Naclof®

1 ml kropli do oczu zawiera 1 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Naclof® but. 5 ml, krople do oczu

Diclofenac sodium

10.77 zł 2019-04-05

Działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny w postaci preparatu okulistycznego. Działa także przeciwbólowo. Mechanizm działania polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn (mediatorów procesu zapalnego). Lek hamuje zwężenie źrenic podczas zabiegów operacyjnych zaćmy oraz zmniejsza stan zapalny oraz ból towarzyszący uszkodzeniu nabłonka rogówki po niektórych zabiegach chirurgicznych. Maksymalne stężenie diklofenaku w rogówce i spojówce występuje ok. 30 min po podaniu. Lek jest szybko i niemal w całości wydalany w czasie 6 h.

Dawkowanie

Dorośli. Chirurgia oka i jej powikłania: przed zabiegiem chirurgicznym - 1 kroplę do worka spojówkowego chorego oka (oczu) 5 razy w ciągu 3 h; po zabiegu chirurgicznym - 1 kroplę 3 razy w ciągu dnia po operacji, w następnych dniach 1 kroplę 3-5 razy na dobę, tak długo jak to konieczne. Postępowanie w przypadkach bólu i światłowstrętu: 1 kropla co 4-6 h. Jeśli ból jest skutkiem zabiegu chirurgicznego, stosuje się 1-2 krople w ciągu godziny poprzedzającej zabieg, 1-2 krople w ciągu 15 min po zabiegu i 1 kroplę co 4-6 h w ciągu 3 dni po zabiegu chirurgicznym. Szczególne grupy pacjentów. U pacjentów w podeszłym wieku modyfikacja dawkowania nie jest konieczna. Preparat nie jest zalecany do stosowania u dzieci; dostępne są jedynie ograniczone dane z badań klinicznych operacji zeza u dzieci. Sposób podania. Po wkropleniu leku zaleca się uciśnięcie kanalika nosowo-łzowego lub zamknięcie powiek na 5 min, aby ograniczyć wchłanianie leku do krwiobiegu. Jeżeli pacjent stosuje więcej niż jeden lek do oczu, to każdy z tych leków należy podawać z zachowaniem co najmniej 5-min przerwy.

Wskazania

Pooperacyjne stany zapalne po operacji zaćmy i innych zabiegach chirurgicznych. Profilaktyka torbielowatego obrzęku plamki po operacji zaćmy z implantacją soczewki. Pourazowe stany zapalne w przypadku urazów bez perforacji gałki ocznej. Hamowanie zwężenia źrenicy w czasie operacji zaćmy. Przeciwdziałanie objawom bólu i światłowstrętowi.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Lek jest przeciwskazany u pacjentów z astmą, pokrzywką lub zapaleniem błony śluzowej nosa po zastosowaniu kwasu acetylosalicylowego lub innych substancji hamujących syntezę prostaglandyn (u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy możliwe jest występowanie nadwrażliwości na pochodne kwasu fenylooctowego i inne NLPZ - nadwrażliwość krzyżowa).

Środki ostrożności

NLPZ mogą maskować ujawnienie się i (lub) rozwój zakażeń. W przypadku wystąpienia zakażenia lub ryzyka jego wystąpienia, należy zastosować odpowiedni lek przeciwbakteryjny jednocześnie z preparatem. Istnieje możliwość, że u pacjentów przyjmujących leki wydłużające czas krwawienia lub u pacjentów z zaburzeniami hemostazy w wywiadzie, po zastosowaniu diklofenaku może wystąpić nasilenie zaburzeń krzepnięcia krwi. Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania NLPZ z miejscowo działającymi steroidami. Krople zawierają chlorek benzalkoniowy, który może wywoływać podrażnienie oka i zmieniać zabarwienie miękkich soczewek kontaktowych; przed zakropleniem leku należy wyjąć soczewki kontaktowe; można je ponownie założyć po upływie 15 min od zakroplenia.

Niepożądane działanie

Bardzo często: ból oka. Często: podrażnienie oczu. Niezbyt często: świąd oczu, przekrwienie oka, niewyraźne widzenie, punktowate zapalenie rogówki. Rzadko: zaburzenia rogówki, wrzodziejące zapalenia rogówki, przerost rogówki, ścieńczenie rogówki, ubytki nabłonka rogówki, obrzęk rogówki, zaburzenia widzenia, przekrwienie spojówek, alergiczne zapalenie spojówek, podrażnienie powiek, alergia oka, obrzęk powiek, zaostrzenie objawów astmy, duszność. Częstość nieznana: nadwrażliwość, świąd powiek, kaszel, nieżyt nosa, pokrzywka, wysypka, wyprysk, rumień, świąd.

Ciąża i laktacja

Nie stosować w III trymestrze ciąży, z uwagi na ryzyko przedwczesnego zamknięcia przewodu tętniczego u płodu oraz ewentualne hamowanie skurczów macicy u matki. Badania na zwierzętach nie wykazały ryzyka dla płodu przy stosowaniu w I i II trymestrze ciąży, brak jest jednak kontrolowanych badań u kobiet ciężarnych. Diklofenak podany doustnie w śladowej ilości jest wydzielany w mleku kobiecym, ryzyko wystąpienia działań niepożądanych u karmionego piersią dziecka jest niewielkie. Nie zaleca się stosowania diklofenaku do worka spojówkowego w okresie karmienia piersią, chyba, że przewidywane korzyści przewyższają ryzyko.

Uwagi

Pacjenci, u których po podaniu kropli występują zaburzenia widzenia (niewyraźne widzenie), nie powinni prowadzić pojazdów ani obsługiwać urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Zachować ostrożność przy jednoczesnym stosowaniu NLPZ o działaniu miejscowym i steroidów o działaniu miejscowym u pacjentów ze znaczącym uprzednim zakażeniem rogówki (zwiększenie ryzyka powikłań). Lek stosowano bezpiecznie z antybiotykami oraz lekami hamującymi receptory β-adrenergiczne podawanymi do oka.

Cena

Naclof®, cena 100% 10.77 zł

Preparat zawiera substancję: Diclofenac sodium

Lek refundowany: TAK
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."