Sirupus Kalii guajacolosulfonici

1 g syropu zawiera 60 mg sulfogwajakolu. Preparat zawiera sacharozę i etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sirupus Kalii guajacolosulfonici but. 200 g, syrop

Sulfogaiacol

4.44 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat wykazuje działanie wykrztuśne i słabe działanie odkażające. Sulfogwajakol jest pochodną fenolu. Posiada podwójny mechanizm działania wykrztuśnego: pośredni i bezpośredni. Po podaniu doustnym drażni błonę śluzową żołądka i w ten sposób pośrednio zwiększa wydzielanie gruczołów oskrzelowych. Po wchłonięciu ulega częściowo wydaleniu do światła oskrzeli i tu również drażniąc błonę śluzową pobudza dodatkowo wydzielanie gruczołów oskrzelowych. Sulfogwajakol rozkłada się w organizmie na wolny gwajakol, który jest wydalany przez drogi oddechowe. Drażni błonę śluzową oskrzeli, wywołując odruchy wykrztuśne.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli: 10 ml syropu (1 łyżkę stołową) 3 razy na dobę. Dzieci w wieku > 6 lat: 5 ml syropu (1 łyżeczkę) 3 razy na dobę. Dzieci w wieku  ze względu na zawartość alkoholu nie należy stosować preparatu.

Wskazania

Stosować jako syrop wykrztuśny w stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na sulfogwajakol lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość etanolu, preparatu nie należy stosować u dzieci poniżej 6 lat, a także u pacjentów z niewydolnością wątroby, w alkoholizmie, padaczce, uszkodzeniach mózgu, chorobach psychicznych. Ze względu na zawartość sacharozy należy zachować ostrożność u chorych na cukrzycę, u osób z glukozo-galaktozowym zespołem złego wchłaniania, w nietolerancji fruktozy lub u osób z niedoborem sacharazo-izomaltazy.

Niepożądane działanie

Bardzo rzadko: podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego. Preparat może wykazywać działanie niepożądane u chorych na cukrzycę, u osób z glukozo-galaktozowym zespołem złego wchłaniania, z nietolerancją fruktozy lub u osób z niedoborem sacharazo-izomaltazy.

Ciąża i laktacja

Ze względu na zawartość alkoholu, preparatu nie należy stosować w czasie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

10 ml syropu, pojedyncza dawka dla dorosłych, zawiera około 714 mg etanolu. Stosowanie preparatu osłabia zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi, obsługi maszyn będących w ruchu, a także zmniejsza sprawność psychoruchową (np. pływanie, praca na wysokości).

Cena

Sirupus Kalii guajacolosulfonici, cena 100% 4.44 zł

Preparat zawiera substancję: Sulfogaiacol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."