ORSALIT® nutris

100 ml sporządzonego roztworu zawiera 2,3 g węglowodanów (w tym 1,62 g glukozy), 0,16 g białka, 0,18 g soli; składniki mineralne: 0,19 g cytrynianów, 0,18 g chlorków, 0,14 g sodu, 0,08 g potasu oraz 0,2 g laktoalbuminy. Osmolarność 230 mOsm/l. Wartość energetyczna 100 ml płynu - 42 kJ/10 kcal.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
ORSALIT® nutris 10 saszetek, proszek do sporz. płynu doustnego o smaku malinowo-jagodowym 14.0 zł 2019-04-05

Działanie

Żywność specjalnego przeznaczenia medycznego. Doustny płyn nawadniający o zmniejszonej osmolarności i zredukowanej zawartości sodu (zredukowanym słonym smaku). Uzupełnia płyny i składniki mineralne w przypadku zaburzeń gospodarki wodno-elektrolitowej. Zawarta w preparacie laktoalbumina (białko mleka krowiego) dostarcza aminokwasów egzogennych. Dzięki zawartości glukozy, soli mineralnych i laktoalbuminy preparat pełni również funkcje odżywcze.

Dawkowanie

Doustnie. Dawkowanie uzależnione jest od masy ciała, wieku i fazy nawadniania. Zwykle zaleca się podawać 50-100 ml doustnego płynu nawadniającego na kg mc. w ciągu pierwszych 4 h oraz dodatkowo 5-10 ml na kg mc. po każdym biegunkowym stolcu i (lub) wymiotach. Na dalszym etapie nawadniania 5-10 ml doustnego płynu nawadniającego na kg mc. po każdym biegunkowym stolcu i (lub) wymiotach. Zawartość saszetki rozpuścić w 200 ml ciepłej wody, następnie schłodzić. Płynu nie należy dosładzać, ani mieszać z sokami lub preparatami mlecznymi. Preparat jest przeznaczony dla dzieci od 6 mż. Przykładowe dawkowanie preparatu: w pierwszych 3-4 h nawadniania: mc. od 8 do 12 kg (wiek od 6 mies. do 1 roku) - 3 sasz. rozpuszczona zgodnie z zaleceniami (600 ml) w czasie 3-4 h, mc. od 12 do 15 kg (wiek od roku do 2 lat) - 4 sasz. (800 ml) w czasie 3-4 h, mc. >15 kg (wiek >2 lat) - 6 sasz. (1200 ml); w nawadnianiu podtrzymującym: mc do 12 kg (wiek do 1 roku) - 100 ml roztworu po każdym biegunkowym stolcu lub wymiotach, mc. >12 kg - 200 ml roztworu po każdym biegunkowym stolcu lub wymiotach. W powyższym schemacie dawkowania, w pierwszej kolejności należy kierować się podaną masą ciała. W przypadku wymiotów, przygotowany płyn należy podawać często, małymi porcjami (łyżeczką). W profilaktyce preparat stosować jak w fazie nawadniania podtrzymującego.

Wskazania

Postępowanie dietetyczne u dzieci od 6. mż. w stanach odwodnienia organizmu, szczególnie podczas biegunki lub wymiotów oraz w sytuacjach, gdy występuje ryzyko odwodnienia.

Przeciwwskazania

Niedrożność jelit. Wstrząs hemodynamiczny. Alergia na białka mleka krowiego.

Środki ostrożności

Preparat nie powinien być stosowany u osób, u których nie występuje ryzyko odwodnienia organizmu. Preparat może być spożywany przez diabetyków, konieczna jest jednak kontrola poziomu cukru we krwi.

Uwagi

Preparat jest niekompletnym środkiem spożywczym, nie może być stosowany jako jedyne źródło pożywienia.

Cena

ORSALIT® nutris, cena 100% 14.0 zł

Preparat zawiera substancję:

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."