest ucisk jądra miażdżystego krążka międzykręgowego na korzenie nerwowe. Ulgę w cierpieniu przynoszą leki przeciwbólowe (z grupy NLPZ) i rozluźniające mięśnie oraz kinezyterapia. Niekiedy stosuje się także okołokorzeniowe wstrzyknięcia leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych.

Przyczyny bólu nóg: zmiany miażdżycowe

Ich konsekwencją bywa przewlekłe niedokrwienie nóg. Blaszki miażdżycowe zwężają bowiem światło tętnic. Pierwszym objawem choroby jest bladość i oziębienie stóp. Z czasem pojawia się chromanie przestankowe, czyli ból nóg podczas chodzenia, ustępujący po odpoczynku. W miarę pogarszania się ukrwienia mogą wystąpić także bóle spoczynkowe, początkowo umiejscowione tylko w palcach, a potem obejmujące całą stopę, a nawet podudzie, oraz niegojące się owrzodzenia i zmiany martwicze na stopie. W leczeniu przewlekłego niedokrwienia nóg wykorzystuje się przede wszystkim leki stosowane w terapii miażdżycy. Ważnymi elementami kuracji jest codzienna aktywność fizyczna (chodzenie, jazda na rowerze), unikanie skaleczeń, otarć stóp.

Przyczyny bólu nóg: przewlekła niewydolność żylna

Odpłynięcie krwi z nóg ułatwiają m.in. zastawki znajdujące się w żyłach oraz pracujące mięśnie łydek, które, „wypychają” ją w górę. Jeśli zastawki są uszkodzone, a my prowadzimy siedzący tryb życia, dochodzi do zastoju krwi i rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej. Jej sygnałem jest uczucie zmęczonych, ciężkich nóg, obrzęki, tworzenie się żylaków. Chorobę leczy się na ogół zachowawczo. Zaleca się przyjmowanie leków usprawniających krążenie żylne i wzmacniających żyły, noszenie pończoch lub rajstop uciskowych oraz aktywność fizyczną. Jeśli doszło do utworzenia żylaków, usuwa się je operacyjnie, bo ich powikłaniem bywają stany zapalne żył powierzchownych lub głębokich.

Przyczyny bólu nóg: zaburzenia wodno-elektrolitowe

Bywają przyczyną bolesnych kurczy w łydkach, które mogą się pojawić wskutek przyjmowania leków odwadniających, przeczyszczających, stosowania diety odchudzającej. Częstym ich powodem są bowiem odwodnienie organizmu lub niedobór składników mineralnych: magnezu, potasu, wapnia. Kurcze najczęściej dokuczają nocą, budząc ze snu. Aby złagodzić ból, możemy przez chwilę pochodzić lub wyprostować nogę w kolanie, unieść ją i mocno zgiąć w stawie skokowym, przyciągając stopę do siebie. Jeśli mamy skłonności do takiej dolegliwości, przed snem bierzmy gorącą kąpiel lub wmasowujmy w łydkę maść rozgrzewającą. Pamiętajmy o tym, aby wypijać 1,5-2 l płynów dziennie i wzbogaćmy dietę w produkty bogate w magnez, potas i wapń.

Zdaniem eksperta
dr hab. n. med. Aleksandra Jezela-Stanek, specjalista genetyk kliniczny

Ryzyko zakrzepicy znacznie wzrasta u osób genetycznie obciążonych trombofilią wrodzoną. Warto dodać, że trombofilia wrodzona nie daje żadnych objawów. Można ją zdiagnozować tylko na podstawie analizy genetycznej.

miesięcznik "Zdrowie"

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
iwona
|

Nogi bolą mnie kiedy odpoczywam i w nocy bolą mnie też lędżwie kiedy jestem w pozycji leżącej wystarczy że wstanę i ból mija

Annka
|

Dodatkowo do masażera jeśli dodamy noszenie codziennie do każdych butów dtnamicznych wkładek ortopedycznych to będzie idealny komplet.

Ax
|

Gdy mnie bolały nogi i kości kończyn górnych, okazało się że to jest niedobór vitaminy D

Barbara
|

Boli mnie również lewy pośladek (Lędżwie) i przez to chyba bolą mnie nogi, takie ciężkie.Jestem osobą szczupłą, zaczełam jeżdzić na rowerze stacjonalnym może to będzie jakieś wyjście?

Mama
|

Nie wiem ile masz lat,może również?

Sm
|

Bola mnie nogi od dziecka, niema specjalnego powodu.

Czasami bola mnie codziennie lub co drugi dzien czasem przestawaja na kilka tygodnini znow wracaja, czasem boli jedna noga a czasem obie, dotuczy to tez rak, dlaczego?

jadzia
|

co to znaczy jeżeli od kolana do uda jest opuchnięta noga ?

nova30
|

Od jakiegos czasu mam napadowy bol kosci nogi lewej . bol przypomina wbijanie igly w kosc nie jest staly . pierwszego dnia pojawia sie w okolicy kolana po paru godzinach przechodzi na piszczel a nastepnego dnia jest w okolicy kostki jest to bol krotki i napadowy nie wiem con z tym zrobic czy ktos wie co to moze byc?

Irena
|

Witam. Od mniej więcej roku co jakiś czas boli mnie lewa noga, naj gorszy ból jest od kolana w kierunku stopu, powyżej kolana nieco słabszy. Kiedy chodzę bólu tak nie odczówam ale jak usiąde, kucne lub się położe ból jest nie do zniesienia. I tak to trwa dwa czasem trzy dni. Leki przeciw bólowe pomagają ale ja sie zastanawiam czemu ta noga mnie tak boli, co może być tego przyczyną.

czesc jestem wiktoria
|

Bardzo bola mnie nogi na zmianę pogody a wtedy nie da się wytrzymać bolu pulsuje od góry do dołu a jak boli to nie potrafię chodzić i tak często mam