Prospan®

1 pastylka miękka zawiera 26 mg wyciągu suchego z liści bluszczu. Pastylki zawierają maltitol i sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Prospan® 20 szt., pastylki miękkie

Hedera helix

13.29 zł 2019-04-05

Działanie

Lek wykrztuśny. Przypuszczalnie działanie wykrztuśne jest wywołane przez podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego oraz poprzez równoczesną stymulację gruczołów śluzowych oskrzeli przez sensoryczne włókna parasympatykolityczne.

Dawkowanie

Dorośli i młodzież w wieku >12 lat: ssać 1 pastylkę 4 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 105 mg (tj. 4 pastylki). Dzieci w wieku 6-12 lat: ssać 1 pastylkę 2 razy na dobę; maksymalna dawka dobowa wynosi 70 mg. Nie stosować u dzieci w wieku Sposób podania. Pozostawić pastylki w ustach do rozpuszczenia. Przyjmować po posiłkach (nie przyjmować w pozycji leżącej).

Wskazania

Lek roślinny stosowany jako środek wykrztuśny w produktywnym (tzw. "mokrym") kaszlu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na inne rośliny z rodziny Araliaceae (araliowate) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Lek nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci <6 lat. Stosować ostrożnie u pacjentów z chorobą wrzodową lub zapaleniem błony śluzowej żołądka. Nie stosować u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. 1 pastylka zawiera 0,53 g maltitolu i 0,53 g sorbitolu, co jest równoważne około 0,09 jednostki chlebowej. Wartość kaloryczna 1 pastylki wynosi 2,6 kcal (10,6 kJ).

Niepożądane działanie

Niezbyt często: nudności, wymioty, biegunka. Bardzo rzadko: reakcje alergiczne (np.: pokrzywka, wysypka, duszności, obrzęk Quinckego).

Ciąża i laktacja

Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek stosowany zgodnie z zaleceniami nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Jednoczesne stosowanie leków przeciwkaszlowych, takich jak kodeina lub dekstrometorfan nie jest zalecane bez konsultacji z lekarzem.

Cena

Prospan®, cena 100% 13.29 zł

Preparat zawiera substancję: Hedera helix

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."