Węgiel leczniczy Microfarm

1 kaps. zawiera 200 mg węgla aktywnego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Węgiel leczniczy Microfarm 20 szt., kaps. twarde

Activated charcoal

2019-04-05

Działanie

Węgiel leczniczy jest sproszkowanym węglem aktywnym, który ma dużą zdolność adsorpcji. Po przyjęciu doustnym węgiel aktywny adsorbuje na swojej znacznie rozbudowanej powierzchni wszystkie substancje znajdujące się w przewodzie pokarmowym, w tym substancje toksyczne i toksyny bakteryjne, utrudniając ich wchłanianie z przewodu pokarmowego; zatrzymuje też na swojej powierzchni drobnoustroje (bakterie, grzyby). Adsorpcji na powierzchni węgla ulega większość stałych preparatów oraz doustne środki antykoncepcyjne, leki przeciwzakrzepowe i antybiotyki. Węgiel aktywny nie adsorbuje rozpuszczalników organicznych, w tym alkoholi,słabo adsorbuje sole mineralne rozpuszczalne w wodzie. Nie wchłania się z przewodu pokarmowego. Po podaniu doustnym przechodzi przez przewód pokarmowy i jest wydalany w całości z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci powyżej 12 lat. W lżejszych zatruciach pokarmowych z objawami wzdęcia lub nadmiernej fermentacji jelitowej: 4 - 6 kaps. kilka razy dziennie, aż do ustąpienia objawów. W poważniejszych przypadkach biegunki: zawartość 15 - 30 kaps. wysypać do niewielkiej ilości wody i przyjmować w postaci zawiesiny co godzinę (3 - 4 razy) do ustąpienia objawów. W przypadku zatruć chemicznych i w zatruciach lekami przyjąć niezwłocznie 10 kaps. popijając wodą, anastępnie powtórzyć tę dawkę kilkakrotnie. Natychmiast zawiadomić lekarza, który zadecyduje o dalszym postępowaniu. W cięższych zatruciach: jednorazowo 4 - 10 g węgla (zawartość 20 - 50 kaps.) w postaci zawiesiny w wodzie. Zawiesinę można podawać sondą żołądkową podczas płukania żołądka. Dzieci powyżej 1 rż. W przypadku zatruć lekami lub substancjami chemicznymi podaje się zwykle jednorazowo 10 - 20 kaps. Dzieciom poniżej 4 rż. należy zawartość kaps. wsypać do niewielkiej ilości wody i podać w postaci zawiesiny. Niemowlętom w przypadku zatruć podaje się przeciętnie jednorazowo 1 g (zawartość 5 kaps.) na 1 kg masy ciaładziecka. Zawartość kapsułek należy wsypać do niewielkiej ilości wody i podać w postaci zawiesiny.

Wskazania

Zatrucia pokarmowe, biegunki; pomocniczo we wzdęciach, w zatruciach lekami i substancjami chemicznymi w porozumieniu z lekarzem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu.

Środki ostrożności

W przypadku biegunki nie ustępującej po podaniu węgla leczniczego należy zasięgnąć porady lekarza.

Niepożądane działanie

Po zastosowaniu znacznych ilości węgla leczniczego mogą wystąpić zaparcia.

Ciąża i laktacja

Nie są znane przeciwwskazania do stosowania węgla leczniczego w okresie ciąży i karmienia piersią. Aktywny węgiel nie wchłania się z przewodu pokarmowego, dlatego nie przewiduje się zagrożeń podczas stosowania leku w okresie ciąży i karmienia piersią. Należy jednak wziąć pod uwagę właściwości zapierające węgla.

Uwagi

Lek nie wpływa lub wpływa w sposób nieistotny na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Węgiel leczniczy podany równocześnie z innymi lekami znacznie osłabia ich wchłanianie z przewodu pokarmowego oraz ich działanie. Dotyczy to większości stałych preparatów (salicylany, barbiturany, benzodiazepiny, fenotiazyny, klonidyna, kokaina, środki pobudzające OUN, glikozydy nasercowe, niesteroidowe leki przeciwzapalne, nikotyna, paracetamol, inhibitory MAO, propranolol i inne środki blokujące receptory beta-adrenergiczne, fenytoina, chinina, związki purynowe, zydowudyna) oraz doustnych środków antykoncepcyjnych, leków przeciwzakrzepowych i antybiotyków.

Preparat zawiera substancję: Activated charcoal

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."