Kardiologia

Kardiologia to dział medycyny, który zajmuje się budową, funkcjonowaniem i leczeniem mięśnia sercowego. Sprawne działanie serca jest niezbędne do życia każdego człowieka. To pompa, której zadaniem jest przetaczanie krwi przez organizm i dostarczanie do wszystkich jego komórek tlenu oraz substancji odżywczych. Wraz z wiekiem serce ulega stopniowemu osłabieniu, ale dbając o zdrową dietę i aktywność fizyczną można utrzymać je w dobrej kondycji przez bardzo długi czas.

Ponad 365 tysięcy zgonów rocznie na choroby serca może być spowodowane codzienną ekspozycją na ftalany, substancje chemiczne używane do produkcji plastikowych przedmiotów gospodarstwa domowego twierdzą autorzy pierwszego globalnego badania na ten temat. Ograniczenia ich zawartości w produktach w UE są wystarczające?
Po blisko 60 latach dominacji pomiaru cholesterolu jako głównego wskaźnika ryzyka chorób serca, nowe badanie sugeruje prostszą i dokładniejszą metodę. Pomiar dwóch markerów lipoproteinowych we krwi może skuteczniej identyfikować osoby zagrożone, potencjalnie ratując życie.
Lecząc prawidłowo nadciśnienie tętnicze, redukujesz ryzyko demencji. Polacy najwyraźniej niewiele sobie z tego robią, lekceważąc także inne zagrożenia związane z wysokim ciśnieniem tętniczym. Wg NFZ choruje nawet 11 mln rodaków, a regularnie leczy się co najwyżej 25 proc. spośród nich.
Ależ zleciało! 23 kwietnia TVN wyemituje ostatni odcinek pierwszego sezonu "Szpitala św. Anny". Jak na razie nie ma rozstrzygających deklaracji co do dalszych losów serialu. Tym bardziej warto zobaczyć finał, szczególnie gdy jesteś kobietą, która troszczy się o swoje serce.
Bezsenność to już prawdziwa epidemia. Brak snu negatywnie wpływa na cały organizm, pogarsza ogólną kondycję fizyczną i psychiczną. Szczególnie źle działa na układ sercowo-naczyniowy, zwiększając ryzyko poważnych chorób serca. Warto wiedzieć, w jaki sposób niedobór snu prowadzi do poważnych chorób i co możesz zrobić, by chronić swoje zdrowie.
Choroby serca i układu krążenia są rozpoznawane coraz częściej i coraz młodszych. Wiele osób zastanawia się, dlaczego „kiedyś tyle chorób nie było”. I choć brzmi to jak przysłowiowe boomerskie narzekanie, faktem jest, że współczesny tryb życia może niekorzystnie oddziaływać na zdrowie, mimo postępów medycyny. Tymczasem prosta zmiana nawyków mogłaby zmniejszyć o 80 proc. ryzyko zawału serca.
Codzienny spacer to klucz do utrzymania zdrowia serca, ale sama liczba kroków to zbyt mało, by mieć pewność, że narząd pracuje prawidłowo. Istnieje wskaźnik, który może przewidzieć problemy z sercem, zanim pojawią się pierwsze objawy. Zobacz, jak go sprawdzić.
Kołatanie serca może budzić niepokój, ale w wielu przypadkach jest zupełnie nieszkodliwe. Często jest wynikiem powszechnej dolegliwości, z którą można poradzić sobie bez pomocy lekarskiej. Sprawdź, co wpływa na rytm naszego serca i co można z tym zrobić.
Czy wiesz, że to, co robisz rano, może mieć realny wpływ na poziom cholesterolu? Wystarczy wprowadzić pięć prostych nawyków, by wspomóc serce i układ krążenia. Bez leków i drastycznych zmian - codzienna rutyna może zadziałać jak naturalna tarcza ochronna dla organizmu.
Kardiolog prof. Krzysztof J. Filipiak zwraca uwagę na wyzwania w leczeniu udarów mózgu. Podkreśla, że w przeciwieństwie do zawałów serca - w przypadku których osiągnięto znaczną redukcję śmiertelności - udary mózgu nadal skutkują wysoką śmiertelnością, a często trwałym inwalidztwem. Obecnie za 38 proc. zgonów w Polsce odpowiadają choroby sercowo-naczyniowe.
Śmierć sercowa, mimo że najczęściej dotyczy osób starszych, może wystąpić również u młodszych ludzi. Oznaki zbliżającego się incydentu często są subtelne i łatwe do przeoczenia. Zrozumienie, jakie sygnały ostrzegawcze mogą się pojawić, jest kluczowe, aby w porę zareagować. Na co zwrócić uwagę?
Znany w sieci dietetyk kliniczny i technolog żywienia, dr Bartek Kulczyński, mówi o 5 PRAWDZIWYCH przyczynach zwężenia tętnic i miażdżycy. Zwraca uwagę, że wiele osób obwinia za te problemy wyłącznie cholesterol, a przecież to nieprawda. Więc na co uważać?
W najnowszym odcinku „Na sygnale” ratownicy zostają wezwani do starszego mężczyzny. Objawy wskazują na poważny zawał serca, a jego stan z minuty na minutę się pogarsza. Ekipa musi działać błyskawicznie, bo stawką jest ludzkie życie. Czy wszystko skończy się dobrze?
Czy wiesz, że nadciśnienie i migotanie przedsionków to zabójcze połączenie? Eksperci alarmują: te dwie choroby, działając razem, dramatycznie zwiększają ryzyko udaru, niewydolności serca i demencji. Często migotanie przedsionków przebiega bezobjawowo, a wysokie ciśnienie krwi dodatkowo maskuje problem. Jak zadbać o zdrowie?
Złamane serce to nie tylko metafora, ale i realne zagrożenie dla zdrowia. Okazuje się, że przeżywanie silnego stresu emocjonalnego, np. po rozstaniu, może zwiększyć ryzyko hospitalizacji. Zjawisko to, znane jako zespół złamanego serca, jest poważnym problemem zdrowotnym, o którym warto wiedzieć więcej.
24 marca obchodzimy Dzień Wiedzy o Lipoproteinie (a) i chyba dobrze, bo niewiele osób zdaje sobie sprawę, jaka jest ważna. Temat przybliża Artur Gabrysiak, specjalista medycyny laboratoryjnej, certyfikowany lipidolog PTL. Posłuchaj go chociaż raz w życiu.
Barbara Skrzypek, wieloletnia pracownica Jarosława Kaczyńskiego, zmarła nagle 15 marca. Jak ustalono po przeprowadzeniu sekcji zwłok, przyczyną śmierci był rozległy zawał serca. Co oznacza „rozległy zawał”? Czym różni się od lekkiego zawału? Jak ocenia się rozległość zawału serca? Jakie są rokowania, jeśli chodzi o rozległy zawał? Wyjaśniamy.
Jak obniżyć ciśnienie tętnicze bez leków? Jest parę sposobów, a popularny dietetyk dr Bartek Kulczyński zdradza, jak to zrobić poprzez odżywianie, stosując zdrową dietę. Specjalista przypomina kluczowe zasady, poleca najzdrowsze produkty i podpowiada, co z diety wykluczyć, jeśli mamy wysokie ciśnienie krwi. Uwaga, te rady nie zastępują lekarza.
Po raz pierwszy pacjent, któremu wszczepiono tytanowe serce, przeżył 100 dni w oczekiwaniu na dawcę – poinformował CNN. To kolejne całkowicie wszczepialne sztuczne serce, jakie obecnie jest dostępne na świecie. W ciągu 10 lat takie urządzenia mają być alternatywą dla żywego serca.
Wysoki poziom trójglicerydów zwiększa ryzyko chorób serca, miażdżycy i udaru. Dieta na obniżenie cholesterolu i trójglicerydów powinna ograniczać tłuszcze zwierzęce i cukry proste. Jakie produkty szkodzą sercu i krążeniu? Sprawdź, które warzywa, owoce i inne składniki mogą negatywnie wpływać na zdrowie układu sercowo-naczyniowego.
Przeszłaś zawał serca? To nie koniec - teraz liczy się każdy dzień! Wdrożenie odpowiednich nawyków może znacząco zmniejszyć ryzyko kolejnego incydentu i wesprzeć twoje zdrowie. Oto pięć kluczowych działań, które warto wykonywać codziennie, aby wzmocnić serce, poprawić kondycję i cieszyć się dłuższym życiem.

Kardiologia wyróżnia cztery jamy sercowe, dwie komory i dwa przedsionki między którymi występuje odpowiednio przegroda międzykomorowa oraz przegroda międzyprzedsionkowa. Przepływ krwi jest regulowany przez system zastawek. Unikalność mięśnia sercowego polega na możliwości ciągłej pracy dzięki działaniu układu bodźco-przewodzącego, którego kluczowym elementem są pęczki Hissa.

W wykrywaniu chorób kardiologia posługuje się wypracowanymi badaniami diagnostycznymi. Do najważniejszych z nich należy EKG (mierzenie potencjałów elektrycznych powstających podczas pracy serca), echokardiografia (wariant USG, który pozwala ustalić wymiary elementów serca oraz czynności skurczowe, rozkurczowe i pracę zastawek) oraz próba wysiłkowa (odwzorowuje wpływ wysiłku na pracę serca).

Choroby kardiologiczne często bywają ignorowane przez pacjentów, ponieważ schorzenia serca w początkowej fazie nie wykazują specyficznych objawów. Uczucie ciągłego zmęczenia, mroczki przed oczami lub lekkie duszności łatwo zrzucić na karb stresu i szybkiego tempa życia. Często o podjęciu zdecydowanych działań decyduje dopiero utrata przytomności lub trudności z oddychaniem. Wielu problemów z sercem można uniknąć poprzez wdrożenie odpowiednich nawyków żywieniowych. W kardiologii podkreśla się ogromny walor diety (np. unikanie przetworzonej żywności, spożywanie warzyw, owoców i tłuszczy nienasyconych) oraz wdrożenie aktywności fizycznej (najlepiej w umiarkowanie-intensywnej postaci, ale regularnie).

Do typowych chorób kardiologicznych zalicza się nadciśnienie tętnicze, chorobę wieńcową, czy wadliwą pracę zastawek.