Succus Urticae PhytoPharm

Sok ze świeżego ziela pokrzywy (1:1); rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 96% V/V, woda. Zawartość etanolu w preparacie: 20-25 % V/V.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Succus Urticae PhytoPharm but. 100 ml, płyn doustny

Urtica dioica

11.31 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat stosowany tradycyjnie jako środek o działaniu moczopędnym, którego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat: 2,5-5 ml preparatu 3 razy dziennie rozcieńczonego w niewielkiej ilości wody. Nie stosować dłużej niż 14 do 28 dni. Ze względu na brak wystarczających danych preparat nie powinien być stosowany u dzieci poniżej 12 lat.

Wskazania

Preparat stosowany wspomagająco w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych w celu zwiększenia ilości wydalanego moczu i poprawienia przepływu w drogach moczowych oraz pomocniczo w łagodnych dolegliwościach reumatycznych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na ziele pokrzywy. Nie stosować w przypadku, gdy zalecana jest redukcja spożycia płynów (np. w poważnych chorobach serca lub nerek).

Środki ostrożności

Dawka jednorazowa leku (2,5 ml) zawiera do 490 mg etanolu (zawartość etanolu w przedziale 20-25%), co odpowiada ok. 5 ml wina i 12,5 ml piwa; dawka 5 ml leku zawiera do 980 mg etanolu, co odpowiada ok. 10 ml wina i 25 ml piwa. Lek jest szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Należy wziąć pod uwagę zawartość etanolu stosując lek u kobiet w ciąży, karmiących piersią oraz dzieci oraz w grupach zwiększonego ryzyka tj. u pacjentów z chorobami wątroby i w padaczce. Pacjenci cierpiący na cukrzycę lub nadciśnienie tętnicze powinni zasięgać opinii lekarza przed zażyciem leku. Preparat nie powinien być stosowany w przypadkach ostrego zapalenia stawów, gdyż leczenie wymaga nadzoru lekarskiego. Jeśli bólom stawów towarzyszy obrzęk, zaczerwienienie lub gorączka należy skonsultować się z lekarzem. W przypadku, gdy dolegliwości ze strony dróg moczowych nasilą się lub wystąpią takie objawy jak: gorączka, bolesne lub utrudnione oddawanie moczu, bóle skurczowe lub krew w moczu, podczas stosowania leku należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Niepożądane działanie

Częstośc nieznana: nudności, wymioty, biegunka, świąd, wysypka, pokrzywka.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania leku w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Bezpośrednio po zastosowaniu leku alkohol może być wykrywany przez przyrządy do pomiaru alkoholu w wydychanym powietrzu. Z tego względu nie należy prowadzić pojazdów mechanicznych bezpośrednio po przyjęciu leku - należy zachować co najmniej 30 min przerwę.

Interakcje

Nie zalecane jest stosowanie łącznie z syntetycznymi lekami diuretycznymi. Z powodu zawartości witaminy K w zielu pokrzywy pacjenci leczeni lekami antykoagulacyjnymi powinni zasięgać porady lekarskiej przed zażyciem preparatu.

Cena

Succus Urticae PhytoPharm, cena 100% 11.31 zł

Preparat zawiera substancję: Urtica dioica

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."