Ultrafastin®

1 g żelu zawiera 25 mg soli lizynowej ketoprofenu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Ultrafastin® tuba 50 g, żel

Ketoprofen lysine

2019-04-05

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu fenylopropionowego) do stosowania miejscowego, o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym. Hamuje syntezę prostaglandyn i leukotrienów. Ketoprofen dobrze się wchłania przez nieuszkodzoną skórę. Po zastosowaniu miejscowym, stężenie ketoprofenu w okolicy miejsca podania jest podobne jak po podaniu doustnym, natomiast stężenie w osoczu krwi jest około 60-krotnie mniejsze. Jest metabolizowany w wątrobie i wydalany w moczu w postaci nieaktywnych metabolitów.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież od 16 rż.: niewielką ilość żelu nanieść na skórę w obrębie bolesnego miejsca i masować kilka minut. Stosować 2-3 razy na dobę. Po zastosowaniu umyć ręce. Przy długotrwałym wmasowywaniu zaleca się zastosowanie rękawiczek ochronnych. Leczenie nie powinno trwać dłużej niż 1 tydzień.

Wskazania

Bóle pourazowe mięśni i stawów, zapalenie ścięgien.

Przeciwwskazania

Reakcje nadwrażliwości na światło słoneczne w wywiadzie. Znane reakcje nadwrażliwości takie jak objawy astmy, alergicznego nieżytu błony śluzowej nosa po zastosowaniu ketoprofenu, fenofibratu, kwasu tiaprofenowego, kwasu acetylosalicylowego lub innych NLPZ. Choroby alergiczne skóry. Choroby zakaźne przebiegające ze zmianami skórnymi. Oparzenia. Uszkodzona skóra. Alergia skórna w wywiadzie po zastosowaniu ketoprofenu, kwasu tiaprofenowego, fenofibratu lub filtrów UV lub perfum. Należy unikać bezpośrednio światła słonecznego, nawet wówczas gdy niebo jest zachmurzone, a także promieni UV w solarium, w trakcie leczenia i 2 tyg. po zaprzestaniu stosowania leku. Nie stosować u dzieci poniżej 15 lat. Nie stosować od 6. miesiąca ciąży.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u pacjentów z niewydolnością krążenia, zaburzeniem czynności nerek lub wątroby oraz z astmą oskrzelową. Należy chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem. Nie stosować na duże powierzchnie ciała oraz pod opatrunki okluzyjne. Leczenie należy natychmiast przerwać w przypadku rozwoju jakichkolwiek reakcji skórnych, w tym reakcji skórnych po jednoczesnym zastosowaniu preparatów zawierających oktokrylen.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: miejscowe reakcje skórne jak rumień, świąd, pieczenie. Rzadko: nadwrażliwość na światło, ciężkie reakcje takie jak wyprysk pęcherzowy lub pryszczykowaty, które mogą się rozprzestrzeniać lub być uogólnione, pokrzywka (donoszono o miejscowych reakcjach skórnych, które mogą rozprzestrzeniać się poza miejsce stosowania preparatu). Bardzo rzadko: nasilenie występującej wcześniej niewydolności nerek. Inne działania (wpływ na przewód pokarmowy, nerki) wynikają z przenikania substancji czynnej przez skórę, są więc uzależnione od ilości użytego żelu, leczonej powierzchni skóry, stopnia wchłaniania przez tkankę, czasu trwania terapii oraz zastosowania lub nie opatrunku. U pacjentów z alergią na kwas acetylosalicylowy i inne NLPZ może wystąpić napad astmy oskrzelowej.

Ciąża i laktacja

Do 5 mies. ciąży stosować jedynie w przypadku bezwzględnej konieczności, od 6 mies. ciąży stosowanie leku jest przeciwwskazane. Nie zaleca się stosowania w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Zalecane jest chronienie leczonych obszarów skóry, poprzez noszenie odzieży podczas stosowania preparatu i 2 tyg. po zaprzestaniu aplikacji.

Interakcje

Podczas intensywnego, długotrwałego stosowania preparatu mogą wystąpić interakcje charakterystyczne dla ogólnego stosowania ketoprofenu np. ketoprofen zwiększa uszkadzające działanie metotreksatu, może być też przyczyną przedawkowania doustnych leków przeciwcukrzycowych; probenecyd zmniejsza wydalanie ketoprofenu; jednoczesne podawanie ketoprofenu i leków moczopędnych zmniejsza ich działanie moczopędne; ketoprofen nasila działania niepożądane innych NLPZ oraz alkoholu; ketoprofenu nie należy stosować w skojarzeniu z kwasem acetylosalicylowym i jego pochodnymi.

Preparat zawiera substancję: Ketoprofen lysine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."