Oilatum®

1 g emulsji do kąpieli zawiera 634 mg parafiny ciekłej, lekkiej.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Oilatum® tuba 65 g, żel

Paraffin

32.3 zł 2019-04-05

Działanie

Preparaty do kąpieli leczniczej. Parafina ciekła, lekka tworzy oleistą powłokę na warstwie rogowej naskórka, zapobiegając nadmiernemu parowaniu wody z powierzchni skóry i zapewniając jej tym samym odpowiednią wilgotność i natłuszczenie warstwy rogowej naskórka. Parafina ciekła, lekka jest chemicznie i biologicznie nieaktywna i zakłada się, że jej wchłanianie ogólnoustrojowe jest minimalne (<1%).

Dawkowanie

Emulsja. Dorośli, młodzież i dzieci: 10-20-minutowa kąpiel w wannie (napełnionej wodą do wysokości 20 cm) z dodatkiem 1-3 zakrętek emulsji. Dokładnie wymieszać. Pozostawać w kąpieli przez 10-20 minut, a następnie osuszyć delikatnie skórę ręcznikiem. Niemowlęta: 1/2 - 2 zakrętki emulsji dodać do wypełnionej wodą wanienki; obmyć delikatnie całe ciało dziecka wodą. Osuszyć skórę czystym ręcznikiem. Miejscowe oczyszczanie skóry: wetrzeć niewielką ilość emulsji w zwilżoną uprzednio skórę, a następnie spłukać wodą i osuszyć ręcznikiem. Nie ma konieczności zmiany dawkowania u pacjentów w podeszłym wieku, pacjentów z zaburzeniami czynności nerek lub wątroby.

Wskazania

Miejscowe leczenie podrażnionej, suchej, swędzącej i łuszczącej się skóry; preparat jest też wskazany do kąpieli niemowląt. 

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na parafinę ciekłą lekką lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Środki ostrożności

Należy poinformować pacjenta o zwiększonym ryzyku poślizgnięcia się w kąpieli podczas stosowania preparatu. W razie wystąpienia zaczerwienienia lub podrażnienia skóry, należy przerwać leczenie.

Niepożądane działanie

Rzadko: reakcje w miejscu zastosowania (w tym podrażnienie skóry, wysypka, rumień, świąd), nadwrażliwość w miejscu zastosowania (w tym zapalenie skóry).

Ciąża i laktacja

Nie przewiduje się wpływu stosowania parafiny ciekłej, lekkiej na przebieg ciąży, ponieważ należy się spodziewać, że po zastosowaniu parafiny ciekłej, lekkiej narażenie na działanie ogólnoustrojowe będzie niewielkie. Nie wiadomo czy parafina ciekła, lekka przenika do mleka matki. Ryzyko dla dziecka jest znikome, ponieważ narażenie na działanie ogólnoustrojowe parafiny jest niewielkie. Należy poinformować pacjentkę, że pozostałości preparatu powinny być dokładnie usunięte z piersi przed rozpoczęciem karmienia.

Uwagi

Nie przeprowadzono badań odnośnie działania parafiny ciekłej, lekkiej na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Profil działań niepożądanych nie wskazuje na możliwość występowania takiego działania.

Interakcje

Nie sa znane.

Cena

Oilatum®, cena 100% 32.3 zł

Preparat zawiera substancję: Paraffin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."