Omnisolvan max

5 ml syropu zawiera 15 mg lub 30 mg chlorowodorku ambroksolu. Preparat zawiera sorbitol oraz benzoesan sodu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Omnisolvan max but. 100 ml, roztw. doustny

Ambroxol hydrochloride

2019-04-05

Działanie

Lek o działaniu sekretolitycznym i mukolitycznym. Ambroksol zmniejsza lepkość i zwiększa ilość wydzieliny oskrzelowej, przyspiesza transport śluzowo-rzęskowy oraz zwiększa ruchliwość rzęsek. Pobudza wytwarzanie pęcherzykowego i oskrzelowego surfaktantu. Ułatwia oddzielenie lepkiego śluzu i nalotów śluzowych od ściany oskrzeli, a także usuwanie wydzieliny z górnych dróg oddechowych. Zwiększa drożność oskrzeli i łagodzi kaszel. Ambroksol dobrze się wchłania po podaniu doustnym, jego działanie następuje po ok. 30 min. Cmax wynosi ok. 2,5 h. Biodostępność wynosi ok. 70%., a T0,5 - ok. 9 h. Wydalany jest z moczem w postaci metabolitów, głownie glukuronidów (85%) oraz z kałem (15%).

Dawkowanie

Doustnie. Dzieci w wieku 6-12 lat: 5 ml roztworu Omnisolvan mini (15 mg chlorowodorku ambroksolu) 2-3 razy dziennie. Dzieci powyżej 12 lat, młodzież i dorośli: 5 ml roztworu Omnisolvan MAX (30 mg chlorowodorku ambroksolu) 3 razy dziennie przez pierwsze 2-3 dni. Następnie 5 ml 2 razy dziennie. W razie potrzeby, u dorosłych dawkę można zwiększyć do 60 mg chlorowodorku ambroksolu (10 ml produktu Omnisolvan MAX) 2 razy dziennie. Jeśli objawy nie ustąpią lub nasilą się po 5 dniach, należy zweryfikować diagnozę. Lek należy przyjmować po posiłkach. Efekt mukolityczny zwiększa się podczas przyjmowania płynów. Zaleca się wypicie szklanki wody po przyjęciu leku, oraz picie dużej ilości płynów podczas leczenia.

Wskazania

Mukolityczne leczenie mokrego kaszlu w ostrych i przewlekłych chorobach płuc i oskrzeli przebiegających z zaburzeniem wydzielania śluzu oraz utrudnieniem jego transportu. Roztwór doustny 15 mg/5 ml jest wskazany do stosowania u dzieci w wieku od 6 do 12 lat; 30 mg/5 ml - u dorosłych i młodzieży w wieku >12 lat.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu. Dzieci poniżej 6 lat.

Środki ostrożności

Opisywano występowanie ciężkich reakcji skórnych, takich jak rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona/martwica toksyczno-rozpływna naskórka oraz ostra uogólniona osutka krostkowa podczas stosowania ambroksolu. W przypadku wystąpienia objawów przedmiotowych lub podmiotowych postępującej wysypki (niekiedy z obecnością pęcherzy lub zmian na błonach śluzowych), należy niezwłocznie przerwać leczenie ambroksolem. Ostrożnie stosować u pacjentów z niewydolnością nerek lub ciężką niewydolnością wątroby. Preparat zawiera sorbitol i nie powinni go stosować pacjenci z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy. Syrop zawiera benzoesan sodu, co może być powodem wystąpienia reakcji alergicznych u pacjentów uczulonych na benzoesany.

Niepożądane działanie

Często: zaburzenia smaku (np. zmieniony smak), niedoczulica gardła, nudności, niedoczulica w okolicy ust. Niezbyt często: wymioty, biegunka, niestrawność, ból brzucha, suchość błony śluzowej jamy ustnej. Rzadko: reakcje nadwrażliwości, wysypka, pokrzywka. Częstość nieznana: reakcje anafilaktyczne, w tym wstrząs anafilaktyczny, obrzęk naczynioruchowy i świąd, suchość w gardle, ciężkie reakcje skórne (w tym rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona/martwica toksyczno-rozpływna naskórka i ostra uogólniona osutka krostkowa).

Ciąża i laktacja

Ambroksol przenika przez barierę łożyskową i do mleka matki. Lek można stosować w ciąży i w okresie karmienia piersią jedynie w przypadku zdecydowanej konieczności.

Uwagi

Lek nie ma wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Interakcje

Nie wykazano istotnych klinicznie niekorzystnych interakcji z innymi produktami leczniczymi.

Preparat zawiera substancję: Ambroxol hydrochloride

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."