Zabak

1 ml zawiera 0,345 mg wodorofumaranu ketotifenu, co odpowiada 0,25 mg ketotifenu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Zabak but. 5 ml, krople do oczu, roztw.

Ketotifen

30.99 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwalergiczny, antagonista receptora histaminowego H1. Dodatkowe działanie polega na stabilizacji komórek tucznych oraz hamowaniu przenikania, aktywacji i degranulacji granulocytów kwasochłonnych. Preparat nie zawiera konserwantów, dostępny jest w butelce wielodawkowej z membraną filtrującą pozwalającą chronić roztwór przed skażeniem mikrobiologicznym w trakcie stosowania. Ketotifen podany do worka spojówkowego praktycznie nie przenika do krwiobiegu.

Dawkowanie

Dorośli, osoby w podeszłym wieku i dzieci (w wieku 3 lat i starsze): 1 kropla do worka spojówkowego 2 razy na dobę. Sposób podania. Przed pierwszym użyciem należy usunąć 5 pierwszych kropli. Czynność ta nie jest konieczna przy kolejnych zastosowaniach leku. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 5-minutowej przerwy.

Wskazania

Objawowe leczenie sezonowego alergicznego zapalenia spojówek.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ketotifen lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Niepożądane działanie

Często: podrażnienie oka, ból oka, punkcikowate zapalenie rogówki, punktowa nadżerka (erozja) nabłonka rogówki. Niezbyt często: nadwrażliwość, ból głowy, niewyraźnie widzenie (podczas zakraplania), zespół suchego oka, zaburzenia powiek, zapalenie spojówek, światłowstręt, wylew spojówkowy, suchość w ustach, wysypka, wyprysk, pokrzywka, senność. Po wprowadzeniu preparatu do obrotu obserwowano także następujące zdarzenia niepożądane (częstość nieznana): reakcje nadwrażliwości, w tym miejscowa reakcja alergiczna (głównie kontaktowe zapalenie skóry, obrzęk oczu, świąd i obrzęk powiek), uogólnione reakcje alergiczne, w tym opuchnięcie/obrzęk twarzy (w niektórych przypadkach związanych z kontaktowym zapaleniem skóry) oraz zaostrzenie istniejących wcześniej stanów alergicznych, takich jak astma i egzema.

Ciąża i laktacja

Brak odpowiednich danych dotyczących stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Stężenia ogólnoustrojowe leku po podaniu do worka spojówkowego są znacznie mniejsze niż po podaniu doustnym. Należy zachować ostrożność w przypadku przepisywania preparatu kobietom w ciąży. Preparat można stosować w czasie laktacji.

Uwagi

Pacjenci, u których po podaniu preparatu wystąpią zaburzenia widzenia lub senność, nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Stosowany doustnie ketotifen może nasilać działanie leków hamujących czynność OUN, leków przeciwhistaminowych oraz alkoholu - nie obserwowano takiego działania po podaniu ketotifenu w postaci kropli do oczu, nie można go jednak wykluczyć.

Cena

Zabak, cena 100% 30.99 zł

Preparat zawiera substancję: Ketotifen

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."