Pirolam®

1 ml roztworu na skórę, 1 g zawiesiny na skórę, 1 g żelu zawiera 10 mg cyklopiroksu z olaminą. Preparat w postaci zawiesiny zawiera glikol propylenowy oraz alkohol cetostearylowy. Preparat w postaci żelu zawiera glikol propylenowy, parahydroksybenzoesan metylu (E218) oraz parahydroksybenzoesan propylu (E216).

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pirolam® but. 30 ml, roztw. na skórę

Ciclopirox olamine

26.06 zł 2019-04-05

Działanie

Syntetyczny lek przeciwgrzybiczy, pochodna pirydynonu o szerokim zakresie działania przeciwgrzybiczego. Działa na dermatofity, grzyby drożdżopodobne, pleśnie i grzyby mieszane. Działa grzybobójczo i przetrwalnikobójczo, co związane jest z hamowaniem wychwytu aminokwasów (leucyny) i gromadzenia przez komórki substratów mających istotne znaczenie dla procesów przemiany materii i wzrostu komórek grzyba, między innymi poprzez hamowanie napływu jonów wapnia i potasu do komórki grzyba. Tworząc związki chelatowe z poliwalentnymi kationami (Fe3+, Al3+) hamuje on aktywność niektórych enzymów biorących udział w procesie oddychania komórkowego grzyba. Działanie przeciwzapalne cyklopiroksu z olaminą jest związane z hamowaniem aktywności cyklooksygenazy i lipooksygenazy. Działa także na niektóre bakterie Gram-dodatnie i Gram-ujemne, niezależnie od pH środowiska oraz hamuje wzrost Mycoplazma,Trichomonas i Chlamydia. Cyklopiroks z olaminą przenika do włosów i mieszków włosowych. Do skóry przenika przez naskórek i gruczoły łojowe; część leku pozostaje w warstwie rogowej naskórka. Badania przenikania wykazały obecność 0,8-1,6% dawki w warstwie rogowej po upływie 1,5-6 h po aplikacji. Stężenie cyklopiroksu z olaminą w skórze było 10-15 razy większe od minimalnej dawki hamującej wzrost grzyba. Cyklopiroks z olaminą i jego metabolity są szybko wydalane przez nerki. Po miejscowej aplikacji większość wchłoniętej dawki jest wydalana przez nerki po upływie 8-12 h. Dwa dni po stosowaniu miejscowym tylko 0,01% aplikowanej dawki było oznaczone w moczu.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli i dzieci w wieku > 6 lat: preparat należy aplikować 2 razy na dobę na zmienioną chorobowo skórę, lekko wcierając lub pozostawiając do wyschnięcia, preparat w postaci roztworu na skórę należy aplikować z odległości ok. 10 cm. Leczenie należy prowadzić aż do ustąpienia objawów chorobowych. Optymalny czas leczenia cyklopiroksem z olaminą wynosi 3 tyg. Aby zapobiec nawrotowi choroby zaleca się kontynuowanie leczenia przez okres 10 dni po ustąpieniu zmian chorobowych. Jeśli objawy nie ustąpią po 4 tyg. leczenia, pacjent powinien skontaktować się z lekarzem. Nie stosować opatrunków i plastrów. Dzieci w wieku nie stosować.

Wskazania

Leczenie grzybic skóry gładkiej, owłosionej, grzybic stóp, podudzi spowodowanych przez: Trichophyton rubrum, Trichophyton mentagrophytes, Epidermophyton floccosum, Microsporum canis, Microsporum gypseum, Candida albicans, Candida tropicalis, Candida krusei, Candida parapsilosis, Cryptococcus neoformans, Aspergillus fumigatus, Malassezia furfur (dawniej Pityrosporum ovale).

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną cyklopiroks z olaminą lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Grzybicze zakażenia oka i okolic oczu. Nie stosować u niemowląt i dzieci w wieku < 6 lat.

Środki ostrożności

W przypadku wystąpienia nadwrażliwości, należy przerwać leczenie i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Swędzących zakażonych miejsc nie wolno drapać. Należy chronić oczy przed kontaktem z preparatem. Nie wdychać. Lek nie jest przeznaczony do leczenia grzybic pochwy. Unikać noszenia ubrań i obuwia nieprzepuszczającego wilgoci i ciepła. Po myciu i kąpieli miejsca chorobowo zmienione należy dokładnie osuszyć. Odzież stykającą się ze zmienioną chorobowo skórą, ręczniki i gąbki należy zmieniać codziennie i prać w temperaturze 90st.C (zaleca się używanie ręczników jednorazowych). Nie używać mydeł o odczynie kwaśnym, gdyż sprzyja to rozmnażaniu grzybów z rodzaju Candida. Zaleca się, aby przed rozpoczęciem leczenia preparatem pacjenci szczególnie narażeni na zakażenia grzybicze (z zaburzeniami krążenia obwodowego, cukrzycą, zaburzeniami odporności), pacjenci z chorobami skóry, takimi jak łuszczyca lub inne przewlekłe choroby skóry skonsultowali się z lekarzem. Preparat w postaci zawiesiny zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz alkohol cetostearylowy, który może powodować miejscową reakcję skórną (np. kontaktowe zapalenie skóry). Preparat w postaci żelu zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry oraz parahydroksybenzoesan metylu i parahydroksybenzoesan propylu, które mogą powodować reakcje alergiczne (w tym reakcje typu późnego).

Niepożądane działanie

Często: obrzęk. Rzadko: alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Częstość nieznana: pieczenie, podrażnienie skóry, rumień, świąd.

Ciąża i laktacja

Nie stosować preparatu w okresie ciąży oraz okresie karmienia piersią, jeśli nie jest to bezwzględnie konieczne.

Uwagi

Preparat nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Brak danych na temat interakcji.

Cena

Pirolam®, cena 100% 26.06 zł

Preparat zawiera substancję: Ciclopirox olamine

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."