Spasticol

1 czopek zawiera 15 mg suchego wyciągu z liści pokrzyku wilczej jagody i 40 mg chlorowodorku papaweryny.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Spasticol 10 szt., czopki doodbytnicze

Atropa belladonna,

Papaverine hydrochloride

14.89 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat złożony zmniejszający napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego, dróg żółciowych, oraz dróg moczowo- płciowych. Atropina łatwo wchłania się z błon śluzowych. Szybko jest eliminowana z krwi i podlega dystrybucji tkankowej. Przenika przez barierę krew- mózg. Częściowo podlega metabolizmowi w wątrobie. Jest wydalana z moczem w postaci niezmienionej i w postaci metabolitów. T0,5 wynosi około 4 h. Atropina przenika przez łożysko, śladowe ilości są obecne także w mleku. Biodostępność papaweryny po podaniu doodbytniczym wynosi około 25%. Papaweryna w dużym stopniu jest wiązana z białkami krwi (około 90%). Substancja prawie w całości jest metabolizowana w wątrobie i wydalana z moczem w postaci glukuronidów.

Dawkowanie

Doodbytniczo. Dorośli: 1 czopek 1-3 razy dziennie.

Wskazania

Stany skurczowe w obrębie jamy brzusznej, kolka nerkowa i żółciowa.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu, przerost gruczołu krokowego, atonia jelit, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zwężenie odźwiemika, jaskra z wąskim kątem przesączania.

Środki ostrożności

Szczególnie ostrożnie stosować u pacjentów u których występują stany z towarzyszącą tachykardią (np. tereotoksykoza, niewydolność serca) lub nadciśnienie tętnicze oraz u pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego; z podwyższoną temperaturą ciała, chorobą refluksową, u dzieci, pacjentów w podeszłym wieku.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: suchość w jamie ustnej, rozszerzenie źrenicy z zaburzeniami akomodacji i fotofobią, suchość i zaczerwienienie skóry, tachykardia poprzedzona przejściową bradykardią, trudności w oddawaniu moczu, zaparcia atoniczne, zaczerwienienie twarzy, zwiększoną potliwość, ból i zawroty głowy, senność, wysypka skórna i spadek ciśnienia. Rzadko: wymioty.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych preparat nie powinien być stosowany u kobiet ciężarnych i karmiących.

Uwagi

W związku z powodowanymi przez atropinę zaburzeniami akomodacji oka podczas stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Następuje nasilenie działania antycholinergicznego w przypadku łącznego stosowania z lekami przeciwhistaminowymi I generacji, neuroleptykami pochodnymi fenotiazyny, trójpierścieniowyme lekami przeciwdepresyjnymi, lekami cholinolitycznymi stosowanymi w chorobie Parkinsona ((triheksyfenidyl, biperiden), niektórymi lekami przeciwarytmicznymi (chinidyna, dizopyramid, propafenon). Zwolnienie motoryki przewodu pokarmowego może wpływać na wchłanianie innych leków.

Cena

Spasticol, cena 100% 14.89 zł

Preparat zawiera substancję: Atropa belladonna, Papaverine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."