Pectosol

100 g preparatu zawiera 90 g płynnego wyciągu z: ziela tymianku, porostu islandzkiego, ziela hyzopu, korzenia mydlnicy. Preparat zawiera etanol i glicerynę.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Pectosol but. 90 g, konc. do sporz. roztw. doustnego

Hyssopus officinalis,

Inula helenium,

Saponaria officinalis,

Thymus vulgaris,

Lichen islandicus

16.37 zł 2019-04-05

Działanie

Roślinny preparat leczniczy stosowany tradycyjnie w określonych wskazaniach wynikających wyłącznie z długiego okresu stosowania.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: 1 łyżeczka (ok. 5 ml) rozpuszczona w 0,5 szklanki (ok. 125 ml) wody, 3 razy na dobę. Dzieci poniżej 12 lat: nie zaleca się stosowania. Jeśli objawy utrzymują się dłużej niż 1 tydz., należy skonsultować się z lekarzem.

Wskazania

Stany zapalne górnych dróg oddechowych. Utrudnione odkrztuszanie z zalegającą wydzieliną.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu lub rośliny z rodziny jasnotowatych.

Środki ostrożności

Nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 12 lat. Jeśli wystąpią duszności, gorączka lub ropna plwocina należy skontaktować się z lekarzem. Preparat zawiera 57-63% (V/V) etanolu (alkoholu), tj. do 2500 mg w dawce jednorazowej (5 ml), co odpowiada 63 ml piwa, 26,3 ml wina na dawkę. Szkodliwy dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość etanolu należy uwzględnić u kobiet w ciąży lub karmiących piersią, u dzieci i grup zwiększonego ryzyka, takich jak pacjenci z chorobami wątroby lub epilepsją.

Niepożądane działanie

Ziele tymianku - częstość nieznana: reakcje nadwrażliwości (w tym jeden przypadek wstrząsu anafilaktycznego i jeden przypadek obrzęku Quinckego) i zaburzenia żołądka. Porost islandzki: reakcje alergiczne, bóle brzucha i nudności. Korzeń mydlnicy (w rzadkich przypadkach): podrażnienie żołądka.

Ciąża i laktacja

Nie zaleca się stosowania w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu, stosowanie preparatu zgodnie z zaleconym dawkowaniem osłabia zdolność kierowania pojazdami mechanicznymi i obsługę maszyn. Nie zaleca się stosowania preparatu przed podróżą oraz w jej trakcie, ponieważ alkohol zawarty w preparacie może być wykryty w powietrzu wydychanym

Interakcje

Istnieje ryzyko potencjalnych reakcji leków syntetycznych z saponazydami (substancje czynne korzenia mydlnicy). Saponazydy poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego zwiększają rozpuszczalność niektórych trudno rozpuszczalnych w wodzie leków ułatwiając tym samym ich wchłanianie przez błony komórkowe.

Cena

Pectosol, cena 100% 16.37 zł

Preparat zawiera substancję: Hyssopus officinalis, Inula helenium, Saponaria officinalis, Thymus vulgaris, Lichen islandicus

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."