Orinox

1 ml aerozolu do nosa, roztworu zawiera 1 mg chlorowodorku ksylometazoliny. 1 dawka pojedyncza (138 μl) zawiera 140 μg  chlorowodorku ksylometazoliny. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Orinox 1 but. 10 ml, aerozol do nosa, roztw.

Xylometazoline hydrochloride

2019-04-05

Działanie

Sympatykomimetyk, działający na receptory α-adrenergicze. Chlorowodorek ksylometazoliny przeznaczony do stosowania do nosa ma działanie obkurczające naczynia krwionośne i w konsekwencji zmniejsza przekrwienie i obrzęk błony śluzowej nosa, co ułatwia oddychanie przez nos. Działanie leku rozpoczyna się zazwyczaj w ciągu 5-10 min i utrzymuje się do 6 -8 h. Po podaniu donosowym, wchłaniana ilość może być wystarczająca do wywołania działania ogólnoustrojowego np. na ośrodkowy układ nerwowy i układ sercowo-naczyniowy.

Dawkowanie

Donosowo. Dorośli i dzieci w wieku powyżej 12 lat: w razie potrzeby, należy stosować po 1 dawce aerozolu do każdego otworu nosowego do 3 razy na dobę. Pomiędzy kolejnymi aplikacjami powinna nastąpić 8-10 h przerwa. Nie należy podawać więcej niż 3 dawki do każdego otworu nosowego na dobę. Dzieci poniżej 12 lat: nie należy stosować. Dla dzieci w wieku 2-12 lat dostępna jest inna dawka leku, Orinox 0,5 mg/ml. Sposób podania. Należy umieścić końcówkę aplikatora w otworze nosowym i mocno nacisnąć pompkę jeden raz. Wyjąć końcówkę z nosa, aby obniżyć ciśnienie. Optymalny rozkład strumienia uzyskuje się poprzez jednoczesne wdychanie powietrza przez nos w trakcie rozpylania aerozolu. Po użyciu nałożyć nasadkę. Podobnie jak inne leki zwężające naczynia krwionośne, preparatu nie należy stosować w sposób ciągły przez okres dłuższy niż jeden tydzień. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku.

Wskazania

Preparat wskazany jest w leczeniu przekrwienia błony śluzowej nosa; do stosowania u dorosłych i dzieci w wieku powyżej 12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Tak jak innych leków zwężających naczynia krwionośne, ksylometazoliny nie należy stosować u pacjentów po usunięciu przysadki i po innych zabiegach chirurgicznych przebiegających z odsłonięciem opony twardej. Suche zanikowe zapalenie błony śluzowej nosa (wysychające zapalenie błony śluzowej nosa). Leku nie należy stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat.

Środki ostrożności

Należy unikać kontaktu z oczami. Należy zachować ostrożność u pacjentów chorych na jaskrę z wąskim kątem przesączania. Ksylometazolinę należy podawać z ostrożnością pacjentom z silną reakcją na substancje adrenomimetyczne, objawiającą się bezsennością, zawrotami głowy, drżeniem, zaburzeniami rytmu serca lub podwyższonym ciśnieniem tętniczym. Szczególnie podczas długotrwałego stosowania oraz w przypadku przedawkowania leku obkurczającego błonę śluzową nosa, jego działanie może być osłabione. Na skutek nadużywania leku obkurczającego błonę śluzową nosa może wystąpić: reaktywne przekrwienie błony śluzowej nosa (polekowe zapalenie błony śluzowej nosa); zanik błony śluzowej nosa. W celu utrzymania przynajmniej częściowej drożności nosa, leku sympatykomimetycznego nie należy stosować do drugiego nozdrza, do momentu, kiedy objawy nie ustąpią w pierwszym. Należy zachować ostrożność u pacjentów z porfirią, nadciśnieniem tętniczym, chorobą układu sercowo-naczyniowego i chorobą tarczycy, rozrostem gruczołu krokowego, guzem chromochłonnym i cukrzycą. Leku nie należy stosować w sposób ciągły przez okres dłuższy niż jeden tydzień. Długie lub nadmierne stosowanie może powodować nawrót objawów tzw. efekt "odbicia". Nie należy przekraczać zalecanej dawki, zwłaszcza u dzieci i osób w podeszłym wieku. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy, który może powodować podrażnienie błony śluzowej i zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu, obrzęk błony śluzowej nosa.

Niepożądane działanie

Często: ból głowy, suchość błony śluzowej nosa lub uczucie dyskomfortu w nosie, pieczenie, kichanie, nudności. Niezbyt często: krwawienie z nosa. Rzadko: nadciśnienie tętnicze. Bardzo rzadko: reakcje nadwrażliwości (obrzęk naczynioruchowy, wysypka, świąd), bezsenność, zawroty głowy, drżenie, przemijające zaburzenia widzenia, nieregularne i szybkie bicie serca.

Ciąża i laktacja

Dane otrzymane z ograniczonej liczby zastosowań leku w I trymestrze ciąży nie wykazały szkodliwego wpływu na przebieg ciąży lub rozwój płodu/noworodka. Brak innych danych epidemiologicznych. Badania na zwierzętach wykazały szkodliwy wpływ na reprodukcję po zastosowaniu dawek większych od zalecanych dawek terapeutycznych. Zaleca się ostrożność w przypadku nadciśnienia lub oznak zmniejszenia przepływu krwi w macicy; nie można wykluczyć, że stosowanie leku w dużych dawkach i długotrwale zmniejsza ukrwienie macicy. Ksylometazolina może być stosowana w okresie ciąży, zgodnie z zaleceniami i nie dłużej niż tydzień.Nie wiadomo, czy ksylometazolina przenika do mleka kobiecego. Nie można wykluczyć ryzyka dla dziecka karmionego piersią. Należy podjąć decyzję, czy przerwać karmienie piersią czy przerwać leczenie ksylometzoliną biorąc pod uwagę korzyści z karmienia piersią dla dziecka i korzyści z leczenia dla matki. Nie są znane dane dotyczące wpływu ksylometazoliny na płodność.

Uwagi

Na podstawie właściwości farmakodynamicznych i (lub) profilu działań niepożądanych ksylometazoliny jest mało prawdopodobne, aby wpływała ona na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

W czasie stosowania leku nie można wykluczyć, zwłaszcza w przypadku przedawkowania, nasilenia ogólnoustrojowego działania ksylometazoliny podczas jednoczesnego stosowania: inhibitorów monoaminooksydazy typu tranylcyprominy, trój-lub czteropierścieniowych leków przeciwdepresyjnych, leków na nadciśnienie tętnicze. Możliwe są interakcje ksylometazoliny z β-adrenolitykami; ksylometazolina może zmieniać działanie niektórych β-adrenolityków.

Preparat zawiera substancję: Xylometazoline hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."