Vibomil krople multiwitaminowe

1 ml roztworu zawiera: 4500 j.m. witaminy A, 1200 j.m. witaminy D3, 2,1 mg witaminy B1, 2,4 mg witaminy B2, 2,4 mg witaminy B6, 100 mg witaminy C, 24 mg witaminy PP (nikotynamidu), 15 mg witaminy E, 9 mg D-pantenolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Vibomil krople multiwitaminowe but. 10 ml, krople doustne

Vitamins

15.22 zł 2019-04-05

Działanie

Wielowitaminowy preparat zawierający zestaw witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju młodego organizmu.

Dawkowanie

Doustnie. Niemowlęta do 12 mż.: 2 - 3 kropli (0,08 ml do 0,12 ml) na dobę. Dzieci w 2.-3. rż.: 3 - 4 kropli na dobę. Dzieci w 4.-7. rż.: 5 - 6 kropli na dobę. Dzieci powyżej 7 rż.: 6 - 8 kropli na dobę. Sposób podania. Preparat należy przyjmować podczas posiłków. Niemowlętom i małym dzieciom odmierzoną dawkę najlepiej podawać w łyżce soku, mleka, zupy lub innego pożywienia.

Wskazania

Zapobieganie i uzupełnianie niedoboru witamin u niemowląt i dzieci, np.: w okresie intensywnego wzrostu; w okresach wzmożonego zapotrzebowania na witaminy, (szczególnie w sezonie jesienno-zimowym i zimowo-wiosennym); w przypadkach niewystarczającej podaży witamin z pożywieniem (np. w stanach niedożywienia); w obniżonej odporności na choroby infekcyjne; w okresach rekonwalescencji po przebytych chorobach; pomocniczo w leczeniu chorób zakaźnych; pomocniczo w chemioterapii; po antybiotykoterapii; przy wzmożonym wysiłku fizycznym i psychicznym; w ogólnych objawach niedoboru witamin, jak brak apetytu, wyczerpanie oraz zaburzenia wzrostu i rozwoju.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Hiperwitaminoza A i (lub) D. Niewydolność nerek znacznego stopnia. Hiperkalcemia i (lub) hiperkalciuria.

Środki ostrożności

Nie wolno przekraczać zalecanej dawki leku. W przypadku jednoczesnego podawania innych preparatów zawierających witaminy A i D3 oraz mikroelementy podczas stosowania leku, należy uwzględnić sumaryczne dawki witamin, ze względu na możliwość przedawkowania. Nie należy stosować preparatu w przypadkach hiperkalcemii i (lub) hiperkalciurii. Zawarta w preparacie witamina B2 powoduje pomarańczowe zabarwienie moczu.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: pomarańczowa barwa moczu z uwagi na obecność witaminy B2 (ryboflawiny). Bardzo rzadko: obserwowano reakcje alergiczne wobec każdej substancji czynnej. W przypadku wystąpienia reakcji alergicznej należy przerwać stosowanie leku.

Ciąża i laktacja

Preparat jest przeznaczony dla niemowląt i dzieci. Dotychczas nie jest znane ryzyko w zakresie zaproponowanych dawek witaminy B2, kwasu foliowego, nikotynamidu, witaminy C, biotyny oraz pantotenianu wapnia. Badania na zwierzętach wykazały toksyczny wpływ na płodność w przypadku podawania bardzo wysokich dawek witaminy B6. Stosowanie wysokich dawek witaminy A nie jest zalecane w okresie ciąży. Witamina B1 i witamina B6 przenikają do mleka matki karmiącej piersią. Retynol przenika do mleka matki karmiącej piersią, dlatego też stosowanie wysokich dawek witaminy A nie jest zalecane w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Preparaty wielowitaminowe nie mają wpływu na sprawność psychofizyczną, zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Pirydoksyna może powodować zmniejszenie działania lewodopy. Jednoczesne podawanie ze środkami zobojętniającymi kwas solny w żołądku może powodować zmniejszenie wchłaniania żelaza. Witamina C nasila działanie i toksyczność sulfonamidów (m.in. możliwość krystalurii). Wchłanianie witaminy D3 jest zmniejszone przy równoczesnym podawaniu cholestyraminy. Pokarm bogaty w błonnik i fityniany może zmniejszyć wchłanianie składników preparatu.

Cena

Vibomil krople multiwitaminowe, cena 100% 15.22 zł

Preparat zawiera substancję: Vitamins

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."