Vitaminum A Medana

1 ml roztworu (około 30 kropli) zawiera 50 000 j.m. palmitynianu retynolu (1 kropla = około 1670 j.m.). Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vitaminum A Medana but. 10 ml, płyn doustny

Retinol palmitate

5.45 zł 2019-04-05

Działanie

Retynol - rozpuszczalna w tłuszczach witamina niezbędna w procesie widzenia i dla wzrostu, rozwoju i utrzymania prawidłowych funkcji nabłonka. Na działanie biologiczne witaminy A składa się działanie retynolu oraz jego pochodnych: retynalu i kwasu retynowego. Retynal bierze udział w regulacji procesu widzenia, warunkuje prawidłową strukturę błon komórkowych, prawidłowy rozwój komórek rozrodczych, proliferację komórek nabłonka, a także jest czynnikiem wzrostowym. Kwas retynowy jest niezbędny do wzrostu i różnicowania się komórek nabłonka oraz syntezy glikoprotein warunkujących transport oligosacharydów przez błonę komórkową. Retynol szybko wchłania się z jelita cienkiego i magazynowany jest w wątrobie w postaci estrów. Wchłanianie witaminy A z przewodu pokarmowego jest zmniejszone u pacjentów z zespołem złego wchłaniania tłuszczów, mukowiscydozą, uszkodzeniem wątroby lub trzustki, osób stosujących dietę z małą zawartością białka. Po wchłonięciu witamina A jest magazynowana w wątrobie, a następnie stopniowo uwalniana i transportowana do tkanek po związaniu ze specyficzną alfa-globuliną. Jest częściowo metabolizowana w wątrobie. Przenika m.in. przez łożysko (duże dawki są teratogenne) i do mleka matki. T0,5 wynosi około 9 h. Jest wydalana z moczem i kałem, głównie w postaci retynalu i kwasu retynolowego.

Dawkowanie

Doustnie. Profilaktyka niedoborów: niemowlęta i dzieci do 10 lat: 1670 j.m./dobę (1 kropla); mężczyźni (młodzież i dorośli): 3330 j.m./dobę (2krople); kobiety (młodzież i dorośli): 1670 j.m./dobę (1 kropla); kobiety w ciąży: 1670 j.m./dobę (1 kropla); kobiety karmiące piersią: 5000j.m./dobę (3 krople). Kseroftalmia: niemowlęta od 6 mż. do 1 roku: 100.000 j.m/dobę (60 kropli); dzieci powyżej 1 roku: 200.000 j.m./dobę (120 kropli); dorośli: 25.000-50.000 j.m./dobę (15-30 kropli). Odra: dzieci od 6 mż. do 1 roku: 100 000 j.m. w postaci jednorazowej dawki (60 kropli); dzieci powyżej 1 rż.: 200 000 j.m. (120 kropli) w postaci jednorazowej dawki. Krople podaje się w łyżce płynu.

Wskazania

Profilaktyka i leczenie niedoboru witaminy A, prowadzącego do niedowidzenia zmierzchowego, zapalenia rogówki, kseroftalmii. Uzupełnienie diety w stanach, w których wystąpić może zwiększone zapotrzebowanie na witaminę A (biegunka, gastrektomia, hipertyroidyzm, przewlekłe zakażenia, choroby przewodu pokarmowego - celiakia, choroba Crohna, zaburzenia wchłaniania związane z niewydolnością trzustki, odra, ciężki niedobór białek. Leczenie wspomagające w chorobach skóry związanych z niedoborem witaminy A.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na wiatminę A lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperwitaminoza A.

Środki ostrożności

Nie stosować dużych dawek w ciężkim nadciśnieniu tętniczym, chorobach nerek i wątroby, chorobie alkoholowej, jaskrze i miastenii. Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie jednoczesnego podawania innych preparatów zawierających witaminę A, ze względu na możliwość przedawkowania. Ze względu na zawartość sacharozy preparatu nie należy stosować u pacjentów z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Przyjmowanie witaminy A w większych dawkach może prowadzić do rozwoju hiperwitaminozy A, mogą wówczas wystąpić: zawroty i bóle głowy, drażliwość, jadłowstręt, zajady, wypadanie włosów, suchość skóry, wymioty, ból brzucha, niedokrwistość, zwiększone stężenie wapnia we krwi, obrzęki tkanki podskórnej i bóle kostno-stawowe.

Ciąża i laktacja

Należy unikać stosowania nadmiernych dawek witaminy A ze względu na jej potencjalne działanie uszkadzające płód. Nie stosować w dawkach przekraczających 6000 j.m./dobę w okresie ciąży i karmienia piersią.

Interakcje

Kolestyramina, kolestypol, doustna neomycyna, olej mineralny mogą upośledzać wchłanianie witaminy A; w takich przypadkach konieczne może być zwiększenie dawki witaminy A. Przyczyną zmniejszonego wchłaniania może być także orlistat. Doustne leki antykoncepcyjne zwiększają stężenie witaminy A w osoczu. Stosowanie witaminy A równolegle z innymi retynoidami może prowadzić do zwiększenia jej toksyczności. Wysokie dawki witaminy A (powyżej 50 000 j.m.) w połączeniu z tetracykliną mogą powodować nadciśnienie śródczaszkowe. Łączne stosowanie z alkoholem może nasilać działanie hepatotoksyczne.

Cena

Vitaminum A Medana, cena 100% 5.45 zł

Preparat zawiera substancję: Retinol palmitate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."