Melatonina + B6

1 tabl. zawiera 3 mg melatoniny i 10 mg chlorowodorku pirydoksyny. Lek zawiera sorbitol.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Melatonina + B6 30 szt., tabl.

Pyridoxine hydrochloride,

Melatonin

23.93 zł 2019-04-05

Działanie

Preparat o działaniu nasennym i uspokajającym. Melatonina odgrywa ważną rolę w regulacji biologicznego rytmu okołodobowego, reguluje godziny snu i czuwania. Pirydoksyna jest czynnikiem stymulującym wzrost wydzielania melatoniny. Uczucie senności pojawia się ok. 0,5 h po zażyciu leku i utrzymuje się co najmniej 1 h. Przyjęcie melatoniny w godzinach wczesno wieczornych powoduje przyspieszenie nocnego maksymalnego poziomu wydzielania melatoniny o ok. 3 h. Biodostępność melatoniny jest bardzo różna i waha się w granicach 3-76%. Melatonina podlega efektowi pierwszego przejścia (do 60%). Szybko przenika do różnych płynów ustrojowych takich jak ślina, płyn mózgowo-rdzeniowy, płyn omoczniowy. Po podaniu doustnym maksymalne stężenie osiągane jest w 0,5-2 h. T0,5 wynosi 30-50 min. Pojedyncza dawka wieczorna jest wydalana z organizmu do godzin rannych następnego dnia. Pirydoksyna jest wchłania w jelicie cienkim, a metabolizowana w wątrobie. T0,5 pirydoksyny wynosi 15-20 dni. Wydalana jest przez nerki prawie całkowicie w formie metabolitów, jedynie po przyjęciu dużej dawki większość pirydoksyny wydalana jest w formie niezmienionej z moczem.

Dawkowanie

Doustnie. W zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych: wylot na wschód - 2 dni przed wylotem oraz przez 4 dni po przylocie - 1 tabl. wieczorem (0,5 h przed snem); wylot na zachód - przez 4 dni po przylocie - 1 tabl. wieczorem (0,5 h przed snem). Skutki działania leku obserwuje się stopniowo, nierzadko po upływie 2 tyg. stosowania melatoniny.

Wskazania

Pomocniczo w zaburzeniach snu związanych ze zmianą stref czasowych.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ciąża, okres karmienia piersią. Spożywanie alkoholu. Schorzenia wątroby. Depresja. Ze względu na wysoką zawartość chlorowodroku pirydoksyny, leku nie należy stosować w chorobie Parkinsona leczonej L-dopą bez stosowania inhibitora obwodowej dekarboksylazy lewodopy.

Środki ostrożności

Stosować ostrożnie u osób z zaburzeniami czynności układu immunologicznego, z zaburzeniami hormonalnymi lub padaczką. Lek zawiera sorbitol - nie powinien być stosowany u pacjentów z rzadko występującą dziedziczną nietolerancją fruktozy.

Niepożądane działanie

Rzadko może wystąpić: ból głowy, senność, uczucie dezorientacji, obniżenie temperatury ciała.

Ciąża i laktacja

Preparatu nie należy stosować w okresie ciąży i karmienia piersią.

Uwagi

Po zastosowaniu leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.

Interakcje

Nie zaleca się równoczesnego stosowania z lewodopą, gdyż działanie przeciwparkinsonowe lewodopy jest usuwane już przez dawkę 5 mg pirydoksyny podawanej doustnie. Nie dotyczy to przypadku połączenia karbidopa-lewodopa. Witamina B6 może zmniejszać stężenie fenytoiny w surowicy krwi. Nie zaleca się stosowania leku jednocześnie z alkoholem. Dotychczas nie obserwowano interakcji melatoniny.

Cena

Melatonina + B6, cena 100% 23.93 zł

Preparat zawiera substancję: Pyridoxine hydrochloride, Melatonin

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."