Septolete Lemon

1 pastylka o smaku jabłkowym, wiśniowym lub cytrynowym zawiera 1,2 mg chlorku cetylopirydyniowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Septolete Lemon 18 szt., pastylki

Cetylpyridinium chloride

12.29 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat działa miejscowo odkażająco. Chlorek cetylopirydyniowy jest substancją odkażającą z grupy czwartorzędowych związków amoniowych. Działa jako kationowy detergent. Czwartorzędowe związki amoniowe wiążą się z powierzchnią komórki bakterii, dyfundują przez nią i wiążą się z błoną cytoplazmatyczną, przez co zwiększają przepuszczalność błony cytoplazmatycznej dla substancji małocząsteczkowych, przede wszystkim dla jonów potasowych. Następnie czwartorzędowe związki amoniowe przenikają do wnętrza komórki i zaburzają czynność komórki, co prowadzi do jej śmierci. W ten sposób chlorek cetylopirydyniowy działa bakteriobójczo na bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, a także na niektóre lipofilne wirusy i grzyby. Dzięki dobrej rozpuszczalności chlorek cetylopirydyniowy dobrze przenika także do fałdów i zagłębień błon śluzowych, gdzie hamuje rozwój drobnoustrojów i je niszczy. Czwartorzędowe związki amoniowe słabo się wchłaniają - tylko w 10-20 %, a niewchłonięta część wydala się w postaci niezmienionej z kałem.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci >12 lat: 1 pastylkę ssać co 2-3 h. Zalecana dawka dobowa wynosi 8 pastylek. Dzieci >4 lat: 1 pastylkę ssać co 3-4 h. Zalecana dawka wynosi dla dzieci w wieku 4-10 lat: do 4 pastylek na dobę; 10-12 lat: do 6 pastylek na dobę. Sposób podania. Pastylek nie stosować bezpośrednio przed lub w czasie jedzenia.

Wskazania

Miejscowe leczenie lekkich zakażeń jamy ustnej i gardła (zapalenie gardła, zapalenie krtani, początkowy okres zapalenia migdałków podniebiennych).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorek cetylopirydyniowy lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Leku nie stosować w przypadku ran i nadżerek w jamie ustnej (lek spowalnia proces gojenia się ran). Leku nie stosować u dzieci w wieku poniżej 4 lat. Zachować ostrożność w ciężkich zakażeniach przebiegających z wysoką gorączką, bólami głowy i wymiotami, jeśli objawy nasilają się lub nie ustępują po 3 dniach. Pastylka zawiera ok. 1 g maltitolu, co należy wziąć pod uwagę u pacjentów z cukrzycą. Ponadto pastylki zawierają mannitol, który wraz z maltitolem może powodować biegunkę oraz glicerol, który może powodować bóle głowy i zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Niepożądane działanie

Rzadko: zaburzenia żołądkowo-jelitowe, tj. nudności i biegunka przede wszystkim w przypadku stosowania dawek większych od zalecanych. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości, tj. podrażnienie i wysypka.

Ciąża i laktacja

Należy zachować ostrożność w ciąży i podczas karmienia piersią (brak badań klinicznych).

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Nie należy stosować leku jednocześnie z mlekiem, ponieważ mleko zmniejsza skuteczność przeciwdrobnoustrojowego działania chlorku cetylopirydyniowego.

Cena

Septolete Lemon, cena 100% 12.29 zł

Preparat zawiera substancję: Cetylpyridinium chloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."