Nitrofurazon

1 g maści zawiera 2 mg nitrofuralu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nitrofurazon tuba 25 g, maść

Nitrofural

7.06 zł 2019-04-05

Działanie

Nitrofural działa przeciwbakteryjnie na bakterie, takie jak: Staphylococcus aureus, Streptococcus spp., Escherichia coli, Aerobacter aerogenes, Proteus sp. Dokładny mechanizm działania nitrofuralu nie jest znany. Wykazano, że hamuje on działanie enzymów bakteryjnych, takich jak: dehydrogenaza pirogronianowa, syntetaza cytrynianowa, dehydrogenaza jabłczanowa, reduktaza glutationowa oraz dekarboksylaza pirogronianowa. Nitrofural tylko w nieznacznym stopniu ulega wchłanianiu przez nieuszkodzoną oraz poparzoną skórę i błony śluzowe, wykazuje dobrą penetrację w szczeliny rany.

Dawkowanie

Zewnętrznie na skórę: cienką warstwą maści pokrywać 1-2 razy na dobę chorobowo zmienione miejsca na skórze. Zaleca się równoczesne stosowanie jałowego opatrunku.

Wskazania

Bakteryjne zakażenia skóry spowodowane przez Staphylococcus aureus, Streptacoccus pyogenes, Escherichia coli, Proteus sp., Aerobacter aerogenes. Wtórne zakażenia zmian alergicznych o takiej samej etiologii. Wspomagająco w leczeniu oparzeń i owrzodzeń, zapobieganiu zakażeniom ran i przeszczepów skórnych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu.

Środki ostrożności

Nie stosować u dzieci w wieku poniżej 12 lat (brak danych dotyczących stosowania leku w tej grupie pacjentów). Jeśli wystąpią objawy, takie jak podrażnienie, wysypka, miejscowy obrzęk, należy zaprzestać stosowania preparatu.

Niepożądane działanie

Niezbyt często: reakcja alergiczna w postaci wyprysku kontaktowego (świąd, podrażnienie, obrzęk); alergiczne zapalenie skóry, które należy leczyć objawowo.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży tylko wówczas, gdy korzyść przewyższa ryzyko. Należy zachować szczególną ostrożność stosując lek w okresie karmienia piersią, gdyż nie wiadomo czy nitrofural przenika do mleka kobiecego.

Cena

Nitrofurazon, cena 100% 7.06 zł

Preparat zawiera substancję: Nitrofural

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."