Migpriv®

1 saszetka zawiera 1620 mg acetylosalicylanu DL-lizyny, co odpowiada 900 mg kwasu acetylosalicylowego oraz 10,5 mg chlorowodorku metoklopramidu.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Migpriv® 6 saszetek, proszek do sporz. roztw. doustnego

Metoclopramide hydrochloride,

DL-Lysine acetylsalicylate

30.11 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu przeciwbólowym i przeciwwymiotnym. Kwas acetylosalicylowy działa głównie przez hamowanie biosyntezy i uwalniania prostaglandyn z nienasyconych kwasów tłuszczowych na skutek zahamowania cyklooksygenazy kwasu arachidonowego. Zmniejsza agregację płytek krwi przez blokowanie uwalniania z płytek kwasu adenozynodifosforowego i tromboksanu A2. Działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo i przeciwzapalnie. Metoklopramid działa pobudzająco na perystaltykę żołądka, dwunastnicy i jelit, szczególnie jelita cienkiego, nie pobudzając jednocześnie błony śluzowej żołądka do wydzielania soku żołądkowego, enzymów trzustkowych i nie wpływając na inne funkcje przewodu pokarmowego. Działa przeciwwymiotnie, swoje działanie osiąga poprzez wpływ na układ nerwowy - ośrodkowe hamowanie działania dopaminy oraz obwodowe uczulenie receptorów muskarynowych na acetylocholinę. Połączenie obu składników poprawia dostępność biologiczną kwasu acetylosalicylowego podczas napadu migreny. Acetylosalicylan lizyny szybko i całkowicie rozpada się w wodzie; z przewodu pokarmowego wchłania się w postaci kwasu acetylosalicylowego. W osoczu jest hydrolizowany do kwasu salicylowego. Maksymalne stężenie leku we krwi występuje w ciągu 30-40 min. Salicylany metabolizowane są w wątrobie. Kwas salicylowy i nieczynne metabolity wydalane są z moczem. Po podaniu doustnym metoklopramidu maksymalne stężenie we krwi występuje po ok. 40 min. Stopień wiązania z białkami osocza wynosi ok. 30%. Dostępność biologiczna po podaniu doustnym wynosi 80%. Lek jest w bardzo małym stopniu metabolizowany. Wydalany jest głównie w postaci niezmienionej i w postaci siarczanów z moczem. T0,5 w fazie eliminacji wynosi 5-6 h.

Dawkowanie

Doustnie. Dorośli i młodzież od 15 rż.: przy pierwszych objawach migreny - zawartość 1 saszetki rozpuścić w szklance wody i wypić. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć po upływie kilku godzin. Nie przyjmować więcej niż 3 saszetki na dobę.

Wskazania

Przeciwbólowo, wspomagająco w leczeniu napadów migreny i związanych z nimi nudności i wymiotów.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na metoklopramid, salicylany lub pozostałe składniki preparatu. III trymestr ciąży. Okres karmienia piersią. Dzieci poniżej 15 rż. Czynna choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy. Wrodzone lub nabyte zaburzenia krzepnięcia krwi. Niedrożność jelit. Krwawienia lub perforacja przewodu pokarmowego. Dyskineza późna podczas stosowania neuroleptyków w wywiadzie. Podejrzenie lub rozpoznanie guza chromochłonnego nadnerczy. Fenyloketonuria (preparat zawiera aspartam). Jednoczesne leczenie metotreksatem w dawkach 15 mg na tydz. lub większych. Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie preparatu z: doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, kiedy salicylany stosowane są w dużych dawkach (≥ 3 g na dobę); z preparatami zawierającymi lewodopę oraz z agonistami dopaminy; z alkoholem (także z lekami zawierającymi alkohol). Ponadto nie zaleca się stosowania preparatu z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi przy dawkach kwasu acetylosalicylowego < 3 g na dobę, z innymi NLPZ przy dawkach kwasu acetylosalicylowego ≥ 3g na dobę u osób dorosłych, a także z heparyną, tyklopidyną, lekami zwiększającymi wydalanie kwasu moczowego z moczem.

Środki ostrożności

Należy zachować ostrożność u pacjentów chorobą wrzodową lub krwawieniami z przewodu pokarmowego w wywiadzie, zaburzeniami czynności nerek, astmą oskrzelową, padaczką, podczas stosowania wkładki wewnątrzmacicznej. Nie zaleca się stosowania preparatu u pacjentów z dną moczanową oraz u kobiet z krwawieniem miesiączkowym (kwas acetylosalicylowy może nasilać krwawienie i wydłużać czas trwania miesiączki).

Niepożądane działanie

Podczas stosowania preparatu mogą wystąpić: szum w uszach, osłabienie, omdlenie, zawroty głowy, sztywność mięśni, ból mięśni, senność, kołatanie serca, biegunka, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, ból żołądka, wydłużenie czasu trwania miesiączki. Ponadto mogą wystąpić działania niepożądane związane z każdą z obu substancji czynnych. Kwas acetylosalicylowy może powodować: szum w uszach, zaburzenia słuchu, ból głowy, zespoły krwotoczne, zwiększone ryzyko wystąpienia choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, reakcje alergiczne. Metoklopramid może spowodować: senność, znużenie, zawroty głowy, objawy pozapiramidowe, dyskineza późna, zaburzenia gruczołów wydzielania wewnętrznego z hiperprolaktynemią; w pojedynczych przypadkach: skłonności depresyjne, ból głowy, bezsenność, zaburzenia pasażu jelitowego.

Ciąża i laktacja

W I i II trymestrze ciąży kwas acetylosalicylowy można zastosować w przypadku zdecydowanej konieczności przez krótki okres czasu; nie zaleca się stosowania długotrwałego w dawce większej niż 150 mg na dobę. Preparat jest przeciwwskazany w III trymestrze ciąży. Nie należy stosować kwasu acetylosalicylowego w okresie karmienia piersią. Acetylosalicylan lizyny może zaburzać płodność u kobiet - nie zaleca się podawania leku kobietom planującym ciążę.

Uwagi

Podczas leczenia nie należy spożywać alkoholu. W przypadku wystąpienia senności w trakcie leczenia preparatem należy zachować ostrożność podczas prowadzenia pojazdów i obsługiwania urządzeń mechanicznych.

Interakcje

Przeciwwskazane jest jednoczesne stosowanie preparatu z: doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi, kiedy salicylany stosowane są w dużych dawkach (≥ 3 g na dobę); metotreksatem w dawkach 15 mg na tydz. lub większych; z preparatami zawierającymi lewodopę oraz z agonistami dopaminy (amantadyna, apomorfina, bromokryptyna, kabergolina, entakapon, lizuryd, pergolid, pyrybedil, pramipeksol, chinagolid, ropinirol); z alkoholem (także z lekami zawierającymi alkohol). Nie zaleca się stosowania preparatu: z doustnymi lekami przeciwzakrzepowymi przy dawkach kwasu acetylosalicylowego 1-histaminergiczne o działaniu sedatywnym, leki przeciwnadciśnieniowe o działaniu ośrodkowym, baklofen, talidomid) ze względu na ryzyko nasilenia działania depresyjnego na o.u.n.

Cena

Migpriv®, cena 100% 30.11 zł

Preparat zawiera substancję: Metoclopramide hydrochloride, DL-Lysine acetylsalicylate

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."