Vinpotaxer

1 tabl. zawiera 5 mg winpocetyny. Preparat zawiera laktozę i skrobię pszeniczną.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vinpotaxer 50 szt., tabl.

Vinpocetine

14.49 zł 2019-04-05

Działanie

Winpocetyna wywiera ochronny wpływ na mózg w wyniku złożonego mechanizmu działania wpływającego korzystnie na metabolizm mózgowy i przepływ krwi w mózgu, jak również na właściwości reologiczne krwi. Prowadzi do poprawy metabolizmu mózgowego, w szczególności wykorzystania tlenu, zwiększając tlenowy rozkład glukozy. Przekierowuje ona metabolizm glukozy w mózgu na korzystniejszy metabolizm tlenowy, zwiększa odporność mózgu na hipoksję oraz stężenie ATP i cAMP w komórkach mózgowych. Ponadto przyspiesza metabolizm noradrenaliny i serotoniny w mózgu. Winpocetyna działa przeciwutleniająco i zwiększa tolerancję mózgu na niedotlenienie. Prowadzi do poprawy krążenia mózgowego i transportu tlenu do tkanek, zwiększając plastyczność erytrocytów, hamuje agregację i adhezję płytek krwi oraz obniża patologicznie zwiększoną lepkość krwi. Zwiększa przepływ krwi przez mózg i zmniejsza obwodowy opór naczyniowy, nie wpływając na układowe ciśnienie krwi, poprawia krążenie krwi w obszarze niedokrwionym. Inny mechanizm neuroprotekcyjnego działania winpocetyny polega na zmniejszeniu szkodliwych reakcji cytotoksycznych spowodowanych przez aminokwasy, blokowaniu kanałów sodowych oraz hamowaniu aktywności receptorów NMDA i AMPA. Po podaniu doustnym winpocetyna jest szybko i prawie całkowicie wchłaniana w górnym odcinku przewodu pokarmowego. Biodostępność wynosi 50-70%. Cmax w osoczu krwi występuje po upływie 1 h. Maksymalne stężenia w tkankach stwierdzono po upływie 2-4 h po podaniu leku. W ok. 66% wiąże się z białkami osocza. Winpocetyna jest intensywnie metabolizowana w wątrobie; w wyniku czego powstają jej dwa główne metabolity: kwas apowinkaminowy i hydroksywinpocetyna. Biologiczny T0,5 winpocetyny w fazie eliminacji wynosi 4,8-5 h. Wydalanie następuje głównie z moczem - w postaci niezmienionej i w postaci metabolitów.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: zwykle stosowana dawka to 5 lub 10 mg 3 razy na dobę. Maksymalna dawka dobowa wynosi 30 mg. Dawka podtrzymująca to 15 mg na dobę. Nie ma konieczności zmniejszenia dawki leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby. Tabletki należy przyjmować po posiłkach, popijając wodą.

Wskazania

Leczenie przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego, w tym stanów po udarze niedokrwiennym i otępienia naczyniopochodnego. Łagodzenie psychicznych i neurologicznych objawów niewydolności krążenia mózgowego. Leczenie wspomagające przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oka. Leczenie wspomagające zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną winpocetynę, alkaloidy Vinca (winblastynę, winkrystynę) lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Ostra faza udaru krwotocznego. Ciężka choroba niedokrwienna serca. Ciężkie zaburzenia rytmu serca. Ciąża i laktacja. Dzieci i młodzież (ze względu na brak odpowiednich badań klinicznych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa w tej grupie wiekowej).

Środki ostrożności

Ostrożnie stosować u pacjentów otrzymująch leki hipotensyjne oraz z niedociśnieniem tętniczym lub ortostatycznym. U pacjentów ze zmianami w EKG oraz leczonych lekami, które powodują zmiany w EKG, należy wykonać kontrolne badanie EKG. Preparat zawiera skrobię pszeniczną, która może zawierać jedynie śladowe ilości glutenu i dlatego uważa się, że może być stosowany bezpiecznie u osób z chorobą trzewną (celiakią). Preparatu nie powinni stosować pacjenci z alergią na pszenicę (inną niż choroba trzewna). Preparat zawiera laktozę - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy typu Lapp lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy. 1 tabl. zawiera 140 mg laktozy - należy to wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: hipercholesterolemia, ból i zawroty głowy, niedociśnienie, suchość w jamie ustnej, nudności, dolegliwości żołądkowe. Rzadko: leukopenia, małopłytkowość, brak apetytu, cukrzyca, zaburzenia snu, pobudzenie, niepokój, zawroty głowy, zaburzenia smaku, osłupienie, porażenie połowicze, senność, amnezja, obrzęk tarczy nerwu wzrokowego, nadwrażliwość na dźwięki, niedosłuch, szum w uszach, niedokrwienie i (lub) zawał mięśnia sercowego, dławica piersiowa, bradykardia, częstoskurcz, pobudzenia dodatkowe, kołatania serca, nadciśnienie tętnicze, zakrzepowe zapalenie żył, bóle brzucha, zaparcia, biegunka, niestrawność, wymioty, rumień, nadmierna potliwość, świąd, pokrzywka, astenia, zmęczenie, uczucie gorąca, zwiększenie stężenia triglicerydów we krwi, obniżenie odcinka ST w EKG, zmniejszenie i (lub) zwiększenie liczby eozynofilów, zmiany aktywności enzymów wątrobowych. Bardzo rzadko: niedokrwistość, aglutynacja erytrocytów, nadwrażliwość, euforia, depresja, drżenia, drgawki, przekrwienie spojówek, zaburzenia rytmu serca, migotanie przedsionków, dysfagia, zapalenie jamy ustnej, zapalenie skóry, uczucie dyskomfortu w klatce piersiowej, hipotermia, zmniejszenie i (lub) zwiększenie liczby leukocytów, zmniejszenie liczby erytrocytów, skrócenie czasu protrombinowego, zwiększenie masy ciała.

Ciąża i laktacja

Podawanie winpocetyny w okresie ciąży i karmienia piersią jest przeciwwskazane.

Interakcje

Istnieją rzadkie doniesienia o tym, że winpocetyna nasila hipotensyjne działanie α-metylodopy, dlatego w przypadku stosowaniu w skojarzeniu z α-metylodopą, zaleca się regularną kontrolę ciśnienia krwi. Winpocetyna może osłabiać działanie doustnych leków przeciwzakrzepowych (warfaryny). Zaleca się zachowanie ostrożności w przypadku jednoczesnego stosowania leków działających na o.u.n., leków antyarytmicznych czy przeciwzakrzepowych.

Cena

Vinpotaxer, cena 100% 14.49 zł

Preparat zawiera substancję: Vinpocetine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."