Zalecenia ministra zdrowia ws. koronawirusa SARS-Cov-2

2020-03-02 20:10

W związku z pierwszymi przypadkami pojawienia się koronawirusa SARS-Cov-2 wywołującego COVID-19 w Polsce minister zdrowia Łukasz Szumowski wydał oficjalne pismo z najnowszymi zaleceniami.

Koronawirus
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. COVID-19 i grypa - główne zalecenia
  2. COVID-19 - zalecenia szczegółowe
  3. Infolinia NFZ

Zdaniem ministra zdrowia w walce z koronawirusem najważniejsze są wiedza, dostęp do wiarygodnych informacji, a także zachowanie spokoju i zdrowego rozsądku. Minister uspokaja, że inne rodzaje koronawirusa już od dawna są znane w Polsce i wywołują tylko lekkie infekcje górnych dróg oddechowych. Podkreśla też, że ok. 80 procent zakażeń koronawirusem przebiega łagodnie. 

COVID-19 i grypa - główne zalecenia

Objawy i przebieg COVID-19 są niemal identyczne, więc minister zdrowia zaleca ostrożność zarówno w przypadku zakażenia grypą, jak i koronawirusem SARS-Cov-2, aby nie dopuścić do powikłań. W obu przypadkach najważniejsze jest zachowanie higieny (czyli dokładne mycie rąk) oraz unikanie osób kaszlących i kichających.

#RazemPrzeciwKoronawirusowi logotypy
Autor: Materiały prasowe

#RazemPrzeciwKoronawirusowi

COVID-19 - zalecenia szczegółowe

Pismo mówi też o tym, jak powinniśmy postępować w trzech przypadkach:

1. Jeśli nie byliśmy ostatnio za granicą w regionach wysokiego ryzyka, a mamy objawy grypopodobne, czyli gorączkę ponad 38o, kaszel lub duszności - powinniśmy zasięgnąć porady lekarza pierwszego kontaktu.

2. Jeżeli w ciągu ostatnich 14 dni byliśmy w rejonach objętych epidemią (czyli Północnych Włoszech, Chinach, Korei Południowej, Iranie, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze lub Tajwanie) i mamy objawy chorobowe, czyli minimum 38o gorączki i kaszel - powinniśmy jak najszybciej skontaktować się z sanepidem i udać się do najbliższego szpitala zakaźnego, ale co ważne - nie środkami transportu publicznego.

3. Jeśli natomiast byliśmy ostatnio za granicą w rejonach wysokiego ryzyka, ale nie mamy żadnych objawów chorobowych - powinniśmy mierzyć temperaturę swego ciała dwa razy dziennie i ograniczyć nasze kontakty towarzyskie przez najbliższe 14 dni. W razie wątpliwości należy zadzwonić do najbliższego sanepidu lub na infolinię NFZ.

Infolinia NFZ

Wszelkie informacje (m.in. listę oddziałów zakaźnych) można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia (mz.gov.pl) oraz na całodobowej infolinii NFZ (800 190 590).

Zobacz oficjalne pismo ministra zdrowia >>>

Koronawirus w Polsce - RAPORT

Więcej o koronawirusie z Chin