Reumatol

1 g maści zawiera 150 mg salicylanu metylu i 100 mg lewomentolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Reumatol tuba 30 g, maść

Methyl salicylate,

Levomenthol

8.55 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat złożony o działaniu przeciwbólowym do stosowania miejscowego. Substancje czynne wykazują działanie przeciwbólowe i rozgrzewające na stawy i ścięgna oraz zmniejszają napięcie mięśniowe powodujące ból. Salicylan metylu łatwo wchłania się z powierzchni skóry i wywołuje miejscowe rozszerzenie naczyń krwionośnych, działając przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Hamuje aktywność enzymu cyklooksygenazy prostaglandynowej i uwalnianie prostaglandyn z komórek, przez co działa przeciwzapalnie. Salicylan metylu wchłaniany przez skórę wykazuje działanie przeciwbólowe na mięśnie, ścięgna i stawy. Mentol drażni receptory cieplne i obniża wrażliwość włókien czuciowych przewodzących ból. Podany na skórę wywołuje uczucie chłodu i miejscowego znieczulenia. Wchłanianie salicylanu podanego na skórę zachodzi szybko, około 75% podanej dawki wchłania sie w ciągu 6 h od chwili podania. Szybkość metabolizmu salicylanu metylu do kwasu salicylowego zależy od aktywności skórnej esterazy. Po wchłonięciu przez skórę do krwioobiegu ulega hydrolizie do kwasu salicylowego i sprzęganiu z glicyną. Wchłanianie mentolu po podaniu na skórę jest wolniejsze niż po podaniu doustnym. Pierwsza faza metabolizmu może zachodzić w skórze i jelicie, lecz po wchłonięciu metabolizowany jest głównie w wątrobie do glukuronidów i w tej postaci wydalany jest głównie z moczem.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Cienką warstwę maści nałożyć na bolące miejsca na skórze i wmasować. Stosować 3-4 razy na dobę, w zależności od potrzeby.

Wskazania

Ból i sztywność mięśni oraz stawów, spowodowane zwyrodniającym zapaleniem stawów, przeciążeniem lub urazem. Ból okolicy lędźwiowo-krzyżowej kręgosłupa, spowodowany napięciem mięśni.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną, salicylany lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Nie należy stosować maści na otwarte rany oraz na podrażnioną skórę.

Środki ostrożności

Nie stosować na większą powierzchnię skóry, w postaci okładów, pod opatrunek rozgrzewający. Ostrożnie stosować u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek. Osoby z ostrymi schorzeniami nerek przed zastosowaniem powinny zasięgnąć porady. W przypadku wystąpienia duszności lub innych niepokojących objawów, podrażnienia skóry należy przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 14 dni i stosowanie maści nie przynosi ulgi, należy porozumieć się z lekarzem. Należy unikać kontaktu maści z okiem, błonami śluzowymi, podrażniona skórą. Po każdorazowym nałożeniu maści dokładnie umyć ręce. W razie kontaktu preparatu z błonami śluzowymi lub dostania się maści do oka, należy starannie przemyć dużą ilością ciepłej wody i w razie nie ustąpienia objawów skontaktować się z lekarzem. Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Rzadko: podrażnienie skóry.

Ciąża i laktacja

Nie ustalono bezpieczeństwa stosowania podczas ciąży i laktacji.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie przeprowadzono badań dotyczących interakcji. Nie należy stosować maści u pacjentów otrzymujących leki przeciwzakrzepowe (warfaryna, acenokumarol), gdyż istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia krwawienia.

Cena

Reumatol, cena 100% 8.55 zł

Preparat zawiera substancję: Methyl salicylate, Levomenthol

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."