Nefrobonisol

100 g preparatu zawiera: 20 g nalewki z ziela nawłoci pospolitej, 20 g nalewki z ziela skrzypu, 20 g soku z liścia brzozy, 15 g soku z ziela pokrzywy, 15 g soku z korzenia mniszka, 10 g soku z ziela krwawnika. Preparat zawiera etanol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Nefrobonisol 100 g, płyn doustny

Betula sp.,

Equisetum arvense,

Achillea millefolium,

Solidago virgaurea,

Taraxacum officinale,

Urtica dioica

19.8 zł 2019-04-05

Działanie

Roślinny preparat leczniczy przeznaczony do tradycyjnego stosowania w wymienionych wskazaniach i jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu. Preparat o działaniu moczopędnym.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 12 lat: 1-3 razy na dobę w zależności od nasilenia objawów chorobowych po 2,5 ml leku (w kieliszku wody rozcieńczyć ok. 1 małej łyżeczki preparatu). Dzieci poniżej 12 lat:  nie zaleca się stosowania. Sposób podania: przed użyciem wstrząsnąć. Podczas stosowania leku podawać zwiększoną ilość płynów. Preparat należy stosować przez okres 2-4 tygodni, dłuższe stosowanie jest możliwe po konsultacji z lekarzem.

Wskazania

Pomocniczo w łagodnych stanach zapalnych dróg moczowych oraz w piasku nerkowym.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na rośliny z rodziny astrowatych. Nie zaleca się stosowania leku przy obrzękach spowodowanych niewydolnością serca lub nerek.

Środki ostrożności

Preparat zawiera do 55% (V/V) etanolu (alkoholu), czyli do 1,11 g w jednej dawce (2,5 ml), co odpowiada 28 ml piwa (5 % obj.) lub 11,5 ml wina (12 % obj.) na dawkę. Zastosowanie leku jest szkodliwe dla osób z chorobą alkoholową. Zawartość alkoholu należy uwzględnić przed zastosowaniem u dzieci i osób z grup wysokiego ryzyka jak np. pacjentów z chorobami wątroby lub padaczką. Nie zaleca się stosowania u kobiet w ciąży, w okresie karmienia piersią oraz u dzieci poniżej 12 lat. Jeśli wystąpią takie objawy jak gorączka, bolesne oddawanie moczu, skurcze lub obecność krwi w moczu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. Jeśli objawy choroby podczas stosowania preparatu utrzymują się dłużej niż 1 tydzień, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie zaleca się jednoczesnego stosowania syntetycznych leków moczopędnych bez konsultacji z lekarzem lub farmaceutą.

Niepożądane działanie

U osób nadwrażliwych na rośliny z rodziny astrowatych mogą wystąpić reakcje w postaci wysypki.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Ze względu na zawartość alkoholu nie należy przekraczać zalecanych dawek leku, ponieważ przedawkowanie preparatu powoduje upośledzenie zdolności psychofizycznych, zdolności prowadzenia pojazdów mechanicznych oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Długotrwałe stosowanie leku może spowodować nadmierną utratę jonów potasowych. Może to spowodować nasilenie działania glikozydów kardenolidowych i leków przeciwarytmicznych.

Cena

Nefrobonisol, cena 100% 19.8 zł

Preparat zawiera substancję: Betula sp., Equisetum arvense, Achillea millefolium, Solidago virgaurea, Taraxacum officinale, Urtica dioica

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."