Tribux® Forte

1 g granulatu zawiera 7,87 mg trimebutyny (1 ml sporządzonej zawiesiny zawiera 4,8 mg trimebutyny); granulat zawiera sacharozę i żółcień pomarańczową. 1 tabl. zawiera 200 mg maleinianu trimebutyny; tabletki zawierają laktozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Tribux® Forte 60 szt., tabl.

Trimebutine maleate

47.73 zł 2019-04-05

Działanie

Syntetyczny agonista obwodowych receptorów opioidowych mi, delta, kappa. Mechanizm działania polega na bezpośrednim oddziaływaniu na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i regulacji zaburzeń czynności motorycznej bez wpływu na o.u.n. W odróżnieniu od pozostałych opioidów nie wykazuje selektywności w stosunku do żadnego z 3 typów receptorów opioidowych, dzięki czemu charakteryzuje się zarówno działaniem pobudzającym, jak i hamującym na perystaltykę przewodu pokarmowego. Normalizacja czynności motorycznej rozpoczyna się już po 30 min po podaniu leku. Po podaniu doustnym niemal całkowicie wchłania się z przewodu pokarmowego. Maksymalne stężenie w osoczu osiąga w ciągu 30 min po podaniu. Lek metabolizowany jest w wątrobie, wydalany z moczem w postaci metabolitów. Z białkami osocza wiąże się w ok. 5%.

Dawkowanie

Doustnie. Granulat. Dorośli: zazwyczaj 15 ml 3 razy na dobę; w wyjątkowych przypadkach dawkę dobową można zwiększyć do 15 ml 6 razy na dobę. Dzieci: zazwyczaj 1 ml/kg mc./dobę w 2-3 dawkach podzielonych. Przykładowe dawkowanie: dzieci >5 lat: 10 ml 3 razy na dobę; 1-5 lat: 5 ml 3 razy na dobę; 6-12 mies.: 5 ml 2 razy na dobę; Tabletki. Dorośli. Zespół jelita drażliwego: 100 mg (1/2 tabl.) 3 razy na dobę, przed posiłkiem. W wyjątkowych przypadkach dawkę można zwiększyć do 600 mg na dobę w dawkach podzielonych (1 tabl. 3 razy na dobę). Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych: biegunka, zaparcia - 200 mg (1 tabl.) 1-2 razy ma dobę, przed posiłkiem; bóle brzucha, stany skurczowe jelit - 100 mg (1/2 tabl.) 3 razy na dobę, przed posiłkiem. W wyjątkowych przypadkach dawkę można zwiększyć do 600 mg na dobę w dawkach podzielonych (1 tabl. 3 razy na dobę). Dzieci >12 lat: dawka nie wyższa niż 6 mg/kg mc./dobę. Tabletki należy połykać, popijając szklanką wody.

Wskazania

Zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego, określane jako zespół jelita drażliwego. Zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego oraz dróg żółciowych: biegunka, zaparcia, bóle brzucha, stany skurczowe jelit. Lek w postaci tabletek wskazany jest do leczenia objawowego.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub którąkolwiek substancję pomocniczą. Granulat: fenyloketonuria.

Środki ostrożności

Granulat. Preparat zawiera sacharozę, dlatego nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. U osób chorych na cukrzycę należy uwzględnić zawartość sacharozy w zawiesinie: 600mg/ml. Tabletki. Nie zaleca się stosowania u dzieci w wieku < 12 lat. Ze względu na zawartość laktozy, preparat nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy.

Niepożądane działanie

Często: senność, ospałość, uczucie zmęczenie, zawroty głowy, uczucie ciepła lub zimna, ból głowy, apatia, suchość w ustach, zaburzenia smaku, biegunka, niestrawność, bóle nadbrzusza, odrętwienie ust, nudności, wymioty, zaparcia, uczucie pragnienia. Niezbyt często: wysypka. Rzadko: zaburzenia rytmu serca, zaburzenia czynności wątroby, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych (AlAT, AspAT). Bardzo rzadko: niepokój, osłabienie słuchu, zapalenie wątroby, świąd, pokrzywka, zaczerwienienie skóry, pęcherze, grudki, wysięk, rumień wielopostaciowy, zatrzymanie moczu, zaburzenia menstruacji, bolesne powiększenie piersi u kobiet, ginekomastia u mężczyzn, ból piersi. Istnieje ryzyko reakcji alergicznych ze względu na zawartość żółcieni pomarańczowej (E110).

Ciąża i laktacja

Brak wystarczających danych dotyczących stosowania w okresie ciąży. Nie zaleca się stosowania leku w I trymestrze ciąży. Nie przewiduje się wystąpienia szkodliwego działania na organizm matki lub dziecka, jednak zastosowanie trimebutyny w czasie II lub III trymestru ciąży należy rozważyć jedynie w razie konieczności. W czasie leczenia trimebutyną można karmić piersią.

Uwagi

Lek stosowany zgodnie z zaleconym dawkowaniem nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn oraz nie obniża sprawności psychofizycznej.

Interakcje

Zotepina może zwiększać działanie antycholinergiczne trimebutyny. Trimebutyna przedłuża i nasila działanie d-tubokuraryny. Trimebutyna osłabia działanie cyzaprydu. Jednoczesne stosowanie trimebutyny i prokainamidu może nasilać hamujący wpływ nerwu błędnego na przewodnictwo w mięśniu sercowym, co może objawiać się nadmiernym przyspieszeniem akcji serca. Jednoczesne stosowanie trimebutyny i leków działających na kanały wapniowe (np. antagoniści kanałów wapniowych, kaptopryl, rezerpina, midazolam) zmniejsza dokomórkowy napływ jonów wapniowych, co może prowadzić do hamowania skurczu mięśni gładkich jelit.

Cena

Tribux® Forte, cena 100% 47.73 zł

Preparat zawiera substancję: Trimebutine maleate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."