Maść przeciw odciskom i zgrubieniom skóry Rekord Łuszczy

1 g maści zawiera 200 mg kwasu salicylowego.

Nazwa Zawartość opakowania Substancja czynna Cena 100% Ost. modyfikacja
Maść przeciw odciskom i zgrubieniom skóry Rekord Łuszczy tuba 15 g, maść

Salicylic acid

3.9 zł 2019-04-05

Działanie

Kwas salicylowy stosowany miejscowo na zrogowaciały naskórek działa keratolitycznie, zmiękcza i rozpulchnia naskórek, ułatwiając jego złuszczanie. Kwas salicylowy łatwo wchłania się do tkanek położonych pod powierzchnią skóry, maksymalne stężenie we krwi osiąga po 4-8 h. Wchłanianie kwasu salicylowego przez prawidłowy naskórek istotnie zwiększa się po usunięciu lub uszkodzeniu warstwy rogowej. Po zastosowaniu miejscowym do krwioobiegu wchłania się ok. 10% kwasu salicylowego. Salicylany po wchłonięciu do krwioobiegu wiążą się z białkami osocza w ok. 80%. Kwas salicylowy ulega przemianie do kwasu gentyzynowego, ponadto jest metabolizowany przez połączenie z glicyną do kwasu salicylurowego i sprzęgany z kwasem glukuronowym. Metabolity kwasu salicylowego wydalane są głównie przez nerki, a 10-50% kwasu salicylowego wydalane jest w postaci niezmienionej. Z moczem wydalane jest około 7% dawki zastosowanego miejscowo kwasu salicylowego.

Dawkowanie

Zewnętrznie. Dorośli. Nogi wymoczyć w ciepłej wodzie, następnie nałożyć maść na odcisk i zabezpieczyć plastrem. Codziennie uzupełniać ubytek maści zachowując ostrożność tak, aby nie dostała się na zdrową skórę. Leczenie trwa tydzień. Po upływie tego czasu nogi należy ponownie wymoczyć i usunąć odcisk. W ten sam sposób leczy się zgrubiałą skórę. W przypadku bardzo zastarzałych zmian, leczenie należy powtórzyć. Nie stosować dłużej niż 2 tyg.

Wskazania

Usuwanie odcisków oraz zgrubień skóry.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwośc na kwas salicylowy, salicylany lub na substancję pomocniczą preparatu. Cukrzyca. Zaburzenia układu krążenia. Dzieci. Nie stosować, jeśli skóra w okolicy odciska (lub zgrubienia skóry) jest zraniona lub zmieniona zapalnie; na zmiany o dużej powierzchni; na skórę twarzy, pachwin; w okolicy odbytu i narządów płciowych; na błony śluzowe; do oczu.

Środki ostrożności

Nie stosować maści na niezmienioną zdrową skórę, ani na uszkodzoną skórę, gdyż kwas salicylowy wchłania się przez skórę i mogą wystąpić jego ogólnoustrojowe działania. Jeśli dojdzie do pokrycia maścią otaczającej odcisk zdrowej skóry, należy ją natychmiast dokładnie zmyć wodą. Przerwać leczenie, jeśli wystąpi nadmierne podrażnienie skóry. Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Niepożądane działanie

Mogą wystąpić: miejscowe podrażnienie skóry, stan zapalny skóry, odczyny alergiczne i nadmierne wysuszenie skóry. Zastosowanie leku na skórę zdrową, duże powierzchnie skóry lub błony śluzowe może powodować objawy podrażnienia w postaci rumienia. W przypadku długotrwałego stosowania mogą wystąpić ogólne działania niepożądane kwasu salicylowego.

Ciąża i laktacja

Nie należy stosować u kobiet w ciąży. Brak danych na temat bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet karmiących piersią.

Uwagi

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów mechanicznych i obsługiwania, urządzeń mechanicznych w ruchu.

Interakcje

Kwas salicylowy wchłania się przez nieuszkodzony naskórek, może oddziaływać z lekami działającymi ogólnie i miejscowo. Kwas salicylowy, jako lek silnie wiążący się z białkami osocza, wypiera z połączeń z białkami krwi leki o mniejszym powinowactwie, co prowadzi do nasilenia ich działania. Nasila działanie m.in. doustnych leków hipoglikemizujących z grupy pochodnych sulfonylomocznika, preparatów litu, leków przeciwzakrzepowych. Może nasilać działanie fenytoiny i kwasu walproinowego. Leki metabolizowane przez cytochrom P-450, jak cymetydyna, hamują metabolizm kwasu salicylowego. Kwas salicylowy może osłabiać działanie leków hipotensyjnych, np. z grupy inhibitorów konwertazy angiotensyny oraz leków moczopędnych.

Cena

Maść przeciw odciskom i zgrubieniom skóry Rekord Łuszczy, cena 100% 3.9 zł

Preparat zawiera substancję: Salicylic acid

Lek refundowany: NIE
Informacje o lekach dostarcza:

"Właściciel portalu Poradnikzdrowie.pl nie jest właścicielem Bazy Leków. Dostawca bazy leków oświadcza i informuje, że dokłada wszelkich starań, aby wszystkie opisy leków były zgodne z obowiązującym stanem wiedzy, a także oświadcza jednocześnie, że podstawowe znaczenie prawne ma zawsze ulotka dołączona do konkretnego leku, zatwierdzona przez Ministerstwo Zdrowia."