Sebidin® Plus

1 tabl. do ssania zawiera 50 mg kwasu askorbowego i 5 mg dichlorowodorku chlorheksydyny. Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Sebidin® Plus 16 szt., tabl. do ssania Plus

Ascorbic acid,

Chlorhexidine hydrochloride

11.22 zł 2019-04-05

Działanie

Antyseptyk jamy ustnej, gardła i krtani. Chlorheksydyna wykazuje działanie przeciwbakteryjne przez nieswoiste łączenie się z fosfolipidami błon komórkowych bakterii. Hamuje w obrębie błon komórkowych bakterii aktywność dehydrogenazy i ATP-azy oraz zaburza przepuszczalność dla jonów potasu, nukleotydów i aminokwasów. Działa bakteriostatycznie i bakteriobójczo zwłaszcza na bakterie Gram-dodatnie, drożdżaki Candida albicans a słabiej na bakterie Gram-ujemne. Na chlorheksydynę są szczególnie wrażliwe bakterie Streptococcus mutans, Streptococcus salivarius, Escherichia coli, Selenomonas i bakterie beztlenowe oraz drożdżaki z rodzaju Candida albicans. Mniejszą wrażliwość wykazują szczepy Streptococcus sanguis, Proteus, Pseudomonas, Klebsiella oraz Veillonella. Działanie przeciwbakteryjne zależy od stężenia. W małym stężeniu poniżej 20 mg/l wykazuje głównie działanie bakteriostatyczne, w wyższych stężeniach wykazuje działanie bakteriobójcze. Kwas askorbowy bierze udział w procesie tworzenia kolagenu i regeneracji tkanek.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i dzieci w wieku od 12 lat: ssać po 1 tabl. 4 razy na dobę (co 6 h). Ze względu na zawartość sacharozy wskazana jest ostrożność podczas podawania osobom z cukrzycą oraz z tendencją do próchnicy. Lek zaleca się stosować po posiłku i oczyszczeniu zębów. Przez 2 h po zastosowaniu leku nie zaleca się płukania jamy ustnej lub picia dużej objętości płynów. Nie zaleca się stosowania preparatu dłużej niż 14 dni.

Wskazania

Miejscowe leczenie objawów zapalenia błony śluzowej gardła i krtani.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na chlorheksydynę lub inne składniki preparatu.

Środki ostrożności

Stosowanie leku może zaburzać odczuwanie smaku, które zwykle ustępuje po 4 h od zastosowania. Podczas długotrwałego stosowania mogą wystąpić zmiany odcienia barwy zębów oraz języka, które ustępują samoistnie lub muszą być usunięte przez lekarza. U pojedynczych chorych (z chorobami przewodu pokarmowego i wątroby) mogą wystąpić zaburzenia żołądkowo-jelitowe tj. nudności, wymioty, odbijanie; w takich przypadkach należy przerwać zażywanie leku. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu.

Niepożądane działanie

Niekiedy mogą wystąpić reakcje alergiczne (rzadko występują wysypki na skórze oraz powierzchniowe złuszczanie się nabłonka błony śluzowej jamy ustnej i obrzęk ślinianek przyusznych), podrażnienie lub zapalenie błony śluzowej jamy ustnej oraz podrażnienie żołądka i biegunka. Stosowanie powyżej 7 dni może spowodować działania niepożądane w postaci przemijających przebarwień grzbietu języka, powierzchni zębów i uzupełnień z materiałów złożonych z akrylanów.

Ciąża i laktacja

Nie przeprowadzono badań dotyczących wpływu chlorheksydyny na płód u kobiet ciężarnych. Nie jest wiadomo, czy chlorheksydyna jest wydzielana z mlekiem u kobiet karmiących piersią. Kwas askorbowy przenika do mleka matki. Stosowanie preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią wymaga konsultacji lekarskiej.

Uwagi

Lek nie ogranicza zdolności psychomotorycznych, nie upośledza zdolności do prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania urządzeń będących w ruchu.

Cena

Sebidin® Plus, cena 100% 11.22 zł

Preparat zawiera substancję: Ascorbic acid, Chlorhexidine hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."