Terbistad

1 g kremu zawiera 10 mg chlorowodorku terbinafiny. Preparat zawiera alkohol cetylowy i alkohol cetylostearylowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Terbistad tuba 15 g, krem

Terbinafine hydrochloride

20.74 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Terbinafina należy do alliloamin o właściwościach przeciwgrzybiczych o szerokim spektrum działania przeciwgrzybiczego. W małych stężeniach terbinafina działa grzybobójczo na grzyby tworzące grzybnie (dermatofity i inne) i niektóre grzyby dimorficzne. Zależnie od gatunku, terbinafina działa grzybobójczo lub grzybostatycznie na drożdżaki. Po podaniu miejscowym wchłania się mniej niż 5 % podanej dawki, w związku z tymdziałanie ogólne jest nieistotne.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: krem należy nakładać cienką warstwą na zmienioną chorobowo skórę i na miejsca bezpośrednio ją otaczające, a następnie lekko wcierać. Skóra powinna być czysta i sucha. Preparat można stosować raz lub 2 razy na dobę. W przypadku zakażeń wyprzeniowych (pod sutkami, między palcami, między pośladkami, w pachwinach) po nałożeniu kremu skórę można zakryć jałową gazą, zwłaszcza na noc. Poprawę objawów zwykle uzyskuje się w ciągu kilku dni. Nieregularne stosowanie lub przedwczesne zakończenie stosowania zwiększa ryzyko nawrotu choroby. Jeśli po 2 tyg. stosowania nie ma poprawy, należy zweryfikować diagnozę. Czas trwania leczenia i częstość stosowania: grzybica stóp, grzybica pachwin i grzybica skóry gładkiej - raz na dobę przez 1 tydz.; zakażenie drożdżakowe skóry - raz na dobę przez 1 do 2 tyg.; łupież pstry - raz lub 2 razy na dobę przez 2 tyg.

Wskazania

Zakażenia grzybicze skóry wywołane przez dermatofity, takie jak Trichophyton spp. (np. T. rubrum, T. mentagrophytes, T. verrucosurn, T. violaceum), Microsporum canis i Epidermophyton floccosum. Zakażenia drożdżakowe skóry, wywołane głównie przez Candida spp. (np. Candida albicans). Łupież pstry wywołany przez Pityrosporum orbiculare (Malassezia furfur).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu preparatu z oczami. Nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat, ponieważ dane dotyczące bezpieczeństwa stosowania są niewystarczające. Ze względu na zawartość alkoholu cetylowego i alkoholu stearylowego, preparat może powodować miejscowe reakcje skórne (np. kontaktowe zapalenie skóry).

Niepożądane działanie

Często: złuszczanie skóry, świąd. Niezbyt często: uszkodzenie skóry, powstawanie strupów, zaburzenia skóry, zaburzenia pigmentacji skóry, rumień, uczucie pieczenia, ból, ból w miejscu zastosowania, podrażnienie w miejscu zastosowania. Rzadko: reakcje alergiczne, jak świąd, wysypka, pęcherzowe zapalenie skóry i pokrzywka, podrażnienie oczu, suchość skóry, kontaktowe zapalenie skóry, wyprysk, nasilenie choroby. Nieznana (po wprowadzeniu do obrotu): reakcje nadwrażliwości, wysypka.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować preparatu w ciąży, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Nie należy stosować preparatu w okresie karmienia piersią. Ponadto, niemowlęta nie powinny mieć dostępu do skóry leczonej tym preparatem, w tym piersi. Terbinafina przenika do mleka kobiecego. Po podaniu miejscowym może wystąpić tylko niewielkie działanie ogólne leku.

Cena

Terbistad, cena 100% 20.74 zł

Preparat zawiera substancję: Terbinafine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."