Vitaminum B1 Richter

1 tabl. zawiera 3 mg lub 25 mg chlorowodorku tiaminy. Tabl. zawierają laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum B1 Richter 50 szt., tabl.

Thiamine hydrochloride

4.76 zł 2019-04-05

Działanie

Tiamina bierze udział w metabolizmie węglowodanów. Jej czynną postacią jest ester z kwasem fosforowym (difosfotiamina, pirofosforan tiaminy, kokarboksylaza). Witamina B1 wpływa korzystnie na układ nerwowy, mięśniowy oraz czynność serca, a także na metabolizm, zwłaszcza węglowodanów. Jej niedobór prowadzi do zaburzeń w obrębie OUN, układu krążenia, układu pokarmowego, których objawami są m.in. drętwienie i bóle mięśniowe (zwłaszcza w obrębie kończyn dolnych), postępująca niewydolność serca (zwłaszcza prawokomorowa), nudności, brak łaknienia, zaparcia. Chlorowodorek tiaminy po podaniu doustnym jest dobrze wchłaniany z przewodu pokarmowego, w ciągu doby wchłania się maksymalnie 10 mg. Wydalany jest głównie z moczem, niewielka część w postaci niezmienionej lub w postaci nieczynnych metabolitów, głównie pirymidyny. Okres półtrwania wynosi od kilku do kilkunastu dni.

Dawkowanie

Doustnie: zapobiegawczo: 3-9 mg na dobę, pozostałe wskazania: 25-100 mg na dobę; wspomagająco w alkoholizmie 100-150 mg na dobę. Dawkę dobową większą niż 50 mg należy podzielić na 2 dawki jednorazowe. Nie jest konieczne dostosowanie dawkowania u pacjentów: z niewydolnością wątroby lub nerek, w podeszłym wieku. Doświadczenie dotyczące stosowania u dzieci jest ograniczone.

Wskazania

Stany niedoboru witaminy B1 (choroba beri beri). Zapobiegawczo w celu uzupełnienia stanów niedoboru witaminy B1 w dietach eliminacyjnych. Zaburzenia czynności układu nerwowego, mięśnia sercowego i mięśni szkieletowych mogące wynikać z niedoboru witaminy B1. Ponadto tabl. 25 mg: Wspomagająco w alkoholizmie i zaburzeniach sercowo-naczyniowych spowodowanych niedoborem witaminy B1.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na tiaminę lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Lek zawiera laktozę, nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Reakcje anafilaktyczne.

Ciąża i laktacja

Lek może być stosowany w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Leki zobojętniające sok żołądkowy, alkohol i herbata zmniejszają wchłanianie witaminy B1.

Cena

Vitaminum B1 Richter, cena 100% 4.76 zł

Preparat zawiera substancję: Thiamine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."