Persen Noc

1 tabl. drażowana zawiera 445 mg suchego wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego. Preparat zawiera sacharozę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Persen Noc 15 szt., tabl. drażowane

Valeriana officinalis

14.89 zł 2019-04-05

Działanie

 Leczniczy preparat roślinny do stosowania w celu łagodzenia zaburzeń snu i łagodnych stanów napięcia nerwowego. Rozpoznano kilka mechanizmów działania, prawdopodobnie odpowiedzialnych za aktywność kliniczną różnych składników korzenia kozłka (seskwiterpenoidy, lignany, flawonoidy). Należą do nich interakcje z układem GABA, działanie agonistyczne wobec receptora adenozynowego A1 oraz wiązanie z receptorem 5-HT1A.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież w wieku powyżej 12 lat. W łagodnych stanach napięcia nerwowego: 1 tabl. drażowana do 3 razy na dobę. W celu złagodzenia zaburzeń snu: 1 tabl. drażowana na 1/2-1 h przed planowanym snem, z wcześniejszą dawką wieczorem, jeśli to konieczne. Maksymalna dawka dobowa: 4 tabl. drażowane. Dzieci poniżej 12 lat: nie ustalono bezpieczeństwa stosowania ani skuteczności tabletek drażowanych z wyciągiem z kozłka lekarskiego u dzieci. Czas trwania leczenia. Ze względu na stopniowe narastanie działania, korzeń kozłka lekarskiego nie jest odpowiedni do doraźnego stosowania w leczeniu łagodnych stanów napięcia nerwowego lub zaburzeń snu. W celu uzyskania optymalnego wyniku leczenia, zaleca się nieprzerwane stosowanie przez 2-4 tyg. Jeśli objawy utrzymują się po 2 tyg. ciągłej terapii lub ulegają pogorszeniu, należy skonsultować się z lekarzem. Ze względu na nieprzyjemny zapach i smak wyciągu z kozłka, zaleca się połykanie tabletek w całości.

Wskazania

Łagodzenie zaburzeń snu i łagodnych stanów napięcia nerwowego. Preparat jest wskazany do stosowania u młodzieży w wieku powyżej 12 lat, dorosłych i osób w podeszłym wieku.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Ze względu na zawartość sacharozy (82 mg na tabl.), pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy lub niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować preparatu. Ze względu na brak odpowiednich danych, nie zaleca się stosowania preparatu u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Niepożądane działanie

Częstość nieznana: zaburzenia żołądka i jelit (np. nudności, skurcze w obrębie jamy brzusznej).

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak badań, nie zaleca się stosowania preparatu u kobiet w ciąży. Ponieważ nie można wykluczyć ryzyka dla noworodka lub niemowlęcia, preparat nie powinien być stosowany w okresie karmienia piersią.

Uwagi

Preparat może zaburzać zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. W takim wypadku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Nie obserwowano istotnych klinicznie interakcji z lekami metabolizowanymi z udziałem izoenzymów CYP2D6, CYP3A4/5, CYP1A2 lub CYP2E1. Jednoczesne stosowanie preparatu i syntetycznych leków uspokajających wymaga diagnozy lekarskiej i nadzoru medycznego.

Cena

Persen Noc, cena 100% 14.89 zł

Preparat zawiera substancję: Valeriana officinalis

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."