Passiflor®

100 ml preparatu zawiera 3,66 g wyciągu płynnego z ziela męczennicy cielistej (2:1); rozpuszczalnik ekstrakcyjny: etanol 60% (V/V). 5 ml leku zawiera 183 mg ekstraktu, co odpowiada 366 mg surowca. Preparat zawiera nie więcej niż 0,5% (m/m) etanolu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Passiflor® but. 100 ml, syrop

Passiflora incarnata

14.1 zł 2019-04-05

Działanie

Skuteczność preparatu oparta jest wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Brak danych klinicznych. Preparat o łagodnym działaniu uspokajającym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat.: 10 ml 3-4 razy dziennie (możliwe dwukrotne zwiększenie dawki w razie potrzeby). Syrop nie zawiera cukru i może być stosowany przez diabetyków. Wstrząsnąć przed użyciem. Stosowanie leku u dzieci poniżej 12 lat nie jest zalecane ze względu na brak wystarczających danych; o konieczności stosowania leku w tej grupie wiekowej decyduje lekarz.

Wskazania

Preparat przeznaczony jest do tradycyjnego stosowania w łagodnych stanach napięcia nerwowego oraz w trudnościach z zasypianiem.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Nie zaleca się przyjmowania preparatu osobom z dziedziczną nietolerancją fruktozy. Lek zawiera małe ilości etanolu, mniej niż 0,06 g na dawkę.

Niepożądane działanie

W bardzo rzadkich przypadkach może wystąpić nadwrażliwość na substancję czynną. Opisano jeden przypadek wystąpienia reakcji nadwrażliwości (vasculitis) oraz jeden przypadek wystąpienia nudności i tachykardii związany ze stosowaniem ziela męczennicy. Częstotliwość występowania tych działań niepożądanych nie jest znana.

Ciąża i laktacja

Ze względu na brak wystarczających danych nie zaleca się stosowania preparatu w ciąży i okresie karmienia piersią.

Uwagi

Lek może powodować senność, przez co może osłabiać zdolność kierowania pojazdami i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Chociaż brak jest klinicznych danych na temat interakcji passiflory z syntetycznymi lekami uspokajającymi, jednoczesne stosowanie passiflory z syntetycznymi lekami uspokajającymi (jak np. benzodiazepiny) nie jest zalecane.

Cena

Passiflor®, cena 100% 14.1 zł

Preparat zawiera substancję: Passiflora incarnata

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."