Rubital® Forte

100 g syropu zawiera 26,6 g wodnego maceratu z 2 g korzenia prawoślazu lekarskiego (2:40); syrop zawiera nie więcej niż 0,7% (m/m) etanolu. 100 g syropu forte zawiera 26,6 g wodnego maceratu z 9 g korzenia prawoślazu lekarskiego (9:40); syrop zawiera nie więcej niż 0,5% (v/v) etanolu. Preparaty zawierają sacharozę i benzoesan sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Rubital® Forte but. 125 g, syrop

Althaea officinalis

10.24 zł 2019-04-05

Działanie

Lek przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach. Jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Macerat z korzenia prawoślazu lekarskiego zawiera jako główne składniki śluzy o charakterze kwaśnym. Działa osłaniająco na błonę śluzową jamy ustnej i gardła, łagodzi stany zapalne i podrażnienia.

Dawkowanie

Doustnie. Rubital. Dzieci 1-3 lat: z zalecenia i pod kontrolą lekarza 2,5 ml do 4 razy dziennie. Dzieci 3-6 lat: 5 ml do 4 razy dziennie. Dzieci 6-12 lat: 5 ml do 5 razy dziennie. Młodzież powyżej 12 lat i dorośli: 10 ml do 3 - 5 razy dziennie. Nie stosować u niemowląt do 12. mż. Rubital forte. Dzieci 3-12 lat: 10 ml do 3 razy na dobę. Młodzież powyżej 12 lat i dorośli: 10 ml do 3 - 4 razy na dobę. Stosowanie preparatu u dzieci poniżej 3 lat nie jest zalecane. Jeśli objawy nasilą się lub nie ustąpią po 7 dniach, należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Rubital. Tradycyjny preparat roślinny stosowany jako środek łagodzący objawy podrażnień błony śluzowej jamy ustnej i gardła oraz związany z tym suchy kaszel. Rubital forte. Tradycyjnie stosowany jako środek pomocniczy w kaszlu w przebiegu stanów zapalnych jamy ustnej i gardła: chrypka, kaszel, np. w przebiegu przeziębienia. Pomocniczo w podrażnieniach błony śluzowej jamy ustnej i gardła.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą, w tym na benzoesan sodu i jego pochodne.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość benzoesanu sodu zaleca się zachowanie ostrożności u chorych z astmą. 10 ml syropu zawiera 7,8 g sacharozy - ostrożnie stosować u pacjentów z cukrzycą; nie stosować u pacjentów z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy. Jeśli podczas stosowania wystąpi duszność, gorączka lub ropna wydzielina należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Niepożądane działanie

U osób szczególnie wrażliwych na benzoesan sodu może wystąpić pobudzone wydzielanie śliny i podrażnienie żołądka. Przy zbyt częstym dawkowaniu syropu, powyżej zatwierdzonego schematu dawkowania, może dochodzić do działania przeczyszczającego.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak danych, nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Interakcje

Syrop prawoślazowy zawarty w leku może opóźniać wchłanianie niektórych leków, dlatego zaleca się zachowanie ½ do 1 h odstępu podczas przyjmowania innych preparatów.

Cena

Rubital® Forte, cena 100% 10.24 zł

Preparat zawiera substancję: Althaea officinalis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."